Kinija vasarą atšaukė ambasadorių iš Lietuvos ir apribojo prekybos ryšius, protestuodama prieš Užsienio reikalų ministerijos sprendimą leisti Lietuvoje veikti Taivano atstovybei, naudojant Taivano pavadinimą.
Kitur Europoje atstovybės veikia Taibėjaus vardu, siekiant nesupykdyti Kinijos, kuri žada susigrąžinti Taivano kontrolę.
Lietuvos valdžia sako, kad glaudesni ryšiai su Taivanu gali duoti naudos, ir viliasi, kad Taivano verslininkai susidomės galimybėmis pirkti lietuvišką produkciją ir organizuoti Taivano gyventojų turistines keliones į Lietuvą.
Per tris dienas vyksiantį vizitą svečiai iš Azijos lankysis Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje, apžiūrės Lietuvos infrastruktūrą plyno lauko investicijoms, viešės Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre ir aplankys įvairias Lietuvos įmones.
Taivano verslo delegacija iš viso lankosi trijose šalyse – Lietuvoje, Čekijoje ir Slovakijoje. Pastarosiose savo vizitą numatė ir Taivano užsienio reikalų ministras J.Wu.
Kinų Užsienio reikalų ministerija protestavo prieš J.Wu vizitą Slovakijoje ir Čekijoje, esą taip suteikiama platforma „Taivano nepriklausomybės separatistui“.
„Kinija griežtai nepritaria šių šalių susimokymui su Taivano nepriklausomybės separatistais ir reikalauja, kad atitinkamos šalys laikytųsi „vienos Kinijos“ principo ir nesuteiktų platformos Taivano nepriklausomybės separatistų veiklai“, – sakė Kinijos URM atstovas Zhao Lijianas.
Lietuva šįkart tokio priekaišto nesulauks, nes ministro Vilniuje nebus.
Lietuva nepalaiko diplomatinių santykių su Taivanu, todėl Užsienio reikalų ministerija oficialiai šio vizito neorganizuoja ir tikina, kad „Taivano delegacijos sudėtis – pačių taivaniečių sprendimas“.
15min kalbinti parlamentarai situaciją vertino skirtingai, o kai kurie politologai sako, kad kvietimo ministras turbūt nesulaukė sąmoningai, nes Lietuva jau nudegė su atstovybės atidarymu.