Tadžikijoje reintegruojamiems IS kovotojams sunku grįžti į normalų gyvenimą

Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) patiria pralaimėjimą Sirijoje ir Irake, todėl vis daugiau iš užsienio atvykusių kovotojų grįžta į gimtąsias šalis. Vienų namuose laukia ilgi metai kalėjimo, kitų – amnestija ir reintegracijos programos. Vis dėlto net ir pastariesiems sudėtinga iš naujo susikurti normalų gyvenimą, rašo „Radio Liberty / Radio Free Europe“ (RL/RFE).
„Islamo valstybės“ teroristas
Tadžikijoje reintegruojamiems IS kovotojams sunku grįžti į normalų gyvenimą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Įsispraudęs į modernų kostiumą ir apsuptas šeimos narių bei draugų Furqatas Vatanovas praeitą mėnesį atšoko savo vestuves. Buvęs IS narys iš Tadžikijos sostinės Dušanbės sako, kad niekada negalėjo pagalvoti, jog vieną dieną ves.

Maždaug prieš 12 mėnesių 24 metų amžiaus F.Vatanovas buvo suimtas Turkijoje, kai ruošėsi kirsti Sirijos sieną ir ten prisijungti prie islamistų grupuotės.

Priešingai nei tradicinės tadžikų vestuvės, į kurias susirenka šimtai svečių, F.Vatanovo šventė buvo pakankamai kukli.

Vyras mano, kad to priežastis – jo ryšiai su IS. Didžioji dalis F.Vatanovo draugų, sužinoję apie jo pasiryžimą kovoti džihadistų gretose, nutraukė visus ryšius ir pradėjo į bičiulį žvelgti su įtarumu.

Didžioji dalis F.Vatanovo draugų, sužinoję apie jo pasiryžimą kovoti džihadistų gretose, nutraukė visus ryšius ir pradėjo į draugą žvelgti su įtarumu.

Apie F.Vatanovo pasiryžimą prisidėti prie IS Tadžikijos ir Turkijos pareigūnams pranešė jo tėvas, 2016-ųjų viduryje iš sūnaus sulaukęs žinutės su prašymu „suteikti palaiminimą prisijungti prie džihado Sirijoje“.

Tuomet jo tėvas Amriddinas Vatanovas nuskubėjo į Turkiją, kur su Tadžikijos ambasados ir turkų policijos pagalba aptiko į Siriją susiruošusį sūnų.

F.Vatanovas buvo suimtas ir išsiųstas į Tadžikiją. Čia jam buvo pateikti kaltinimai prisijungimu prie užsienio karinės grupuotės. Vyras pasakoja, kad jį IS propaganda paveikė internetu.

Antras šansas

„Kai buvau sulaikytas, maniau, kad mano gyvenimas baigėsi, kad visas likusias dienas praleisiu kalėjime“, – pasakojo F.Vatanovas.

Tačiau Tadžikijos valdžia suteikė F.Vatanovui antrą šansą, už kurį jis sako esąs labai dėkingas.

F.Vatanovas: „Kai buvau sulaikytas Sirijoje, maniau, kad mano gyvenimas baigėsi, kad visas likusias dienas praleisiu kalėjime.“

2015-aisiais šalies valdžia pakeitė įstatymus – nuo to laiko savanoriškai iš užsienio į Tadžikiją grįžtantys ir atgailaujantys kovotojai gali būti atleidžiami nuo bausmės.

Pareigūnai tikina, kad amnestija taikoma tik tiems, kurie užsienyje nebuvo įsitraukę į smurtą.

Tadžikijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, iš Sirijos ir Irako grįžo maždaug 100 tadžikų. Iš viso į šias šalis išvyko 1141 Tadžikijos pilietis, iš kurių beveik 300 ten žuvo.

Daugiau nei pusei grįžusiųjų per pastaruosius dvejus metus buvo suteikta amnestija. Juos akylai stebi vyriausybė, tačiau jiems nekyla jokių teisinių kliūčių susirasti darbą, studijuoti ar keliauti į užsienį.

Daugelis sugrįžusių IS kovotojų dalyvauja vyriausybės remiamose programose, skirtose kovai su ekstremizmu – viešai kalba apie siaubus, kuriuos matė ir patyrė Irake bei Sirijoje.

Sunku patikrinti, ar jų gailestis – nuoširdus. Vis dėlto sugrįžusių kovotojų šeimos nariai ir draugai ne kartą portalui RFE/RL tikino, kad kažkada buvę radikalūs IS nariai dabar visiškai atmeta grupuotės ideologiją ir itin žiaurius džihadistų metodus.

