Taivano sąsiauriu praplaukė JAV ir Kanados karo laivai

JAV eskadrinis minininkas ir Kanados fregata antradienį praplaukė Taivano sąsiauriu per naujausią bendrą operaciją, kuria siekiama sustiprinti šio maršruto, kaip tarptautinio vandens kelio, statusą.
Taivano sąsiauriu praplaukė du JAV karo laivai
Taivano sąsiauriu praplaukęs JAV karo laivas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Savo teritorija Pekinas laiko ir demokratinį Taivaną, ir siaurąjį vandens ruožą, skiriantį salą nuo žemyninės Kinijos – vieną judriausių pasaulyje laivybos kanalų.

Jungtinės Valstijos jau seniai naudojasi „laivybos laisve“ Taivano sąsiauryje, kad atremtų Kinijos pretenzijas, o Vakarų sąjungininkės vis dažniau prisijungia prie šių operacijų.

„USS Higgins“, „Arleigh Burke“ klasės eskadrinis minininkas kartu su Kanados karališkojo karinio jūrų laivyno „Halifax“ klasės fregata „HMCS Vancouver“ „atliko įprastinį tranzitą per Taivano sąsiaurį rugsėjo 20 dieną (vietos laiku)... pagal tarptautinę teisę“, pranešė JAV karinio jūrų pajėgų septintoji flotilė.

„Laivas plaukė sąsiaurio koridoriumi, kuris yra už bet kurios pakrantės valstybės teritorinės jūros ribų“, – teigė ji.

Kanada pranešė, kad „HMCS Vancouver“ keliavo prisijungti prie vykdomos JT sankcijų Šiaurės Korėjai įgyvendinimo misijos, kai tranzitu plaukė kartu su laivu „USS Higgins“.

„Šiandien įvykęs įprastas tranzitas Taivano sąsiauriu rodo mūsų įsipareigojimą kurti laisvą, atvirą ir įtraukiantį Indijos ir Ramiojo vandenynų regioną“, – pareiškime teigė Kanados gynybos ministrė Anita Anand.

Kinijos Rytų teatro vadavietės atstovas spaudai naujausią tranzitą apibūdino kaip „visuomenės ažiotažą“.

Pasak Kinijos valstybinio transliuotojo CCTV, pulkininkas Shi Yi (Ši Ji) sakė, kad „kariai visada budi, ryžtingai atremia visas grėsmes ir provokacijas, ryžtingai gina šalies suverenitetą ir teritorinį vientisumą“.

Pastaraisiais metais Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos ir Australijos karo laivai plaukė per Taivano sąsiaurį, išprovokuodami Pekino protestus.

Jie taip pat dažnai plaukioja Pietų Kinijos jūroje – kitoje gyvybiškai svarbioje laivybos zonoje, kurią Pekinas primygtinai reikalauja priskirti kaip savo teritorijos dalį, nors 2016 metais Hagos teismo sprendimu buvo atmestos jo ir kelių konkuruojančių kaimyninių šalių pretenzijos.

Paskutinį kartą JAV ir Kanados karo laivai Taivano sąsiauriu plaukė prieš 11 mėnesių, kai ten plaukė eskadrinis minininkas „USS Dewey“ ir fregata „HMCS Winnipeg“.

Naujausias bendras praplaukimas įvyko dieną po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas dar kartą pareiškė, kad Kinijos invazijos atveju Taivanui į pagalbą ateitų amerikiečių kariai.

Tai buvo ketvirtas kartas, kai J.Bidenas išsakė tokius komentarus, nors Vašingtonas jau seniai vykdo oficialią „strateginio dviprasmiškumo“ politiką, kuria siekiama ir užkirsti kelią Kinijos invazijai, ir atgrasyti Taivaną nuo Pekino provokavimo oficialiai paskelbiant nepriklausomybę.

Kiekvieną kartą po J.Bideno komentarų Baltieji rūmai teigė, kad JAV politika Taivano atžvilgiu nesikeičia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis