Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šv. Valentino diena Didžiojoje Britanijoje: vienišių pulkai ir poetų tradicijos

Švento Valentino diena švenčiama bene visame pasaulyje, tačiau kiekviena šalis turi išskirtinių tradicijų jai pažymėti. Didžiojoje Britanijoje, kaip ir visur kitur, populiariausios dovanos šia proga – gėlės, šokoladas ir atvirukai, tačiau šalyje puoselėjamos ir išskirtinės Šv. Valentino tradicijos.
Šv. Valentino dieną Didžiosios Britanijos gyventojai sutinka skirtingai.
Šv. Valentino dieną Didžiosios Britanijos gyventojai sutinka skirtingai. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šv. Valentino diena – viena iš daugiausia pelno prekybininkams atnešanti šventė, mat norėdami įtikti damoms vyrai linkę gerokai patuštinti savo pinigines. Kai kurie apsiriboja smulkmenomis, tačiau kiti negaili prabangiems apatiniams, papuošalams bei kelionėms. Pernai Šv. Valentino dieną Didžiosios Britanijos pirkėjai išleido beveik 2 mlrd. svaro sterlingų. Statistiniais duomenimis, moterims ši romantiška šventė – kur kas svarbesnė nei vyrams, tad ir dovanoms jos gerokai išrankesnės.

.

Apklausus 10 tūkst. britų paaiškėjo, kad 59 proc. vyrų netiki meilės dienos svarba, o tie, kurie teigė tikintys, prisipažino turintys savų tikslų. Daugelis Šv. Valentino dieną švenčiančių vyrų visgi tvirtino, kad ši proga jiems svarbi tik dėl moterų.

Meilės diena netektų prasmės be vienišių, kurių Didžiojoje Britanijoje išties gausu. Tiesa, antrųjų pusių neturintys vyrai ir moterys Šv. Valentino dieną renkasi paminėti skirtingai. Moterys nesitapatina su Bridžita Džouns ir neverkia į pagalvę be saiko valgydamos šokoladą, o verčiau renkasi leisti laiką su draugais. Tuo tarpu vieniši vyrai nelinkę dalintis savo vienatve, tad verčiau lieka namie vieni.

Meilės diena Didžiojoje Britanijoje tarsi padalija tautą į dvi dalis. Vieni – neigia vasario 14-osios svarbą, jos nešvenčia ir vengia žmonių susibūrimo vietų. Kiti – renkasi romantišką dieną ar bent vakarą, o neretai – iškeliauja į trumpą meilės kupiną išvyką su mylimuoju.

Kasmet šia proga Jungtinėje Karalystėje pasipila unikalių pasiūlymų, kaip įsimintinai praleisti šventę. Ypač populiarūs – savaitgaliai viešbučiuose ar atokiuose miesteliuose, kur netrukdomai galima mėgautis vienas kito dėmesiu.

Nesirenkantys išvykų prisimena senas britiškas tradicijas, kurias puoselėjančių renginių nors vežimu vežk.

Romantiškos britiškos tradicijos

Jungtinėje Karalystėje Šv. Valentino dieną švenčia ne tik įsimylėjėliai ir paaugliai, bet ir vaikai. Mažieji šią dieną dainuoja specialiai tam išmoktas dainas, o už tai yra gausiai apdovanojami skanėstais.

Kaip ir visoms kitoms šventėms, vasario 14-ajai britai turi tradicinį patiekalą – saldžias bandeles, kepamas su slyvomis, razinomis ar kmynų sėklomis, vadinamas Valentino bandelėmis. Šis skanėstas itin panašus į Velykų „Kryžiaus“ bandeles, tačiau gaminamas kiek kitaip.

Flickr.com/Populiariausia prekė Didžiojoje Britanijoje Šv. Valentino dienos proga - atvirukas.
Flickr.com/Populiariausia prekė Didžiojoje Britanijoje Šv. Valentino dienos proga - atvirukas.

Statistiniais duomenimis, švenčiantieji meilės dieną, dažniausiai dovanoja ir po atviruką. Tačiau britai iš kitų šalių išsiskiria į juos rašoma šventine donkichotiška poezija. Romantinė poezija britų tradicijose užima itin svarbią vietą, tad Šv. Valentino dieną jausmai išreiškiami eiliuotai. Nuo senų laikų įsimylėjėliai kurdavo vieni kitiems rimuotus meilės prisipažinimus, o iki šių laikų išlikusi tradicija šventinę dieną susirinkti ir rašyti poeziją, skirtą šventam Valentinui pagerbti.

Romantinė poezija britų tradicijose užima itin svarbią vietą, tad Šv. Valentino dieną jausmai išreiškiami eiliuotai.

Dainos užima svarbią vietą bene visų švenčių metu, ne išimtis ir Vasario 14-oji. Šia proga rengiami šeimų vakarai, kurių metu prisimenamos gražiausios meilės baladės ir garso takeliai iš romantinių filmų. Vaikai dalyvauja pasirodymuose, kur už gražiai atliktą kūrinį žiūrovai jiems įteikia žaislų ir saldumynų.

Tarp Didžiosios Britanijos merginų populiarus savotiškas ateities spėjimo burtas. Šv. Valentino dieną nubudusios merginos žvilgteli pro langą, tikima, kad pirmasis vyras, kurį jos išvys, bus joms skirtasis. Per daugelį amžių ši tradicija kiek pakito, šiuolaikinės merginos linkusios pažvelgti pro langą išlydėdamos jau esamą savo širdies draugą.

Šią metų dieną daug paukščių rūšių pradeda poravimosi ritualą, tad kai kuriose šalies dalyse Šv. Valentino diena vadinama „Paukščių vestuvių diena“. Taip pat anksčiau jaunos merginos tikėjo, kad paukštis, kurį pirmąjį išvys šventinę dieną, atspindės jų būsimą jaunikį. Taip pat šią dieną britai žymi kaip žiemos pabaigos ir pavasario pradžios bei gyvybės atgimimą.

Viena iš dovanų, meilės dieną dovanojamų moterims Jungtinėje Karalystėje, yra pora pirštinių. Nors toks gestas gali būti nepanašus į meilės išraišką, tačiau tradicija atkeliavo dar iš viduramžių. Išreikšdami savo meilę dailiosios lyties atstovei, vaikinai dovanodavo pirštines, kaip savo autoriteto ir dėmesio ženklą. Pirštinė buvo drąsaus ir garbingo vyro simbolis, tad dovanojant jų porą buvo parodomas atsidavimas merginai.

Populiariausia Šv. Valentino gėle vis dar laikoma raudona rožė, tačiau britai nuo XVIII a. vadovaujasi tam tikromis tradicijomis dovanojant šias gėles meilės dieną. Viena raudona rožė simbolizuoja meilę, 12 rožių – dėkingumą, 25 rožės – sveikinimą, o 50 rožių – besąlygišką meilę. Tiesa, dovanojant šias gėles būtina atkreipti dėmesį į žiedų spalvą, mat meilės dienai tinkamos tik skaisčiai raudonos gėlės, nes tamsiai raudonos rožės – mirties simbolis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos