Po sekmadienį įvykusio balsavimo dvi pagrindinės partijos tvirtina užsitikrinusios teisę formuoti vyriausybę, nors buvo pranešimų apie rinkimų pažeidimus, o galutiniai oficialūs rezultatai dar nepaskelbti.
Septynios chuntos priešininkų partijos, vadovaujamos „Pheu Thai“, pareiškė suvienysiančios jėgas ir teigia gavusios pakankamai vietų parlamente, kad sudarytų vyriausybę ir išstumtų kariškių sąjungininkus, vadovaujamus partijos „Phalang Pracharat“.
„Norime neleisti režimui išlikti valdžioje“, – trečiadienį per spaudos konferenciją sakė „Pheu Thai“ kandidatė į premjerus Sudarat Keyuraphan, paskelbusi apie koalicijos sudarymą.
Septynių partijų aljansas, prie kurio prisidėjo netikėtai gerai per rinkimus pasirodžiusi į jaunimą orientuota partija „Future Forward“, teigia turėsiantis 255 mandatus 500 renkamų vietų žemuosiuose parlamento rūmuose.
„Tai išbaigtas vyriausybės kūrimo procesas“, – sakė „Future Forward“ telegeniškasis lyderis milijardierius Tanatornas Juangroongruangkitas.
„Pheu Thai“ laimėdavo kiekvienus rinkimus nuo 2001 metų. Ši partija susijusi su buvusiu premjeru Thaksinu Shinawatra, pasitraukusiu į užsienį.
Thaksino sesuo Yingluck Shinawatra buvo nuversta per 2014 metų perversmą. Ji dabar taip pat gyvena užsienyje.
Naujoji koalicija sako norinti vesti šalį į demokratinės politikos erą.
„Bendradarbiausime su partijomis, šiandien dalyvaujančiomis šioje spaudos konferencijoje, kad ir kokių kliūčių iškiltų priešakyje“, – žurnalistams sakė Tanatornas Juangroongruangkitas.
Kariškių remiama „Phalang Pracharat“, vadovaujama chuntos vadovo ir kandidato į premjero postą Prayuto Chan-O-Chos, gavo 7,6 mln. balsų – 400 tūkst. daugiau negu „Pheu Thai“.
„Phalang Pracharat“ irgi pareiškė, kad tikisi užsitikrinti daugiau kaip pusę visų vietų žemuosiuose parlamento rūmuose.
Galios pusiausvyra yra pakreipta chuntos naudai dėl jos parengtos konstitucijos, numatančios, kad aukštuosius rūmus sudarys kariškių skiriami 250 senatorių.
Tai reiškia, kad kariuomenės neremiamos partijos, tokios kaip „Pheu Thai“, turi įgyti labai didelę balsų persvarą, kad prastumtų į premjero postą savo kandidatą.
Rinkimų komisija netikėtai nusprendė atidėti oficialių rezultatų paskelbimą. Be to, kyla daug klausimų dėl pažeidimų: viena rinkimų stebėtojų organizacija pareiškė, kad skaičiuojant balsus buvo „didžiulių trūkumų“.
Beveik du milijonai balsalapių buvo pripažinti negaliojančiais, balsavimas buvo menkai prižiūrimas, o rinkimų tarnybų darbas daugeliu atveju buvo nemokšiškas, todėl manoma, jog pirminiai rinkimų rezultatai gali būti smarkiai iškraipyti.