Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Taivanas: Kinijos pasiųsti modernūs karo lėktuvai – nauja didelė grėsmė salai

Kinija šią savaitę pirmąkart pasiuntė į Taivano oro erdvės gynybos zoną modernių naikintuvų J-16D, antradienį patvirtino Taibėjus ir nurodė esąs susirūpinęs, kad dėl savo elektroninio slopinimo pajėgumų šie orlaiviai kelian naują pavojų salai.
Naukintuvai J-16D
Naukintuvai J-16D / AP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Kinija Taivanas

Taivanui nuolat gresia Kinijos karinė invazija. Pekinas laiko autonominę demokratinę salą savo teritorijos dalimi ir ketina ją kada nors susigrąžinti, prireikus – jėga.

Praeitų metų paskutiniame ketvirtyje Kinija smarkiai suintensyvino įsibrovimus į Taivano oro erdvės gynybos zoną (ADIZ). Didžiausias tokio pobūdžio incidentas įvyko spalio 4-ąją, kai į šią zoną įskrido 56 Kinijos kariniai lėktuvai.

Sekmadienį ir pirmadienį Pekinas vėl demonstravo jėgą – per šias dvi dienas į ADIZ įskrido iš viso 52 Kinijos kariniai orlaiviai, nurodė salos Gynybos ministerija.

Tarp pirmadienį stebėtų 13 naikintuvų buvo du J-16D. Gynybos ministerija antradienį patvirtino, kad šie moderniųjų technologijų orlaiviai buvo pirmąkart pastebėti naudojami per Kinijos operacijas.

Kaip praneša Kinijos valstybinis dienraštis „Global Times“, naujieji naikintuvai buvo pirmąkart pademonstruoti per rugsėjį šalyje vykusią aviacijos parodą.

J-16D turi keturias radarų signalų slopinimo konsoles ir dvi elektroninių kovos priemonių konsoles. Fiuzeliažo apačioje pritvirtintos dvi raketos, rašė „Global Times“.

„Jis pajėgus sunaikinti radarą, kad nuslopintų ir pakenktų priešo oro erdvės gynybos pajėgumams“, – naujienų agentūrai AFP sakė Taivane veikiančio Nacionalinio gynybos ir saugumo tyrimų instituto analitikas Shu Hsiao-huangas.

Šie radarų slopinimo pajėgumai galėtų „atverti kelią tolesnėms atakoms“, pridūrė jis.

„Tai kelia didelę naują grėsmę Taivano oro erdvės gynybai“, – pabrėžė ekspertas.

„Global Times“ antradienį karingo tono vedamajame straipsnyje sakoma, kad sprendimas pasiųsti prie Taivano naikintuvus J-16D yra „akivaizdi“ žinia.

„LIA (Liaudies išvadavimo armijos) kariniai lėktuvai ne vien skraidys aplink Taivano salą – jie taip pat gali... anksčiau ar vėliau praskristi virš salos“, – perspėjama redakcijos straipsnyje.

Šie lėktuvų įsibrovimai buvo surengti po praeitą savaitę vykusių JAV ir Japonijos karinių laivynų pratybų Filipinų jūroje, vandenyse į rytus nuo Taivano.

Sausio 17–22 dienomis vykusiose bendrose pratybose, per kurias buvo treniruojamasi užtikrinti „veiksmingą atgrasymą ir atsaką“, dalyvavo 10 JAV Karinių jūrų pajėgų laivų, įskaitant lėktuvnešius „USS Carl Vinson“ ir „USS Abraham Lincoln“, pirmadienį per „Twitter“ parašė Japonijos jūrų savigynos pajėgos.

Taivanas tik nuo 2020 metų rugsėjo pradėjo reguliariai skelbti duomenis apie Kinijos rengiamus įsibrovimus į ADIZ.

ADIZ nėra Taivano teritorinė oro erdvė ir apima gerokai didesnę teritoriją, iš dalies persidengiančią su pačios Kinijos oro gynybos atpažinimo zona, ir netgi dalį žemyninės Kinijos.

Kinijos „dažno manipuliavimo pilkosios zonos grėsmėmis“ vykdant lėktuvų įsibrovimus, taip pat kitų jos naudojamų karo metodų, įskaitant kibernetines atakas, tikslas – „užimti Taivaną be kovos“, pažymima pernai paskelbtoje Gynybos ministerijos ataskaitoje.

Praeitą spalį tokių incidentų buvo daugiausiai – iš viso 196, o 149 iš jų įvyko per keturias dienas, Pekinui minint nacionalinę dieną.

Pekinas didino spaudimą Taivanui nuo 2016 metų, kai salos prezidente buvo išrinkta Tsai Ing-wen. Pastaroji laiko Taivaną suverenia valstybe, o ne „vienos Kinijos“ dalimi.

Pernai Taivanas užregistravo iš viso 969 Kinijos karinių orlaivių įsibrovimus į jo ADIZ, rodo naujienų agentūros AFP parengta tokių pranešimų suvestinė. 2020 metais tokių incidentų buvo apytikriai 380.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs