Jis priminė, kad spalį prezidentas Volodymyras Zelenskis išdėstė strategines Ukrainos perspektyvas – arba įstoti į NATO, arba įsigyti branduolinį ginklą. Nors Ukrainos lyderio pareiškimas galėjo šokiruoti Vakarų bendruomenę, tiems, kurie atidžiai stebi Rusijos vadovo Vladimiro Putino deklaruojamus planus, šie žodžiai tikrai nebuvo staigmena, atkreipė dėmesį analitikas.
„Kai ant kortos pastatomas Ukrainos valstybingumas – ir net ukrainiečių tapatybė, turint omenyje Rusijos genocidines pastangas, – bet kuri tauta natūraliai ieškos bet kokios įmanomos galimybės išlikti“, – pabrėžė jis.
C.Michelis priminė, kad po Sovietų Sąjungos žlugimo Vakarai, ypač JAV, aktyviai spaudė Ukrainą atsikratyti branduolinio arsenalo, kurį Kyjivas paveldėjo iš totalitarinės valstybės. Tuo pat metu „akivaizdus siaubas ir aiškūs Ukrainos pareigūnų perspėjimai“ buvo ignoruojami.
„Kol Jungtinės Valstijos spaudė Ukrainą atsisakyti branduolinių ginklų, Rusijos kariuomenė vis dar rėmė prorusiškus separatistus Moldovoje ir jau buvo pradėjusi ginkluotos intervencijos Šiaurės Sakartvele programą“, – pastebėjo ekspertas.
Analitikas taip pat pripažino, kad dabar daugelis ukrainiečių mano, jog branduolinio arsenalo atsisakymas buvo istorinė klaida. Juk po plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą net pats prezidentas Billas Clintonas išreiškė apgailestavimą, kad jis, būdamas JAV prezidentu, kadaise dėjo pastangas nuginkluoti Ukrainą.
„Tai mus sugrąžina prie Donaldo Trumpo perrinkimo ir naujausių Volodymyro Zelenskio komentarų. (...) Tai neįvyks per vieną naktį, bet jei NATO ir toliau uždarinės duris Ukrainos narystei – ir JAV branduoliniam skėčiui – tai branduolinis Kyjivas yra vienintelė likusi logiška išeitis“, – apibendrino C.Michelis.
Spalio viduryje prezidentas V.Zelenskis spaudos konferencijoje prisipažino, kad rugsėjį įspėjo D.Trumpą apie sudėtingą pasirinkimą, kuris Ukrainai gresia dėl Rusijos.
„Pokalbyje su Donaldu Trumpu aš jam pasakiau: mes turime tokį variantą: arba Ukraina turės branduolinį ginklą, ir tada tai bus mūsų gynyba, arba mes turime turėti tam tikrą sąjungą. Be NATO, šiandien nežinome jokių veiksmingų aljansų. NATO šalys šiandien nekariauja. Visi žmonės NATO šalyse yra gyvi... Štai kodėl mes renkamės NATO, o ne branduolinius ginklus. Mes renkamės NATO. Ir tikiu, kad Donaldas Trumpas mane išgirdo. Jis pasakė: jūs turite teisingų argumentų“, – anksčiau kalbėjo V.Zelenskis.
Tą pačią dieną Vokietijos leidinys „Bild“ paskelbė, kad Kyjivas iš tiesų rimtai svarsto galimybę atkurti savo branduolinį arsenalą, jei NATO liktų uždaryta. Tos dienos vakare V.Zelenskis padarė pareiškimą, kuriame pabrėžė, kad Ukraina šiuo metu neplanuoja kurti branduolinio ginklo.