Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) antradienį paskelbė naują grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą. Jame paminėtos Kinijos veikimo Lietuvoje schemos, įskaitant verbavimą per socialinį tinklą „LinkedIn“.
Kitose Europos šalyse apie verbavimą per „LinkedIn“ kalbėta jau anksčiau. 2018 metais paskelbtoje dviejų Prancūzijos žvalgybos tarnybų ataskaitoje įspėjama, kad kinų agentai per šią platformą susisiekė su beveik 4 tūkst. šalies piliečių. Kinijos taikiniais tapo aukštas pareigas einantys valstybės tarnautojai, mokslininkai ir įmonių vadovai.
2018-aisiais Vokietija paskelbė, kad per metus „LinkedIn“ platformoje kinų agentai galėjo susisiekti su iki 10 tūkst. šalies piliečių.
Thelocal.de rašo, kad 2016 metais su vienu Vokietijos parlamentaru šiame socialiniame tinkle susisiekė Jasonu Wangu prisistatantis verslininkas. Jis parlamentarui, kurio tapatybė nebuvo atskleista, pasiūlė 30 tūkst. eurų atlygį už įžvalgas apie jo darbą Bundestage. Pranešama, kad parlamento narys priėmė pasiūlymą.
Danų diplomato patirtis
Buvęs Danijos diplomatas, analitikas JAV Hudsono institute Jonas Parello-Plesneris kinų taikiniu „LinkedIn“ platformoje tapo dar 2011-aisiais.
Jis pasakoja, kad socialiniame tinkle su juo susisiekė Grace Wu prisistačiusi moteris iš neva įdarbinimo įmonės Kinijoje DRHR . Kadangi J.Parello-Plesneris jau buvo susiplanavęs kelionę į Pekiną, susitarė dėl susitikimo: jam buvo įdomu pasikalbėti su valstybinių kompanijų atstovais, nes pats vykdė tyrimą apie Kiniją.
Iš pradžių Grace Wu prisistačiusi „LinkedIn“ vartotoja pasiūlė J.Parello-Plesneriui atvykti į Hangdžou miestą, prašė atsiųsti jo paso nuotrauką, kad galėtų suorganizuoti kelionę, bet jis nesutiko.
Galiausiai susitarta susitikti viešbutyje Pekine. Grace Wu taip ir nepasirodė, o jį pasitikusi jauna moteris nuvedė J.Parello-Plesnerį į konferencijų salę. Ten jo laukė trys vidutinio amžiaus vyrai.
Jie, priešingai nei įprasta Kinijoje, nedavė jam savo vizitinių kortelių. „Tai tarsi atvykti į susitikimą Vakaruose pusiau nuogam“, – J.Parello-Plesnerį cituoja wbur.org.
Pasak J.Parello-Plesnerio, vyrai prisistatė esantys iš vyriausybinės tyrimų organizacijos.
Buvęs diplomatas pasakoja, kad vyrai gyrė jo straipsnius apie Kiniją ir sakė norintys paremti jo tyrimą. Tačiau J.Parello-Plesneris, apsimetęs kvailiu, paklausė, ar jie nori paremti tyrimų centrą, su kuriuo jis tuomet bendradarbiavo.
J.Parello-Plesneris: „Gali būti, kad jie norėjo klasikinio šnipinėjimo. Galbūt jie norėjo, kad, taip sakant, būčiau Kinijos draugas, kuris apie Kiniją publikuoja malonius dalykus.“
„Gali būti, kad jie norėjo klasikinio šnipinėjimo. Galbūt jie norėjo, kad, taip sakant, būčiau Kinijos draugas, kuris apie Kiniją publikuoja malonius dalykus“, – pasakojo J.Parello-Plesneris.
„The New York Times“ pažymi, kad DRHR yra viena iš trijų kompanijų, kurias Vokietijos žvalgyba 2017-ųjų gruodį išskyrė organizaciją, po kurios priedanga veikia kinų agentai.
Iš„LinkedIn“ – į kalėjimą
Ne visi atsisako bendradarbiavimo su nepažįstamaisiais iš „LinkedIn“. 2019-ųjų gegužę buvęs Centrinės žvalgybos agentūros (ČŽA) ir Gynybos žvalgybos agentūros agentas Kevinas Patrickas Mallory buvo nuteistas 20-iai metų kalėjimo dėl šnipinėjimo Kinijai.
Pasak Federalinių tyrimų biuro (FTB), 2017-ųjų vasarį jam per „LinkedIn“ parašė kinų agentas, prisistatęs tyrimų centro atstovu Michaelu Yangu.
