Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 12 21 /13:26

Talibams uždraudus afganistanietėms mokytis universitete, jos nebeįleidžiamos į patalpas

Ginkluoti sargybiniai trečiadienį Afganistane užkirto šimtams jaunų moterų kelią į universitetų miestelius.
Moterims Afganistane uždrausta net pateikti į universiteto miestelių teritorijas
Moterims Afganistane uždrausta net pateikti į universiteto miestelių teritorijas / „AFP“/„Scanpix“

Tai vyko praėjus dienai po to, kai šalies Talibano valdžia visoms merginoms uždraudė mokytis aukštosiose mokyklose ir taip dar kartą pasikėsino į žmogaus teises.

Nors pernai valdžią perėmę radikalieji islamistai žadėjo švelnesnį valdymą, nepaisydami tarptautinio pasipiktinimo jie sugriežtino apribojimus visose moterų gyvenimo srityse.

Naujienų agentūros AFP žurnalistų grupė matė grupes studenčių, susirinkusių prie universitetų sostinėje Kabule. Patekimą į patalpas užblokavo ginkluoti sargybiniai ir uždaryti vartai.

Daugybė hidžabais vilkinčių merginų taip pat buvo pastebėtos grupelėmis stoviniuojančios keliuose, vedančiuose į studentų miestelius.

„Esame pasmerktos. Praradome viską“, – sakė viena studentė, paprašiusi neviešinti jos tapatybės.

Studentai vaikinai taip pat teigė esantys šokiruoti dėl naujausio įsakymo.

„Tai iš tiesų rodo jų neraštingumą ir menkas žinias apie islamą bei žmogaus teises“, – sakė vienas iš jų, taip pat nenorėjęs viešintis.

„Jei situacija ir toliau bus tokia pati, ateityje bus dar blogiau. Visi yra išsigandę“, – pridūrė studentas.

Dauguma Afganistano privačių ir valstybinių universitetų žiemą keletą savaičių nedirba, tačiau studentų miesteliai paprastai lieka atviri tiek čia besimokantiems, tiek dirbantiems.

„AFP“/„Scanpix“/Moterys Afganistane būriuojasi prie privataus Kabulo universiteto vartų
„AFP“/„Scanpix“/Moterys Afganistane būriuojasi prie privataus Kabulo universiteto vartų

Talibano režimo aukštojo mokslo ministras Neda Mohammadas Nadeemas vėlai antradienį nedaugžodžiaudamas paskelbė sprendimą uždrausti moterims lankyti universitetus.

„Jūs visi esate informuoti įgyvendinti minėtą įsakymą sustabdyti moterų mokymąsi iki tolesnio pranešimo“, – sakoma pranešime.

Vašingtonas „griežčiausiai pasmerkė šį sprendimą“.

„Talibanas negali tikėtis, kad bus teisėtas tarptautinės bendruomenės narys, kol negerbs visų Afganistano gyventojų teisių. Šis sprendimas turės Talibanui pasekmių“, – sakoma JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno pareiškime.

Tuo metu Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas yra „labai sunerimęs“, antradienį pranešė jo atstovas spaudai.

„Generalinis sekretorius kartoja, kad atsisakymas suteikti teisę į išsilavinimą ne tik pažeidžia lygias moterų ir merginų teises, bet ir turės pražūtingą poveikį šalies ateičiai“, – sakoma Staffeno Dujarrico pareiškime.

Draudimas mokytis aukštosiose mokyklose įsigaliojo praėjus mažiau nei trims mėnesiams po to, kai tūkstančiams afganų merginų ir moterų visoje šalyje buvo leista laikyti stojamuosius egzaminus į universitetus. Nemaža dalis jų troško siekti karjeros medicinos ir pedagogikos srityse.

Daugumai šalies paauglių mergaičių jau yra uždrausta lankyti vidurinę mokyklą, o tai ir taip labai apriboja patekimą į universitetus.

Praėjusių metų rugpjūtį Talibanui perėmus valdžią, universitetai buvo priversti įgyvendinti naujas taisykles, tarp jų – pagal lytį atskirti auditorijas ir įėjimus. Merginoms dėstyti galėjo tik profesorės moterys arba vyresnio amžiaus vyrai.

„Rimti nesutarimai“

Talibanas išpažįsta griežtą islamo versiją, o aukščiausiasis judėjimo lyderis Hibatullah Akhundzada ir jo artimas dvasininkų ratas nepritaria šiuolaikiniam švietimui, ypač mergaičių ir moterų.

Tačiau jie nesutaria su daugybe pareigūnų – tarp jų pačių narių – Kabule, kurie tikėjosi, kad perėmus valdžią merginoms bus leista toliau mokytis.

„Pastarasis sprendimas dar labiau padidins šiuos nesutarimus“, – AFP sakė vienas su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs Talibano vadas, įsikūręs Pakistano šiaurės vakaruose.

Talibanas radikaliai pakeitė savo poziciją ir kovą uždraudė mergaitėms grįžti į vidurines mokyklas. Tai įvyko tą rytą, kai mokymo įstaigos turėjo vėl atsidaryti.

Keletas režimo pareigūnų tvirtino, kad draudimas mokytis vidurinėje mokykloje yra laikinas, tačiau pateikė daugybę pasiteisinimų dėl uždarymo – nuo lėšų stygiaus iki laiko, reikalingo mokymo programoms pertvarkyti pagal islamo principus.

Po šio draudimo daug paauglių mergaičių buvo anksti ištekintos – dažnai už daug vyresnių vyrų, parinktų jų tėvų.

Kelios šeimos, su kuriomis AFP kalbėjosi praėjusį mėnesį, teigė, kad draudimas lankyti mokyklą kartu su ekonominiu spaudimu reiškia, jog geriau užtikrinti savo dukterų ateitį vedybomis, nei leisti joms dykinėti namuose be veiklos.

Tarptautinis spaudimas

Moterys taip pat buvo išstumtos iš daugelio vyriausybinių darbo vietų arba už tai, kad lieka namuose, joms mokama tik menka buvusio atlyginimo dalis. Be to, joms draudžiama keliauti be lydinčio vyro, o už namų ribų jos privalo dėvėti hidžabą ar burką.

Lapkritį moterims buvo uždrausta lankytis parkuose, atrakcionuose, sporto salėse ir viešosiose pirtyse.

Derybose dėl pagalbos ir Talibano režimo pripažinimo tarptautinė bendruomenė visų moterų teisę į išsilavinimą pavertė esminiu klausimu.

Afganistano kaimynas Pakistanas savo ruožtu pareiškė, kad bendradarbiavimas su Talibanu tebėra efektyviausias būdas pagerinti šią situaciją.

„Esu nusivylęs šiandien priimtu sprendimu“, – antradienį lankydamasis Vašingtone sakė šios valstybės užsienio reikalų ministras Bilawalas Bhutto Zardari.

Tačiau jis pridūrė: „Vis dar manau, kad lengviausias kelias mūsų tikslo link – nepaisant daugybės nesėkmių, susijusių su moterų švietimu ir kitais dalykais – eina per Kabulą ir laikinąją vyriausybę.“

Per 20 metų tarp dviejų Talibano valdymo laikotarpių mergaitėms buvo leista lankyti mokyklą, o moterys galėjo įsidarbinti visuose sektoriuose. Visgi net ir tuomet šalis išliko socialiai konservatyvi.

Pastarosiomis savaitėmis valdžios institucijos, įgyvendindamos kraštutinę islamo šariato teisės interpretaciją, vėl pradėjo remtis viešo nuplakimo praktika bei vyrams ir moterims vykdyti mirties bausmes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai