Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 12 /17:48

Švedija pasmerkė Irano sprendimą skirti mirties bausmę švedų ir iraniečių disidentui

Švedija sekmadienį pasmerkė Irano teismų patvirtintą mirties nuosprendį švedų ir iraniečių disidentui už „terorizmą“ ir pareiškė, jog siekia daugiau aiškumo šiuo klausimu.
Habibas Chaabas
Habibas Chaabas / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

„Mirties bausmė yra nežmoniška ir negrįžtama bausmė, todėl Švedija kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis smerkia jos taikymą bet kokiomis aplinkybėmis“, – teigė Švedijos užsienio reikalų ministras Tobias Billstromas laiške naujienų agentūrai AFP po to, kai Irano Aukščiausiasis Teismas patvirtino gruodžio 6 dienos sprendimą Habibui Chaabui, kuris buvo pripažintas kaltu dėl kaltinimų „pagedimu žemėje“ ir sukilėlių grupės sukūrimo.

Šis sprendimas dėl H.Chaabo priimtas praėjus aštuoniems mėnesiams po to, kai Švedijos apygardos teismas nuteisė buvusį Irano kalėjimo pareigūną Hamidą Noury iki gyvos galvos už nusikaltimus, įvykdytus per 1988-aisiais vykdytą opozicionierių valymą.

Teheranas ne kartą ragino paleisti H.Noury ir praėjusių metų nuosprendį pavadino „politiniu“.

Nuo 2020-ųjų spalio H.Chaabas buvo kalinamas Irane po to, kai vizito Turkijoje metu dingo ir vėliau buvo teisiamas Teherane, kuris dvigubos pilietybės nepripažįsta.

T.Billstromas pridūrė, kad Švedijos užsienio reikalų ministerija ir jos ambasada Teherane „dabar intensyviai dirba, siekdamos gauti daugiau aiškesnės informacijos“.

Nors Stokholmas ne kartą siuntė prašymus, jam nebuvo suteiktas leidimas susitikti su H.Chaabu.

„Vyriausybė jau seniai palaiko nuolatinius ryšius su Irano atstovais“, – sakė T.Billstromas.

„Šių kontaktų metu stengiamės išsiaiškinti H.Chaabo padėtį ir iš naujo pareikalavome su juo susitikti“, – pareiškė jis.

„Taip pat išreiškėme susirūpinimą dėl mūsų piliečio padėties ir paprašėme galimybės dalyvauti teismo procese“, – nurodė T.Billstromas.

Interneto svetainė „Mizan Online“ nurodė, jog H.Chaabas buvo nuteistas už „sukilėlių grupuotės „Harakat al-Nidal“ suformavimą, jos valdymą ir vadovavimą jai bei daugybės teroristinių operacijų Chuzestano provincijoje rengimą ir vykdymą“.

Iranas kaltina „Harakat al-Nidal“ „bendradarbiavimu su kitomis teroristinėmis grupuotėmis“, taip pat ir per 2018 metais įvykdytą išpuolį prieš karinį paradą Ahvaze, pietvakariniame Chuzestano regione, per kurį, valdžios institucijų teigimu, žuvo 25 žmonės ir beveik 250 buvo sužeisti.

Praėjusią savaitę Ahvazo teismas dėl išpuolių mirties bausme nuteisė šešis vyrus, kurie „vykdė savo europiečių lyderių įsakymus“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais