„Šiandien Federalinė taryba nusprendė humanitariniais tikslais priimti du Kinijos pilietybę turinčius uigūrus, kurie buvo metų metus kalinami Gvantanamo kalėjime, nors Jungtinės Valstijos jiems nepateikė kaltinimų ir nenuteisė“, – sakoma ministerijos pareiškime.
Teisingumo ministrė Eveline Widmer–Schlumpf pareiškė, kad Šveicarija susipažino su medžiaga, susijusia su tų asmenų saugumu ir apklausomis, taip pat ir su jų sveikatos būkle. Kalbėdama apie apklausas ministrė pasakė, kad abu uigūrai išreiškė norą dirbti.
Pasak E.Widmer–Schlumpf, paklausti, kas buvo jiems sunkiausia gyvenant nelaisvėje, sulaikytieji atsakė, jog „blogiausia buvo tai, kad jie negalėjo dirbti“. „Jie nori dirbti“, – pabrėžė ministrė, o tai, anot jos, yra ženklas, kad jie gali integruotis į Šveicarijos bendruomenę.
Ministrė taip pat sakė esanti informuota, jog šiais asmenimis domisi Kinija. Pekinas tvirtina, kad jie yra įtariami teroristai ir turi būti sugrąžinti į Kiniją. Pasak jos, vyriausybė nusprendė priimti uigūrus iš humanitarinių paskatų, o ne norėdama patenkinti Kinijos ar Jungtinių Valstijų pageidavimus.
Abu broliai ir dar 20 uigūrų gyveno Afganistane, kai 2001 metų spalį JAV pradėjo karo veiksmus šalyje. Broliams pabėgus į kalnus, jie buvo sučiupti ir perduoti Pakistano pareigūnams, o šie perdavė juos Jungtinėms Valstijoms. Vyrų advokatė Elizabeth Gilson patikino, kad jos ginamieji nėra teroristai, o tik „ vargšai, per klaidą suimti žmonės“.
Jaunesniajam broliui Bahtiyarui Mahnutui išvykus į Afganistaną ieškoti geresnio gyvenimo, jam įkandin nusekė brolis Arkinas, tikėdamasis sugrąžinti jaunėlį namo, sakė E.Gilson.