Kaip rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, jie įtariami ketinimu atgabenti ginklų iš Šiaurės Korėjos į Pietų Aziją.
Tailando ministro pirmininko pavaduotojas Suthepas Thaungsubanas sakė, kad įgulos nariai paprašė leidimo pasipildyti degalų Bankoko oro uoste, o vietos inspektoriai rado lėktuve šaulių ginklų, sprogiosios medžiagos, granatsvaidžių ir net raketų. Žurnalistų duomenimis, iš viso ginklai sveria apie 35 tonas.
Kaip teigia Tailando premjero pavaduotojas, įgulos nariai mėgino dezinformuoti Tailando vadžią. „Jie pareiškė, kad lėktuve yra naftos gręžinių gręžimo įrenginių, bet kai mes patikrinome, paaiškėjo, kad ten vieni ginklai“, – cituoja vicepremjero žodžius AFP.
Sekmadienį Tailando ministras pirmininkas Abhisitas Vejjajiva pareiškė, kad penkiems sulaikytiesiems bus pateikti oficialūs kaltinimai. „Mes griežtai laikysimės savo įstatymų ir Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijų. Tyrimas tebevyksta. Netrukus bus suformuluoti kaltinimai“, – sakė premjeras.
Jo teigimu įgula „padarė kelis nusikaltimus“. „Pirma, jie pateikė melagingą informaciją apie savo krovinį, antra, paaiškėjo, kad šis krovinys – ginklai“.
Tailando valdžia sako, kad lėktuvas išskrido iš Šiaurės Korėjos sostinės Pchenjano, ir jame buvo šioje izoliuotoje stalinistinėje šalyje pagamintų ginklų. Kam jie buvo skirti, kol kas tiksliai nežinoma. „Mes žinome tik tai, kad jie turėjo pasipildyti degalų Šri Lankoje“, – sakė Tailando premjeras.
Kaip praneša AFP, Tailando premjeras patvirtino, kad ginklai pagaminti Šiaurės Korėjoje, o lėktuvas užregistruotas Gruzijoje. Tačiau kai kurie žurnalistai mano, kad oficialūs registracijos duomenys gali būti melagingi.„JT rezoliucija draudžia gabenti ginklus iš Šiaurės Korėjos. Tokie ginklai turi būti sulaikyti ir sunaikinti, o apie rezultatus būtina pranešti Jungtinėms Tautoms“, – pareiškė Tailando vyriausybės atstovas Panitanas Wattanayakornas.
Jis pridūrė, kad Tailande anksčiau neteko matyti tokių ginklų, ir išsami ekspertizė numatyta gruodžio 15 dieną. Jeigu Tailando specialistai negalės nustatyti tikslios sulaikytų ginklų specifikacijos, bus kreiptasi pagalbos į JT ekspertus.
Anksčiau žurnalistai pranešė apie Tailando oficialios valdžios spėliojimą, kad lėktuvas turėjo nutūpti vienoje Pietų Azijos šalių, galbūt Pakistane.
Gaunama prieštaringos informacijos, apie tai, kurioje šalyje užregistruotas sulaikytas lėktuvas. Laikraštis „Bangkok Post“, remdamasis Tailando valdžios atstovais, teigia, kad jis gali priklausyti Gruzijai arba Rusijai. Leidinys nurodo, kad lėktuvo registracijos numeris 4L-AWA, kurį gali turėti Gruzijos lėktuvai.
Kaip praneša AFP, Tailando premjeras patvirtino, kad ginklai pagaminti Šiaurės Korėjoje, o lėktuvas užregistruotas Gruzijoje. Tačiau kai kurie žurnalistai mano, kad oficialūs registracijos duomenys gali būti melagingi.
„Vienas iš įtariamųjų pareiškė valdžiai, kad lėktuvas išskrido iš Rusijos į Šiaurės Korėją, kur į jį buvo sukrauti ginklai“, – rašoma „Bangkok Post“ straipsnyje.
Nežinomas Tailando valdžios atstovas pranešė agentūrai „Reuters“, kad lėktuvas buvo sulaikytas gavus signalą iš JAV specialiųjų tarnybų. „JAV kreipėsi į mus prašydamos padėti apžiūrėti įtartiną lėktuvą“, – cituoja agentūra savo šaltinio žodžius.
Tailandas jau yra įsivėlęs į kitą daug triukšmo sukėlusį skandalą, susijusį su kaltinimais ginklų gabenimu. 2008 metų kovą šioje šalyje buvo areštuotas Rusijos pilietis Viktoras Butas, kuris, kaip mano JAV, yra viena pagrindinių pasaulinės nelegalios ginklų rinkos figūrų.
Šį rugpjūtį Tailando prokuratūra pareiškė, kad apskųs teismo sprendimą atsisakyti perduoti V.Butą į Jungtines Valstijas.