Studentų vadovaujamas judėjimas už demokratiją plečiasi nuo liepos vidurio. Daugiausia jauno amžiaus demonstrantai ragina nušalinti premjerą Prayutą Chan-O-Chą ir perrašyti 2017-aisiais kariškių parašytą konstituciją.
Kai kurie protestų lyderiai taip pat skelbė prieštaringai vertinamus reikalavimus reformuoti itin įtakingą ir turtingą monarchiją, kurios įtaka juntama visose Tailando visuomenės gyvenimo srityse.
Ekstremalioji padėtis buvo paskelbta praėjusią savaitę, antivyriausybiniams protestuotojams demonstravus trijų iškeltų pirštų gestą vienam karališkosios šeimos kortežui – tai buvo beprecedentis iššūkis monarchijai.
Iš „Bado žaidynių“ (Hunger Games) knygų bei filmų pasiskolintu trijų iškeltų pirštų gestu protestų judėjimas išreiškia raginimą siekti demokratinių permainų.
Tačiau draudimas burtis daugiau nei keturiems žmonėms neatbaidė dešimčių tūkstančių demonstrantų, kasdien susirenkančių prie svarbių Bankoko sankryžų reikalauti Prayuto Chan-O-Chos atsistatydinimo.
Buvęs kariuomenės vadas Prayutas Chan-O-Cha, kuris vadovavo 2014 metų perversmui ir nuo to laiko yra valdžioje, vėlai trečiadienį užsiminė, kad siekdamas mažinti įtampą rengiasi atšaukti ekstremaliąją padėtį.
Trečiadienį Prayutas Chan-O-Cha per televiziją sakė, kad šalis privalo „atsitraukti nuo slidaus šlaito krašto“, nuo kurio galima „lengvai nuslysti į chaosą“.
Anksčiau jis taip pat sušaukė specialią parlamento sesiją krizei aptarti. Sesija įvyks pirmadienį.
Vis dėlto vyriausybės pareiškime, kuriuo skelbiamas ekstremaliosios padėties atšaukimas ketvirtadienį, sakoma, kad sprendimas buvo priimtas dėl pagerėjusios politinės padėties.
„Sunki ekstremalioji padėtis sušvelnėjo ir virto situacija, kuriai esant vyriausybės pareigūnai ir valstybinės agentūros gali versti vykdyti įprastus įstatymus, – sakoma pareiškime. – Visos sąlygos, nustatytos pagal sunkią ekstremaliąją padėtį, sustabdytos.“
Galiojant ekstremaliajai padėčiai, policija galėjo areštuoti protestuotojus ir konfiskuoti elektroninę medžiagą, kuri galėtų kelti grėsmę nacionaliniam saugumui.
Numanoma Prayuto Chan-O-Chos nuolaida buvo padaryta valdžiai penktadienį dislokavus vandens patranką ir laisčius neginkluotus protestuotojus Bankoko centriniame parduotuvių rajone vandeniu su chemikalų pėdsakais.
Policija tvirtino, kad laikėsi „tarptautinių standartų“, bet ši taktika buvo kritikuojama visoje Tailando visuomenėje ir daugiau nebuvo taikoma.
Per pastarąją savaitę buvo areštuota dešimtys aktyvistų, įskaitant daugelį garsių protestų judėjimo veidų.
„Tik akių dūmimas“
Potvarkis atšaukti ekstremaliąją padėtį valdžiai tėra „tik akių dūmimas“ siekiant laimėti laiko ir sumažinti įtampą, sakė politologas Titipolas Phakdeewanichas.
„Tai nereikšmingas žingsnis“, – sakė jis ir pridūrė, jog pirmiausia reikia kalbėti apie tai, kad griežtos priemonės apskritai neturėjo būti įvestos.
„Žmonės turi teisę protestuoti“, – pabrėžė politologas, primindamas, kad ši teisė įtvirtinta Tailando konstitucijoje.
Mitingų organizatoriai sugebėdavo apeiti draudimą, paskelbdami protesto akcijos vietą iki jos pradžios likus vos valandai. Pareigūnams neužtekdavo laiko sustabdyti viešąjį transportą, kad žmonės nesusirinktų.
Į trečiadienio demonstraciją prie Pergalės paminklo Bankoke susirinko tūkstančiai žmonių, patraukusių prie vyriausybės rūmų.
Viena iš judėjimo lyderių, Passalawaree Thanakitwibulpol, įteikusi pareigūnams „atsistatydinimo laišką“ premjerui, vėliau buvo areštuota ir apkaltinta pažeidusi ekstremaliosios padėties priemones. Ketvirtadienį ryte ji buvo paleista už užstatą.
„Jie nusprendė areštuoti mane naktį po protesto, siaurame, tamsiame skersgatvyje, – sakė ji žurnalistams, išėjusi iš teismo. – Taip elgtis nederama.“
Vyriausybė šią savaitę taip pat nurodė uždaryti vietos televiziją „Voice TV“, kurios vienas iš savininkų yra buvęs premjeras Thaksinas Shinawatra. Ši televizija nušvietė demokratijos šalininkų mitingus.
Tačiau Bankoko baudžiamasis teismas trečiadienį atšaukė šį sprendimą, nurodęs, kad „turi būti ginama žmonių komunikacijos laisvė“.
Tailande nuo 1932-ųjų, kai buvo panaikinta absoliutinė monarchija, įvyko keliolika perversmų, vėliausias jų – 2014 metais.
Tailando kariuomenė, tvirtai palaikanti monarchiją ir pateikianti save kaip jos gynėją, tvirtina, kad tokie kariškių įsikišimai būtini siekiant apsaugoti karalių.