Palestiniečių grupuotės „Hamas“ ir „Islamo džihadas“ pranešė, kad keršydamos už atakas prieš pastatus ir civilius į Izraelį paleido daugiau kaip 300 raketų.
Atsakydamos Izraelio pajėgos surengė didžiausią ataką Gazos Ruože nuo 2014 metų Gazos konflikto. Tarp antskrydžių taikinių buvo „Hamas“ aukšto rango narių namų.
Intensyviausia nuo 2014-ųjų ugnis tarp priešininkų, kurią išprovokavo smurtas Jeruzalėje, jau pareikalavo mažiausiai 35 palestiniečių gyvybių Gazos Ruože ir penkių gyvybių Izraelyje. Dar šimtai žmonių buvo sužeisti.
Tankiai apgyvendintame, Izraelio blokuojamame Gazos Ruožo anklave, kurį kontroliuoja „Hamas“, tarp žmonių, žuvusių nuo pirmadienio vakaro, yra 12 vaikų ir moteris.
Pranešama, kad per tebesitęsiančius Izraelio antskrydžius dar 230 žmonių buvo sužeisti. Daug jų buvo ištraukti iš rūkstančių pastatų griuvėsių.
Anksčiau Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas įspėjo, kad tai tik Izraelio smūgių pradžia.
„Hamas“ lyderis Ismailas Haniyeh savo ruožtu pareiškė: „Jei Izraelis nori eskaluoti, esame tam pasirengę.“
„Buvo baisu“
Izraelyje krentant „Hamas“ raketoms kaukė sirenos, o kai kurie žmonės, negalėję patekti į požemines slėptuves, slėpėsi po tiltais.
„Buvo baisu“, – kalbėjo netoli Tel Avivo įsikūrusio Ramat Gano gyventojas 38-erių Haimas Roy Ben Shlomo, pridūręs, kad girdėjo „kelis garsius šūvius ar sprogimus mums virš galvų“.
Izraelio policija pranešė, kad centriniame Lodo mieste trečiadienį žuvo vyras ir mergaitė, į jų automobilį pataikius iš Gazos Ruožo paleistai raketai.
Anksčiau viena izraelietė žuvo, raketoms pataikius į pakrantėje įsikūrusio Rišon Lecijono miesto pietinį pakraštį, o Aškelone, kurį „Hamas“ grasino paversti „pragaru“, kovotojų paleistos raketos pražudė dar dvi moteris.
Vienu metu „Hamas“ sakė paleidęs daugiau kaip 100 raketų per trumpesnį nei penkių minučių laikotarpį, kad užgožtų oro gynybą.
Palestiniečių kovotojai Gazos Ruože paleido Izraelio link per 1 000 raketų nuo pirmadienio vakaro, kai po kelias dienas trukusių neramumų Jeruzalėje smarkiai eskalavosi įtampa tarp priešininkų, trečiadienį pranešė izraeliečių kariuomenė.
Kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, kad 850 iš tų raketų nukrito Izraelyje arba buvo numuštos Izraelio oro erdvės gynybos sistemos „Iron Dome“ (Geležinis kupolas). Tuo metu 200 raketų nukrito Gazos Ruožo teritorijoje.
Dėl apšaudymo raketomis Izraelis buvo priverstas kuriam laikui sustabdyti skrydžius savo pagrindiniame Ben Guriono oro uoste netoli Tel Avivo.
Vis dėlto buvo sužalota mažiausiai 100 izraeliečių.
Dėl apšaudymo raketomis Izraelis buvo priverstas kuriam laikui sustabdyti skrydžius savo pagrindiniame Ben Guriono oro uoste netoli Tel Avivo.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu paskelbė nepaprastąją padėtį Lode, policijai pranešus, kad „kai kurie gyventojai arabai sukėlė plataus masto riaušes“.
Po to, kai tame mieste žuvo Izraelio arabas, naktį į rajoną buvo išsiųstas pastiprinimas.
