Šią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas priėmė Kinijos lyderį Xi Jinpingą dviejų dienų deryboms, kurių metu lyderiai pasirašė bendrą pareiškimą. Jame jiedu įsipareigojo stiprinti strateginę partnerystę ir patvirtino, kad Rusija remia Kiniją Taivano klausimu.
Pekinas šią savivaldžią ir demokratinę salą laiko savo teritorija, kurią vieną dieną reikia susigrąžint, jei reikės – jėga.
„Užsienio reikalų ministerija oficialiai protestuoja ir griežtai smerkia [Kinijos] autoritarinę ekspansionistinę vyriausybę už tai, kad ji ir toliau skelbia melagingus pareiškimus tarptautinėje arenoje, siekdama sumenkinti ir pakenkti mūsų šalies suverenitetui“, – sakoma Taivano pareiškime.
Jame taip pat smerkiamas „Rusijos bandymas dainuoti ir šokti pagal Kinijos dūdelę dėl jos agresijos ir ekspansijos sąmokslo“.
Pasak Kinijos valstybinės naujienų agentūros „Xinhua“, bendrame pareiškime Rusija dar kartą patvirtino, kad laikosi Pekino „vienos Kinijos“ principo ir Taivaną vadina „neatimama Kinijos teritorijos dalimi“.
Rusija „nepritaria jokiai Taivano nepriklausomybės formai ir tvirtai remia Kinijos priemones, skirtas jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui apsaugoti“, teigiama „Xinhua“ pareiškime.
Taivanas gyvena nuolat patirdamas Kinijos invazijos grėsmę, o Rusijos įsiveržimas į Ukrainą sustiprino salos baimę, kad Pekinas gali bandyti imtis panašių veiksmų.
Pastaraisiais metais Pekinas didino karinį, ekonominį ir diplomatinį spaudimą Taivanui, o pernai aplink salą surengė masines karines pratybas, kurios, pasak Taibėjaus, buvo pasirengimas invazijai.