Turkijos ir Izraelio santykiai šiemet buvo įtempti dėl kelių problemų, įskaitant liepą Izraelio parlamento priimtą kontroversišką teisės aktą, kuriame šalis apibrėžiama kaip žydų tautos nacionalinė valstybė.
„Esate engėjas, žiaurus žmogus ir vadovaujate valstybiniam terorui“, – Izraelio lyderiui pareiškė R.T.Erdoganas.
Per kalbą Stambule, transliuotą per televiziją, prezidentas taip pat apkaltino Izraelį „okupavus Palestiną“ bei padarius „nuodėmių, įvykdžius nusikaltimų prieš žmogiškumą, žudynių“.
Naujausias diplomatinis ginčas prasidėjo šeštadienį, kai R.T.Erdoganas perspėjo jaunus turkus: „Nespardykite priešo, kurį parklupdėte ant žemės. Nesate žydas Izraelyje.“
B.Netanyahu savo ruožtu vėlyvą šeštadienį socialiniame tinkle „Twitter“ atsikirto turkų lyderiui, kad jis „neturėtų pamokslauti Izraeliui“ būdamas „šiaurės Kipro okupantu, kurio armija žudo moteris ir vaikus kurdų kaimuose, Turkijoje ir už jos ribų“.
Prieš pasirodant Turkijos prezidento komentarams, jo atstovas Ibrahimas Kalinas tviteryje užsipuolė Izraelio premjerą ir pareiškė, kad B.Netanyahu naudojasi kritika R.T.Erdoganui „kaip politiniu koziriu“, siekdamas apsisaugoti „nuo problemų savo šalyje“.
Gruodžio 14-ąją R.T.Erdoganas taip pat pareiškė, kad palestiniečiai patiria „spaudimo, smurto ir bauginimo politiką – ne mažiau baisią nei priespauda, kurią patyrė žydai per Antrąjį pasaulinį karą“.
Turkijos ir Izraelio santykiai tebėra įtempti nuo gegužės, kai Ankara liepė Izraelio ambasadoriui išvykti iš šalies dėl palei sieną su Gazos Ruožu nužudytų protestuotojų.
R.T.Erdoganas, laikantis save palestiniečių gynėju, ne kartą kritikavo Izraelį. Liepą Turkijos prezidentas pavadino šalį „fašistiškiausia ir rasistiškiausia valstybe pasaulyje“.
Nepaisant griežtos lyderių retorikos, ekspertai atkreipia dėmesį į tvirtus ekonominius ryšius ir prekybinius santykius tarp Turkijos ir Izraelio.