„Leiskite man pasakyti labai aiškiai: gana reiškia gana, Gazos Ruože esantiems civiliams gyventojams reikia neatidėliotinų humanitarinių paliaubų“, – ketvirtadienį paskelbtame interviu Vokietijos žiniasklaidos grupei RND sakė E.Valtonen.
Ji teigė, kad Izraelis „daro nepakankamai, kad užkirstų kelią“ civilių aukoms anklave, kur per Izraelio atakas žuvo daugiau kaip 25 000 palestiniečių.
Užsienio reikalų ministrė įspėjo, kad kuo ilgiau tęsis karas, tuo labiau plis ekstremizmas.
„Karas Artimuosiuose Rytuose reiškia, kad eskalacija ne tik neišvengiama, bet jau įvyko“, – sakė E.Valtonen.
„Padėtis eskaluojama, ypač valstybių viduje: ekstremistinės grupuotės ir teroristinės organizacijos, tokios kaip husių grupuotės Raudonojoje jūroje, tampa vis populiaresnės. Turime tai sustabdyti“, – pridūrė ji, turėdama omenyje Irano remiamą kovotojų grupuotę Jemene.
Suomija nėra vienintelė, kritikuojanti Izraelį. Žydų valstybė patiria vis didesnį spaudimą rasti būdą, kaip užbaigti konfliktą Gazos Ruože. Praėjusią savaitę Europos Parlamentas paragino Gazos Ruože „visam laikui nutraukti ugnį“ su sąlyga, kad „Hamas“ paleis įkaitus, kuriuos paėmė per spalio 7 d. išpuolį, per kurį, Izraelio pareigūnų teigimu, žuvo daugiau kaip 1 200 šalies piliečių ir užsieniečių, o 240 buvo paimti įkaitais, ir visiškai demilitarizuos Gazos Ruožą.
Tačiau Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu, nepaisydamas JAV ir ES spaudimo, nesutiko su paliaubomis ir tvirtai bei pakartotinai atmetė dviejų valstybių sprendimą.
E.Valtonen sakė, kad B.Netanyahu atsisakymas priimti dviejų valstybių sprendimą „nepadeda mums priartėti prie konflikto sprendimo ir taikos“.
„Netrukus Izraelyje vyks rinkimai, o izraeliečiai, kaip ir palestiniečiai, trokšta ateities perspektyvos, kuri garantuotų taiką, – sakė ji. – Šiuo metu perspektyvos nėra, o B.Netanyahu nepateikė alternatyvos dviejų valstybių sprendimui.“
E.Valtonen taip pat paragino Izraelį atidaryti daugiau sienos perėjimo punktų, kad humanitarinė pagalba galėtų patekti į apgultą anklavą, į kurį Izraelio pajėgos leido tik ribotai tiekti maistą, vandenį, degalus ir vaistus daugiau kaip 2,3 mln. ten gyvenančių palestiniečių.
„Žmonės badauja, jiems trūksta švaraus geriamojo vandens – ir tai daugiausia dėl Izraelio kaltės, – sakė ji. – Daugybei sunkvežimių su pagalbos prekėmis iš užsienio turi būti leista kirsti sieną, o maistas turi būti išdalytas visiems.“