JAV teisingumo departamento svetainėje rašoma, kad laisvai kiniškai kalbantis K.P.Mallory keliavo į Šanchajų susitikti su M.Yangu.
Nustatyta, kad grįžęs į JAV K.P.Mallory dažnai su M.Yangu kalbėdavo, kokią slaptą informaciją buvęs Jungtinių Valstijų tarnybų agentas galėtų parduoti.
Pasak Teisingumo departamento, buvo perduoti mažiausiai du slapti dokumentai.
Įtartinas pasiūlymas
Buvęs JAV prezidento Baracko Obamos administracijos pareigūnas, dirbęs su užsienio politikos klausimais, pernai laikraščiui „The New York Times“ papasakojo savo istoriją. Tiesa, jis neatskleidė tapatybės– baiminosi, kad tai pakenks jo su Kinija susijusiai karjerai.
2017 metais, praėjus penkiems mėnesiams po to, kai paliko darbą vyriausybėje, ir iškart po jo kelionės į Kiniją, per „LinkedIn“ su juo susisiekė Robinsonu Zhangu prisistatęs asmuo.
Esą R.Zhango profilio nuotraukoje buvo matyti Honkongo dangoraižiai, jis prisistatė viešųjų ryšių vadovu kompanijoje „R&C Capital“. Žinutėje buvusiam B.Obamos administracijos pareigūnai jis apibūdino „R&C Capital“ kaip „tarptautinę konsultavimo kompaniją, įsikūrusią Honkonge, kuri specializuojasi tarptautinėse investicijose, geopolitiniuose klausimuose, viešojoje politikoje ir t.t.“
„Jūsų gyvenimo aprašymas man padarė įspūdį, galite būti tinkamas galimybėms, kurios yra gerai apmokamos“, – rašė R.Zhangas.
Pareigūnui tokie žodžiai pasirodė keisti, todėl jis paprašė nuorodos į kompanijos tinklalapį. Nurodytame internetiniame puslapyje buvo matyti Eifelio bokšto nuotrauka ir mažai informacijos apie „R&C Capital“.
„The New York Times“ rašo, kad vėliau internetinis puslapis buvo ištrintas.
R.Zhangas kelis kartus pakartojo, kad jo kompanija galėtų padengti kelionės į Kiniją išlaidas. Buvęs pareigūnas kelis kartus paprašė daugiau detalių apie kompaniją, tačiau negavo išsamių atsakymų.
2017-ųjų rugpjūtį atsiųstoje žinutėje R.Zhangas parašė, kad Džedziango universitetas „jau išsirinko kandidatą“ konferencijai apie Kinijos „Diržo ir kelio iniciatyvos“ (Belt and Road Initiative, BRI) projektus. Nors jie anksčiau apie šį ar kitą renginį nekalbėjo.
Tuomet buvęs B.Obamos administracijos pareigūnas nukreipė R.Zhangą į jam atstovaujančią agentūrą. Vėliau jokių žinių nebesulaukė.
„R&C Capital“ nurodytu adresu nėra jokios kompanijos, ji neįtraukta į Honkongo verslo registrą.
Ką sako žvalgyba?
VSD ir AOTD ataskaitoje, kurios santrauką rasite čia, nurodoma, kaip veikia verbavimo per „LinkedIn“ schema:
- „LinkedIn“ gaunama žinutė iš Kinijos įmonės tyrimų centro ar samdos kompanijos. (Paskyra gali būti anglišku vardu, dažnai be istorijos, su sugeneruota nuotrauka);
- Gaunamas pasiūlymas teikti konsultanto paslaugas;
- Kviečiama į Kiniją, apmokamos išlaidos, susitinkama viešbučiuose;
- Prašoma parengti analitinį tendencijų užsienio valstybėje vertinimą, viešos ir neviešos politinės ar karinės informacijos apibendrinimą;
- Už darbą mokama avansu;
- Prašoma konfidencialumo.
Cyberscoop.com cituoja JAV nacionalinės kontražvalgybos ir saugumo centro atstovą spaudai Deaną Boydą, kuris tikino, kad kinų agentai apsimeta darbdaviais ar kažkuo, kas turi bendrų interesų su taikiniu.
„Nuslėpdami savo vaidmenį Kinijos žvalgyboje, jie dažnai bando išgauti asmeninės ir profesinės informacijos iš taikinių, kad įvertintų jų vertę. Daugiausia žadantiems taikiniams jie gali pasiūlyti pilnai apmokamas keliones į Kiniją dalyvauti darbo pokalbyje, skaityti pranešimą ar apsikeisti tyrimų medžiaga“, – teigė D.Boydas.