Policija leidžia ašarines dujas prie budriai saugomos vyriausybės būstinės, pranešė vienas ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas. Tuo tarpu protestuotojai svaidė lazdas ir kitus daiktus į saugumo pajėgas, ginančius užtvaras aplink apsiaustą kompleksą.
Pareigūnai nurodė, kad kai kurios mokyklos ir universitetai sostinėje buvo uždaryti dėl saugumo priežasčių – po sekmadienį vykusiu neramumų aplink pagrindinius vyriausybinius pastatus Bankoke.
Protestai, kurių dalyviai reikalauja nuversti išrinktą vyriausybę ir pakeisti ją „liaudies taryba“, tapo naujausiais pilietiniais neramumais, supurčiusiais šią karalystę po to, kai generolai rojalistai prieš septynerius metus pašalino iš posto premjerą Thaksiną Shinawatrą, Yingluck Shinawatros brolį.
Milijardierius verslo magnatas, tapęs premjeru yra nekenčiamas Bankoko elito, miestų viduriniosios klasės ir pietiečių, kurie pastarosiomis dienomis užplūdo sostinės gatves, žadėdami galutinai sugriauti Thaksino Shinawatros, šiuo metu gyvenančio užsienyje, įtaką šalyje.
Tačiau nuverstą premjerą palaiko gyventojai daugelyje provincijų, ypač šalies šiaurėje, o Yingluck Shinawatros partija turi tvirtą daugumą parlamente.
Protestų lyderis Suthepas Thaugsubanas sekmadienio vakarą sakė slapta susitikęs premjere, dalyvaujant armijos, karinių jūrų ir oro pajėgų vadais, tačiau tvirtino, kad per tas derybas tebuvo pateiktas jo reikalavimas , kad vyriausybė perduotų valdžią „liaudžiai“.
„Mes nesiderėsime, ir tai turi būti baigta per dvi dienas“, – jis sakė kalbėdamas per televiziją.
Jau mėnesį vykstančios demonstracijos yra didžiausios nuo masinių Thaksino Shinawatros šalininkų protestų Bankoke prieš trejus metus, kuriuos užbaigė dešimčių žmonių gyvybių pareikalavusi kariuomenės operacija.
Policija nurodė, kad sekmadienį opozicijos demonstracijose dalyvavo apie 70 tūkst. žmonių.
Nors protestuotojų sumažėjo, lyginant su opozicijos mitingu lapkričio 24-ąją, kuriame dalyvavo apie 180 tūkst. žmonių, jie apsiautė kai kuriuos svarbius objektus, įskaitant ministerijas. Kai kurie apžvalgininkai kelia prielaidą, kad šiais veiksmais protestuotojai siekia išprovokuoti karinį perversmą.
Policija sekmadienį ne kartą leido ašarines dujas ir vandens patrankų čiurkšles, atkakliausiems protestuotojams kelias valandas mėginant prasiveržti pro užtvaras. Jie sukarpė spygliuotų vielų užtvaras, kuriomis buvo apjuosti vyriausybės rūmai, aplink kuriuos buvo sutelktos stiprios saugumo pajėgos, įskaitant neginkluotus karius.
Tailando premjerė atmetė protestuotojų reikalavimus savo kreipimesi į tautą
Tailando premjerė Yingluck Shinawatra pirmadienį atmetė jos vyriausybę norinčių nuversti protestuotojų reikalavimus, leisdama suprasti, kad neatsistatydins.
Savo ryžtingame kreipimesi į tautą, kuris buvo pirmasis po to, kai anksčiau buvusiuose taikiuose protestuose šeštadienio vakarą prasiveržė smurtas, vyriausybės vadovė pabrėžė, kad reikalavimai paleisti parlamentą ir vietoje jo įkurti nerenkamą „liaudies tarybą“ prieštarauja konstitucijai.
Opozicijos lyderio Suthepo Thaugsubano raginimas perduoti išrinktos premjerės galias liaudžiai yra „neegzistuojantis pagal konstitucinę teisę“, pažymėjo Yingluck Shinawatra.
„Noriu daryti viską, kas žmonėms neštų laimę, ... tačiau būdama premjerė privalau veikti pagal konstituciją“, – aiškino ji.
Pasak kritikų, Suthepas Thaugsubanas, kuris sekmadienį paskelbė ultimatumą, reikalaudamas premjerės atsistatydinimo ne vėliau negu po dviejų dienų, naudojasi vis audringesniais protestais gatvėse, kad pakurstytų karinį perversmą, kuris nuverstų Yingluck Shinawatros išrinktą vyriausybę.
Tailande nuo 1932 metų buvo jau 18 sėkmingų arba nesėkmingų perversmų. Vėliausias, per kurį buvo nuverstas dabartinės premjerės brolis Thaksinas Shinavatra, buvo įvykdytas 2006 metais, tačiau atrodo, kad kariškiai nelinkę kištis į dabartinę priešpriešą.
„Ginkluotosios pajėgos liks neutralios, ir žinau, kad jos nori matyti šalį taikią“, – pareiškė Yingluck Shinawatra, pridūrusi, kad pirmiausiai sieks atkurti „ramybę“ sostinės gatvėse – nors žadėjo, jog „policija nenaudos jėgos prieš žmones“.
Prieštaringai vertinamas milijardierius buvęs premjeras Thaksinas Shinawatra, kuris yra kaltinamas iš užkulisių vadovaujantis savo sesers vyriausybei, yra tvirtai palaikomas žemės ūkio regionuose ir neturtingų darbininkų, tačiau jo nekenčia Bankoko vidurinioji klasė ir elitas.