Prieš tai naikintuvai lydėjo prezidentą tik užsienyje – vieną iš tokių atvejų jo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas paaiškino kaip būtiną dėl saugumo.
V.Putinas Jakutske domėjosi regiono pasiekimais, kalbėjosi su Aukštosios muzikos mokyklos absolventais ir susitiko su respublikos vadovu Aisenu Nikolajevu, kuris šiemet pretenduoja į antrą kadenciją. Kaip pažymėjo vietos žiniasklaida, tai pirmasis V.Putino vizitas Jakutijoje per pastaruosius 10 metų.
Miesto gyventojai socialiniuose tinkluose paskelbė keletą vaizdo įrašų ir nuotraukų, kuriose užfiksuotas V.Putino lėktuvą lydintis naikintuvas. Karo analitikas Janas Matvejevas portalui „Agentstvo“ sakė, kad filmuotoje medžiagoje matyti naikintuvas Su-30SM.
„Agentstvo“ išanalizavo valstybinių agentūrų ir „Telegram“ kanalus ir nerado jokių pranešimų apie tai, kad Rusijos prezidento skrydį vizitų į Rusijos miestus metu nuo karo pradžios būtų lydėję naikintuvai. 2024 m. sausį, prieš V.Putino vizitą į Kaliningradą, Dmitrijus Peskovas buvo paklaustas, ar prezidento skrydį lydės naikintuvai, tačiau jis vengė atsakyti į šį klausimą.
Naikintuvai lydi užsienio kelionėse
Žiniasklaida nuolat rašo apie naikintuvus, lydinčius V.Putiną į tarptautines verslo keliones. Taip buvo per jo skrydžius į Baltarusiją (2022 m. gruodį, 2023 m. lapkritį ir 2024 m. gegužę), Kazachstaną ir Uzbekistaną (gegužės mėn.).
2023 m. gruodį Rusijos gynybos ministerija netgi paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip naikintuvai Su-35 lydi V. Putino lėktuvą skrydžio į JAE metu. Tuo metu D.Peskovas aiškino, kad tai padaryta saugumo sumetimais: „Regionas neramus, ir nors JAE ir Saudo Arabija yra stabilios, saugios šalys, kaimynystėje, gretimame regione, be abejo, yra daug pavojų ir nenuspėjamumo.“
Iš karto po vizito Jakutske V.Putinas išskrido į Šiaurės Korėją, kur jis buvo demonstratyviai pasitiktas – Pchenjano gatves papuošė Rusijos prezidento portretai.
Neperšaunamos liemenės Raudonojoje aikštėje: Kremlius ėmėsi slaptų veiksmų dėl V.Putino
15min primena, kad Rusijos specialiosios tarnybos beprecedenčiu mastu sustiprino ir taip griežtas saugumo priemones aplink prezidentą Vladimirą Putiną, apie tai „The Moscow Times“ sakė du Rusijos pareigūnai, dalyvavę daugelyje V.Putino viešų pasirodymų, ir Kremliui artimas šaltinis.
Kremlius, kuriam ir taip jau buvo paskelbta padidinta saugumo parengtis dėl invazijos į Ukrainą, buvo sukrėstas neseniai įvykdytų išpuolių prieš aukšto rango politikus Europoje ir Azijoje ir, reaguodamas į tai, sustiprino V.Putino apsaugą.
„Kremlius labai rimtai vertina Vladimiro Putino saugumą. Jį saugo visa armija matomų ir nematomų sargybinių“, – „The Moscow Times“ sakė Rusijos pareigūnas, dalyvavęs gegužės 9 d. vykusiame Pergalės dienos parade.
Jis, kaip ir visi šiam straipsniui apklausti Rusijos šaltiniai, kalbėjosi su „The Moscow Times“ su anonimiškumo sąlyga dėl šio klausimo jautrumo.
Tarp Kremliui kylančių rizikos veiksnių yra Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduotas V.Putino arešto orderis dėl kaltinimų karo nusikaltimais, taip pat Ukrainos dronų ir sabotažo atakų bei islamo radikalų išpuolių rizika, sakė antrasis pareigūnas.
Jis taip pat pridūrė, kad Kremlius yra ypač budrus po 2022 m. įvykdyto Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abe nužudymo ir praėjusį mėnesį įvykdyto pasikėsinimo į Slovakijos ministro pirmininko Roberto Fico gyvybę.
Tikrina maistą, ar nėra nuodų
Kremlius viešai yra sakęs, kad nėra reikalo stiprinti saugumo.
„Saugumo priemonės yra standartinio lygio. Darome viską, ką reikia daryti, kad užtikrintume prezidento saugumą“, – gegužės mėnesį po pasikėsinimo į R.Fico žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai D.Peskovas.
Iš tikrųjų specialiosios tarnybos kontroliuoja kone kiekvieną V.Putino gyvenimo aspektą, iki pat visų jo valgių tikrinimo dėl nuodų naudojant nešiojamąją laboratoriją, sakė Kremliui artimas šaltinis.
„Prezidentas turi asmeninius virėjus, kurie visada keliauja kartu su juo. Kartu su juo vežami ir maisto produktai, – sakė šaltinis. – Tačiau net ir tada su V.Putinu visada keliauja speciali pareigūnų grupė, kuri patikrina visus patiekalus.“