Okupuoto Vakarų Kranto pietuose per susirėmimus su Izraelio kariuomene žuvo vienas palestinietis, trečiadienį pranešė palestiniečių pareigūnai.
„Viskas užsidegė“
Gazoje žmonės naršė po griuvėsius po to, kai per Izraelio antskrydį buvo sunaikintas 12 aukštų pastatas.
Gazos Ruožą kontroliuojantis judėjimas „Hamas“ sakė, kad tai buvo gyvenamasis pastatas. Naujienų agentūros AFP reporteriai pranešė, kad jame taip pat buvo įsikūrę kelių „Hamas“ pareigūnų biurai.
„Hamas“ ir „Islamo džihadas“ patvirtino, jog per izraeliečių antskrydžius žuvo jų aukšto rango vadų.
Izraelio kariuomenės atstovas J.Conricusas sakė, kad, žydų valstybės vertinimu, Gazos Ruože buvo nukauta 20 islamistų kovotojų.
„Tikimės, kad kovos intensyvės“, – perspėjo jis.
Paklaustas apie nepatvirtintus pranešimus, kad „Hamas“ siekia paliaubų, J.Conricusas pareiškė: „Nemanau, kad mano vadai apie tai žino ar yra itin tuo susidomėję.“
Antradienį Izraelio oro smūgis Gazos Ruožo šiaurėje pražudė penkis vienos šeimos narius, įskaitant jaunus brolius Ibrahimą ir Marwaną.
„Juokėmės ir linksminomės, kai staiga mus ėmė bombarduoti, viskas aplink mus užsidegė“, – AFP pasakojo jų pusbrolis Ibrahimas.
„Mačiau, kaip pusbroliai užsiliepsnojo ir buvo suplėšyti į gabalus, – ašarodamas pasakojo 14-metis. – Kodėl jie mane paliko? Būčiau norėjęs mirti kankiniu, kaip jie.“
Susirėmimai Jeruzalėje
Įtampa užvirė, kai paskutinį šventojo musulmonų Ramadano mėnesio penktadienį Izraelio riaušių policija susirėmė su minia palestiniečių Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse.
Nuo to laiko per naktinius susirėmimus komplekse, kurį šventu laiko tiek musulmonai, tiek žydai, ir kitur Rytų Jeruzalėje sužeista mažiausiai 700 palestiniečių.
Palestiniečių Raudonojo Pusmėnulio duomenimis, antradienio vakarą palestiniečiai vėl susirėmė su Izraelio pareigūnais su riaušių malšinimo ekipuote ir 245 buvo sužeisti.
Diplomatiniai šaltiniai AFP sakė, kad Egiptas ir Kataras, tarpininkavę sprendžiant ankstesnius konfliktus tarp Izraelio ir „Hamas“, bando numalšinti įtampą.
Tačiau Egipto užsienio reikalų ministras Samehas Shoukry neeiliniame Arabų lygos posėdyje sakė, kad nors Kairas kreipėsi į Izraelį ir kitas šalis, „mes nesulaukėme reikiamo atsakymo“.
JT Saugumo Taryba trečiadienį aptars šį smurtą per neeilinį posėdį.
Ankstesnis JT Saugumo Tarybos posėdis baigėsi nepaskelbus bendro pareiškimo, nes JAV išreiškė nenorą priimti pareiškimo projektą „šiuo metu“.
Antradienį Islamo bendradarbiavimo organizacija vėl išreiškė paramą palestiniečiams, „kuo griežčiausiai“ pasmerkdama „pakartotinę Izraelio okupacinės valdžios ataką prieš palestiniečių žmones“.
Taip pat buvo surengta didelių protestų, solidarizuojantis su palestiniečiais visame pasaulyje, tarp jų – Londone, taip pat šalyse, kur vyrauja musulmonai, įskaitant Kuveitą, Omaną, Pakistaną, Tunisą ir Turkiją.