Vis dėlto vienas iš buvusių IS narių, Sirijoje praleidęs aštuonis mėnesius, teigė, kad tadžikų visuomenė į sugrįžusiuosius žvelgia itin įtariai.

„Nenori už manęs tekėti“

30 metų amžiaus buvęs taksi vairuotojas Bobojonas Qaraboevas pasakoja, kad išvydęs IS žiaurumus Sirijoje suvokė padaręs „didžiulę klaidą“.

Kai jis į gimtinę sugrįžo 2016-aisiais, keletui mėnesių buvo įkalintas ir tardomas. Vėliau B.Qaraboevui buvo panaikinti kaltinimai ir suteikta galimybė kurti gyvenimą iš naujo.

B.Qaraboevas sako, kad net keletas moterų atmetė jo pasiūlymus tekėti, kadangi, anot pašnekovo, „šeimos nenori, kad jų dukros tekėtų už vyro, kuris buvo Sirijoje“.

Tuomet jis susirado darbą vietiniame fabrike ir renovavo šeimos namą. Taip jis tikėjosi pradėti naują gyvenimo etapą – šįkart kaip šeimos žmogus. Vis dėlto vyras skundžiasi, kad nė viena moteris nenori už jo tekėti.

B.Qaraboevas sako, kad net keletas moterų atmetė jo pasiūlymus tekėti, kadangi, anot pašnekovo, „šeimos nenori, kad jų dukros tekėtų už vyro, kuris buvo Sirijoje“.

24 metų amžiaus Alisheras Qodirqulovas iš Irako į Tadžikiją vasarį sugrįžo su žmona ir dviem mažais vaikais.

Vyrą, metus praleidusį IS kontroliuojamose teritorijose, ši patirtis itin sutraumavo. Todėl dabar A.Qodirqulovas tikina vertinantis saugumą ir besidžiaugantis gyvenimu toli nuo karo ir žudynių.

A.Qodirqulovas pasakoja į Vidurio Rytus keliavęs ieškodamas geresnio gyvenimo, kurį pažadėjo „vienas čečėnas“. Jį A.Qodirqulovas sutiko dirbdamas Rusijoje.

Tadžikijos pareigūnai mano, kad kai IS pralaimės Irake ir Sirijoje, į šalį sugrįš daugiau buvusių kovotojų. Nors vieni sugrįžtantieji ir jų šeimų nariai galės pasinaudoti šalies amnestijos politika, dėl kitų buvusių džihadistų valdžia nerimauja.

F.Hodizoda: „Vidurio Rytuose „Islamo valstybę“ baigia nugalėti, todėl kovotojams lieka vienintelis pasirinkimas – pabėgti.“

Pareigūnų teigimu, yra nemažas skirtumas tarp tų, kurie savanoriškai pabėgo iš IS praeityje, ir tų, kurie grįžta namo, nes grupuotė Irake ir Sirijoje patiria vieną nesėkmę po kitos.

„Vidurio Rytuose „Islamo valstybę“ baigia nugalėti, todėl kovotojams lieka vienintelis pasirinkimas – pabėgti“, – teigė religijos analitikas Faridunas Hodizoda.

F.Hodizoda perspėjo, kad ideologiškai paveikti ir patirties kovose turintys IS nariai kelia didžiulę grėsmę.

Amnestija – ne visiems

Tadžikijos pareigūnai pabrėžia, kad amnestija nesuteikiama tiems buvusiems IS kovotojams, kurie savo noru griebėsi ginklo. Pavyzdžiui, neseniai buvęs džihadistas Mahmadas Mahmadievas buvo nubaustas 13 metų kalėjimo.

26 metų buvusį slaugytoją, dirbusį IS ligoninėje Sirijoje, suėmė Turkijos pajėgos ir 2016-ųjų gruodį perdavė Tadžikijai.

Buvusio IS kovotojo F.Vatanovo šeima „laiminga dėl to, kaip susiklostė sūnaus likimas“.

O buvusio IS kovotojo F.Vatanovo šeima „laiminga dėl to, kaip susiklostė sūnaus likimas“.

„Mano sūnus labai pasikeitė“, – pasakojo tėvas, apibūdindamas dabartinį sūnų kaip „gerą normalų vyrą“, visiškai pasikeitusį nuo tų laikų, kai jis visus vadindavo „bedieviais ir išdavikais“.

„Tačiau tam reikėjo daug mūsų pastangų: daug konsultavimo, kalbėjimo ir kantrybės“, – pridūrė tėvas.

Dabar F.Vatanovo šeima tikisi, kad sūnus koncentruosis į jaunavedžio gyvenimą ir, palikdamas savo, kaip džihadisto, patirtį praeityje, judės pirmyn.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų