Svarbus diplomatas liudydamas dūrė pirštu į D.Trumpą: ar respublikonai atrėmė pavojų?

JAV Baltieji rūmai aiškina, kad šalies ambasadoriaus ES Gordono Sondlando parodymai Donaldo Trumpo apkaltos tyrimą vykdančiam Kongresui įrodo, esą prezidentas dėl nieko nekaltas. Ir nors kai kurie analitikai tikina, kad D.Trumpo sąjungininkams reikia skubiai keisti taktiką, gali būti, kad Baltieji rūmai iš dalies teisūs – mat G.Sondlando liudijimas neįrodo, jog D.Trumpas kaltas.
Gordonas Sondlandas
Gordonas Sondlandas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

G.Sondlandas trečiadienį Kongrese paliudijo, kad vykdė konkrečius D.Trumpo nurodymus spausti Ukrainą suteikti paslaugą už paslaugą (quid pro quo) – imtis antikorupcinio tyrimo potencialaus prezidento varžovo kitų metų rinkimuose, demokrato Joe Bideno atžvilgiu mainais į karinę JAV pagalbą.

Toks ambasadoriaus liudijimas, anot kai kurių analitikų, sugriovė visą D.Trumpo ir jo sąjungininkų ligi šiol statytą kortų namelį, kurio pamatai buvo teiginiai, esą prezidentas niekuo nenusikalto.

Demokratai teigia, kad D.Trumpas piktnaudžiavo padėtimi ir bandė „įdarbinti“ užsienio valstybę – Ukrainą – 2020 metų prezidento rinkimų kampanijoje. Tai draudžiama pagal JAV konstituciją.

Tiesa, nors Atstovų Rūmai greičiausiai nubalsuos už apkaltą D.Trumpui, Senate reikalinga dviejų trečdalių dauguma, o kadangi jį kontroliuoja respublikonai, procesas beveik neabejotinai sustos.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Nebent D.Trumpas ir jo aplinka prisikalbėtų – o kalbama išties daug, negana to, po vis naujo liudijimo tenka keisti pagrindinius akcentus.

Kaišo pagalius į ratus

Baltieji rūmai iš anksto nežinojo, ką pasakys G.Sondlandas, o kai jis patvirtino mažiausiai 20 kartų kalbėjęsis su D.Trumpu ir iš prezidento sulaukęs spaudimo Ukrainos klausimu bendradarbiauti su jo asmeniniu advokatu Rudy Giuliani, puolė blaškytis.

Kaip pastebėjo „The New York Times“, respublikonai ir vėl pažėrė krūvą vienas kitam prieštaraujančių argumentų, susijusių vien tuo, kad visais jais siekiama užgožti aiškėjantį faktą, jog D.Trumpas piktnaudžiavo valdžia.

Konservatoriai vėl ir vėl vadina tyrimą inicijavusius demokratus „išprotėjusiais“, be to, vis dažniau pasigirsta teiginių, esą ne Rusija, o Ukraina kišosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus. Tokias prielaidas, tiesa, ketvirtadienį griežtai paneigė buvusi D.Trumpo patarėja Rusijos klausimais Fiona Hill.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Fiona Hill
AFP/„Scanpix“ nuotr./Fiona Hill

„Kai kas, atrodo, tiki, kad ne Rusija ir jos saugumo tarnybos, o Ukraina surengė kampaniją, nukreiptą prieš mūsų šalį. Tai yra fantazija, kurią sugalvojo ir skleidžia pačios Rusijos saugumo tarnybos“, – pabrėžė F.Hill.

Tuo pat metu bandoma aiškinti, kad D.Trumpas visiškai pagrįstai spaudė Ukrainą tirti dujų kompanijos „Burisma“ veiklą – juk esą reikia išsiaiškinti, kodėl į jos tarybą buvo pakviestas J.Bideno sūnus Hunteris.

Jei demokratai siekia nuosekliai nupasakoti, kaip įstatymus pažeidė D.Trumpas, respublikonams tereikia nuolat kaišioti pagalius į tyrimo ratus. O pagalių daug.

Anot analitikų, respublikonai stengiasi taikytis į konkrečią auditoriją – nepriklausomus rinkėjus, fanatiškus D.Trumpo šalininkus ir, žinoma, patį prezidentą.

Ir jei demokratai siekia nuosekliai nupasakoti, kaip įstatymus pažeidė D.Trumpas, respublikonams tereikia nuolat kaišioti pagalius į tyrimo ratus. O pagalių daug.

Pavyzdžiui, visada galima tvirtinti, kad demokratai vykdo „raganų medžioklę“ – tokią, kokią neva vykdė specialusis prokuroras Robertas Muelleris, ilgai ieškojęs D.Trumpo kampanijos komandos ir Rusijos susimokymo prieš 2016-ųjų rinkimus įrodymų.

„Turite prisiminti šią istoriją skaitydami naujausią tariamų Trumpo nusikaltimų katalogą“, – pareiškė Devinas Nunesas, aukščiausio rango respublikonas liudytojų apklausas vykdančiame Atstovų Rūmų žvalgybos komitete.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Devinas Nunesas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Devinas Nunesas

Ar kas nors ką nors žinojo?

D.Trumpo administracijos pareigūnai netrukus ėmė aiškinti, kad G.Sondlandas į klausimus atsakinėjo remdamasis pokalbiais ne su prezidentu, o su R.Giuliani. Esą D.Trumpas ambasadoriui pats niekada neminėjo 400 mln. JAV dolerių vertės karinės paramos Ukrainai.

Pats D.Trumpas, kaip praneša „The Washington Post“, irgi skambinėjo Atstovų Rūmų nariams tikindamas, kad G.Sondlando liudijimas jam netgi buvo naudingas.

Taip pat – kad ambasadoriaus, kuris gausiai finansiškai parėmė jo inauguravimo ceremoniją, jis beveik nepažįsta, nors, kaip jau minėta, G.Sondlandas paliudijo su prezidentu kalbėjęs mažiausiai 20 kartų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./V.Zelenskis ir D.Trumpas Niujorke
AFP/„Scanpix“ nuotr./V.Zelenskis ir D.Trumpas Niujorke

„Prezidentas pareiškė, kad jis nenori nieko, nenori jokios paslaugos už paslaugą. Kad nori, jog Zelenskis pasielgtų teisingai. Ambasadorius Sondlandas patvirtino, kad taip ir buvo, – po liudijimo pareiškė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Stephanie Grisham. – Tokia turėtų būti vienintelė šiandienos liudijimo išvada.“

Tiesa, vėliau trečiadienį respublikonai išgirdo ir daugiau nepalankių komentarų. Pentagono pareigūnė Laura Cooper liudydama pareiškė, kad ukrainiečiai patys liepos 25-ąją sunerimę domėjosi, kodėl užlaikoma karinė parama.

Būtent liepos 25 dieną D.Trumpas kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir jam minėjo tyrimus J.Bideno bei jo sūnaus atžvilgiu.

Prieš tai respublikonai vis pabrėždavo, kad Ukrainos pareigūnai niekada nežinojo, jog karinė parama įšaldyta. O ir dabar Baltieji rūmai paskelbė, esą L.Cooper pareiškimas – tik prielaida.

Liudijimas per daug nepakenkė?

Atrodo, kad G.Sondlando liudijimas bent kol kas nepakeitė Senato respublikonų, kurie ir spręs D.Trumpo likimą, nuomonės. Dalis jų prisijungė prie D.Trumpo, menkindami G.Sondlando patikimumą, o pagrindiniai teiginiai tokie patys – kodėl nebuvo susidomėta Bidenais?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hunteris Bidenas ir Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hunteris Bidenas ir Joe Bidenas

„Jis savo pasakojimą jau kelis kartus pakeitė, tad į tai reiktų pažvelgti atidžiau. Kad ir kaip būtų, vis tiek sugretinkime tai, ką jis sako, su faktais, – dėstė senatorius Lindsey Grahamas. – Žinau, kad Ukraina gavo pinigus, o Hunteris ir Joe Bidenai nebuvo ištirti. Aš tai žinau.“

Atrodo, kad G.Sondlando liudijimas bent kol kas nepakeitė Senato respublikonų, kurie ir spręs D.Trumpo likimą, nuomonės.

Dar vienas respublikonas senatorius Mike'as Braunas pridūrė: „Išgirdau jo interpretacijas ir prielaidas. Man tai į situaciją įneša daugiau sumaišties.“

Respublikonams, regis, labai svarbi liudijimo vieta, kai G.Sondlando buvo paklausta, ar kas nors „šioje planetoje“ jam sakė, kad D.Trumpas sieja kokį nors tyrimą su karine pagalba Ukrainai, kovojančiai su agresyvia Rusija.

G.Sondlandas atsakė neigiamai ir pridūrė, kad toks jo asmeninis įspūdis – suprask, toks susidarė įspūdis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gordonas Sondlandas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gordonas Sondlandas

„Sugebėjimas priversti ambasadorių Sondlandą pasakyti, kad jis iš administracijos neišgirdo nieko, kas leistų manyti, jog pagalba susijusi su tyrimais, – labai stipru, – trečiadienio vakarą paskelbė respublikonas Markas Meadowsas. – Jei tai būtų teismas, nebūtų jokių galimybių nuteisti prezidentą.“

Kai kuriems apžvalgininkams apskritai atrodo, kad galėjo būti blogiau, bet respublikonai, užvertę G.Sondlandą klausimais, pasiekė rezultatų – diplomatas taip ir nesugebėjo pasakyti, ar kas nors jam teigė, kad pagalba Ukrainai susijusi su tyrimais Bidenų atžvilgiu.

„Labai daug žurnalistų sutrimitavo apie skandalingą žinią, bet iš tiesų nieko nėra, – „The Washington Post“ teigė vienas respublikonų gynybos koordinatorių Jasonas Milleris. – Aršiausi debatai kunkuliavo Gordono Sondlando galvoje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis