Teismo sprendimas sustiprino socialistų prezidento Nicolaso Maduro galias po ilgiau kaip metus besitęsiančių aštriu nesutarimų su centro dešinės opozicija.
Kritikai teigia, kad šioje Pietų Amerikos naftos milžinėje buvo atliktas autoritarinis žingsnis.
Venesuelą jau ne vienerius metus krečia gili ekonominė krizė. Šalyje pradeda stigti maisto, gyventojai pradėjo rengti maištus, smarkiai padaugėjo smurtinių nusikaltimų.
Kilus šiai krizei imta nerimauti dėl stabilumo Venesueloje, kurioje nuo 1992 metų buvo bandyta tris kartus surengti karinį perversmą.
JAV Valstybės departamentas pavadino Aukščiausiojo Teismo sprendimą „dideliu nuostoliu demokratijai“.
Kitos regiono lyderės – Brazilija, Meksika, Argentina, Peru, Čilė bei kitos valstybės – taip pat perspėjo, kad toks žingsnis kelia grėsmę demokratijai Venesueloje.
Gvatemala savo ruožtu taip pat pasmerkė Venesuelos teismo sprendimą. Tuo tarpu kairiųjų valdoma Bolivija palaikė N.Maduro.
Brazilijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad tai yra „aiškus konstitucinės tvarkos pažeidimas“.
Tačiau griežčiausios kritikos išsakė Amerikos valstybių organizacijos (OAS) generalinis sekretorius Luisas Almagro: jis pakartojo N.Maduro oponentų tvirtinimus, kad įvyko vidaus „perversmas“.
Kol kas pats Venesuelos prezidentas nepakomentavo įvairių valstybių išreikšto pasipiktinimo.
Protestuojantys įstatymų leidėjai prie teismo susirėmė su riaušių policija. Opozicijos grupės pakvietė gyventojus šeštadienį rinktis į masinius gatvės protestus.
Savo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ įkalintas opozicijos lyderis Leopoldo Lopezas paragino žmones išeiti į gatves, kad „pasmerktų diktatūrą ir išgelbėtų demokratiją“.
Įstatymų leidėjai apeinami
Teisėjų sprendimu iš N.Maduro oponentų Nacionalinėje Asamblėjoje buvo atimta iki šiol jų turėta nedidelė galimybė spausti vyriausybę.
Aukštasis teismas (TSJ) nuolat rėmė kairiųjų pažiūrų prezidentą šiam kovojant dėl valdžios su įstatymų leidžiamąja valdžia.
Teisėjų sprendimu iš N.Maduro oponentų Nacionalinėje Asamblėjoje buvo atimta iki šiol jų turėta nedidelė galimybė spausti vyriausybę.
Antradienį teismas taip pat panaikino Asamblėjos įstatymų leidėjų teisinę neliečiamybę.
„Konstitucijai prieštaraujantys TSJ sprendimai atimti parlamentarų neliečiamybę iš Nacionalinės Asamblėjos narių ir perimti įstatymų leidžiamąją funkciją yra naujausi veiksmai, kurių ėmėsi autoritarinis režimas, kad sužlugdytų Venesueloje konstitucinę tvarką ir išnaikintų bet kokias demokratijos apraiškas“, – sakoma L.Almagro pranešime.
Jis sakė, kad „smerkia pačių sukeltą perversmą, kurį atliko Venesuelos režimas prieš Nacionalinę Asamblėją, paskutinę vyriausybės dalį, legitimizuotą Venesuelos žmonių valios“, – sakoma OAS pranešime.
Kariuomenė paraginta veikti
Teismas savo naujausią sprendimą parėmė ankstesne nutartimi, kuri skelbė, kad opozicijos dauguma negerbia teismo.
„Kol tęsis Nacionalinės Asamblėjos nepagarba teismui ir neveiksnumas, parlamento įgaliojimai turėtų tiesiogiai priklausyti (TSJ) konstitucinei kolegijai arba jos įkurtai institucijai, turinčiai užtikrinti teisinės valstybės principų laikymąsi“, – paskelbė teismas vėlų trečiadienio vakarą.
Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Julio Borgesas paragino kariuomenę, kuri iki šiol palaikė N.Maduro, ginti konstituciją.
„Venesuelos ginkluotosios pajėgos negali tylėti, kai pažeidžiama konstitucija“, – sakė jis, kreipdamasis į karius, kurie, pasak J.Borgeso, taip pat kenčia nuo ekonominės krizės „chaoso“.
Turėdamas viešą kariuomenės paramą bei daugumos valstybinių institucijų kontrolę N.Maduro atlaikė opozicijos raginimus rengti pirmalaikius rinkimus.
Nepagarba teismui
Šalies teismas nurodė, kad Nacionalinės Asamblėjos lyderiai parodė nepagarbą teismui prisaikdindami tris įstatymų leidėjus, nors jiems buvo uždrausta suteikti mandatus dėl rinkimų klastojimo.
Opozicijos centro ir dešiniųjų pažiūrų koalicija „Demokratinės vienybės apskritasis stalas“ (MUD) smerkia šiuos jai metamus kaltinimus rinkimų klastojimu. Ji tvirtina, kad tai yra sufabrikuotas bandymas atimti iš jos įgaliojimus, nes 2015 metų gruodį ji triuškinamai laimėjo parlamento rinkimus, pažadėjusi nuversti iš prezidento posto N.Maduro.
Teismas savo ruožtu blokavo kiekvieną įstatymą, kurį išleido opozicinė įstatymų leidžiamoji valdžia.
„Vyriausybės dalies funkcijų perėmimas teisiniu keliu yra perversmas“, – sakė Lotynų Amerikos ekspertas Christopheris Sabatini iš Kolumbijos universiteto Niujorke.
Teismo įgaliojimų išplėtimas nurodytas nutartyje dėl vieno naftos įstatymo. Jis įgalina vyriausybę kurti bendrąsias įmones su privačiomis naftos kompanijos be parlamento leidimo.
Venesuelai priklauso didžiausios pasaulyje naftos atsargos, tačiau kritus kainoms sumažėjo pajamos, todėl ėmė trūkti maisto, vaistų ir būtiniausių prekių – netgi tokių kaip tualetinis popierius.