Birželį Lietuva Taivanui padovanojo 20 tūkst. „Vaxzevria“ vakcinos dozių, kurios šalį turėtų pasiekti iki rugsėjo pabaigos.
Taivano gyventojai suskubo dėkoti: Lietuvoje veikiančiam Krizinio nėštumo centrui jau paaukota daugiau nei 100 tūkst. eurų siekianti suma. Didelės paramos sulaukė ir onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams padedantys fondai „Mamų unija“ ir „Rugutė“.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
Tai nebuvo pirma padėkos akcija. Pasklidus žiniai apie dovanojamas vakcinas, Taivano gyventojai už šį gestą dėkojo pirkdami lietuvišką šokoladą ir alų.
Tikisi sustiprinti santykius
„Taivanas labai vertina kilnų Lietuvos gestą padovanoti vakcinų Taivanui. Draugą nelaimėje pažinsi. Pastarosiomis savaitėmis taivaniečiai perka lietuviškus produktus, aukoja pinigus Lietuvos labdaros organizacijoms, o internete dėkoja vaizdo įrašais ir žinutėmis.
Žvelgiant į šią nuostabią dvišalę draugystę tikiuosi, kad Taivano atstovybės Lietuvoje įkūrimas ir būsima Lietuvos atstovybė Taivane per ateinančius kelis mėnesius dar labiau sustiprins mūsų šalių santykius“, – komentuodamas Lietuvos trispalvės hologramą Taipėjaus bokšte kalbėjo Ericas Huangas, Taipėjaus misijos Latvijos Respublikoje atstovas, šiuo metu atstovaujantis Taivanui Baltijos šalyse.
Blokavo vakcinų pirkimą
Kaip anksčiau 15min yra pasakojęs Seimo parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės vadovas Matas Maldeikis, jau beveik įvykę sandoriai tarp Taivano vyriausybės ir „Modernos“ iš JAV, „AstraZeneca“ iš Jungtinės Karalystės ir „BioNTech“ iš Vokietijos buvo stabdomi ir galiausiai visai užblokuoti dėl Kinijos įsikišimo.
„Kinija visais būdais mėgina diplomatiškai izoliuoti Taivaną, daro viską, kad ši šalis negalėtų net stebėtojos teise dalyvauti PSO veikloje. Dabar visaip trukdo taivaniečiams gauti gyvybiškai būtinų vakcinų. Trukdoma įsigyti net privačioms įmonėms ar asmenims“, – anksčiau paaiškino M.Maldeikis.
Steigs atstovybę
Liepos viduryje Taivanas paskelbė, kad atidarys atstovybę Lietuvoje. Lietuvos užsienio reikalų ministerija pasveikino šį žingsnį, tačiau jis gali dar labiau pabloginti Lietuvos ryšius su Kinija, kuri Taivaną laiko savo teritorija.
Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu pranešė, kad misija vadinsis Taivano atstovaujamuoju biuru Lietuvoje.
Nors J.Wu neatskleidė, kada misija pradės veikti, Lietuvos užsienio reikalų ministerija pranešime paskelbė, kad biuras turėtų būti atidarytas dar vasarą.
Atstovybę Europoje Taivanas atidarys po 18 metų pertraukos. Pastarąjį kartą 2003-iaisiais Slovakijoje pradėjo veikti Taipėjaus atstovybė.
„Šis sprendimas labai svarbus, nes parodo Taivano nusiteikimą toliau plėsti santykius su Europos šalimis“, – pažymėjo J.Wu.