„NEK (Nepriklausoma ekspertų komisija) priėmė sprendimą oficialiai pasitraukti iš savo pareigų“, – sakoma grupės pranešime.
Šis sprendimas yra smūgis Honkongo vyriausybei, kuri tvirtino, kad Nepriklausoma policijos skundų komisija (NPSK) yra pajėgi užtikrinti policijos atskaitomybę dėl daugybės kaltinimų brutaliu elgesiu.
„Galiausiai padarėme išvadą, kad dėl NPSK galių, kompetencijos ir pajėgumų vykdyti nepriklausomus tyrimus matyti esminis trūkumas“, – nurodė ekspertai.
Kritikai jau seniai tvirtina, kad NPSK neturi adekvačių įgaliojimų, kad joje dirba isteblišmentą remiančios figūros ir kad ji yra neveiksni kalbant apie policijos elgesio priežiūrą.
Ši priežiūros institucija gali nagrinėti tik skundus, perduotus pačių policininkų ir negali pareikalauti pateikti dokumentus ar priversti liudyti.
Tokiais apribojimais, pasak ekspertų komisijos, nė „nepriartėjama prie standartų, kurių Honkongo piliečiai turbūt reikalautų iš policijos priežiūros institucijos, veikiančios visuomenėje, vertinančioje laisves ir teises“.
Protestai, prasidėję dėl dabar jau atšaukto ekstradicijos įstatymo, Honkongą krečia jau daugiau kaip pusę metų; į gatves išeina iki 2 mln. žmonių.
Pastaruoju metu vienas svarbiausių protestuotojų reikalavimų, be visiškai laisvų rinkimų, buvo tyrimas dėl policijos, kuriai teko kovoti su vis dažniau smurtaujančiais aktyvistais ir kurios dabar nekenčia didelė itin susiskaldžiusios visuomenės dalis.
Tačiau ir Honkongo lyderė Carrie Lam, ir policija ne kartą atmetė šiuos reikalavimus.
Įstatymų leidėja, demokratijos šalininkė Tanya Chan ekspertų grupės atsistatydinimą pavadino „balsavimu dėl nepasitikėjimo“ NPSK ir preliminaria ataskaita, kurią komisija turėtų paskelbti kitais metais.
Viešas ginčas
Apie NEK buvo paskelbta rugsėjį, jai vadovavo seras Dennisas O'Connoras, kuriam britų vyriausybė po 2011 metų riaušių Londone buvo pavedusi parašyti ataskaitą apie policiją.
Joje dirbo esami ar buvę policijos priežiūros institucijų vadovai iš Kanados, Australijos ir Naujosios Zelandijos, taip pat – minios elgesio specialistas britas.
Prieš mėnesį nutekintame grupės pareiškime reiškiama nuomonė, kad policijos priežiūros institucija neturi įrankių vykdyti deramus tyrimus, ir užsimenama, kad labiau tiktų visiškai nepriklausomas tyrimas.
Tačiau šiam vertinimui nepritarė NPSK vadovas Anthony Neoh. Interviu vienai Kinijos pagrindinės teritorijos dalies žiniasklaidos priemonei jis priekaištavo NEK ir sakė, kad ji „nesupranta Honkongo situacijos“.
Sekmadienį maždaug 800 tūkst. žmonių taikiai žygiavo miesto gatvėmis. Honkongo protestų judėjimas yra tapęs liaudies maištu prieš autoritarišką Pekino valdymą.
Pastarąsias tris savaites, demokratiją remiančioms partijoms didele persvara laimėjus vietos tarybų rinkimus, smurtas ir vandalizmas buvo nuslopę.
„Negaiškite laiko ir, prašom, nepraleiskite šios auksinės progos įtikinti Pekiną... paremti nepriklausomą tyrimų komisiją“, – sakė T. Chan.
Smurto nutraukimas buvo sąlyga, kurios reikalavo C.Lam prieš bet kokį prasmingą dialogą. Tačiau ji niekaip neparodė, kad yra pasirengusi nusileisti, todėl pradėta nuogąstauti, kad susirėmimai gali atsinaujinti.
Antradienį per savo savaitinę spaudos konferenciją ji dar kartą atmetė protestuotojų reikalavimus ir paskelbė savo planus šį savaitgalį nuvykti į Pekiną, kur turėtų susitikti su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu.
Kinija viešai reiškė paramą ir C.Lam, ir Honkongo policijai, nors visuomenės pritarimas jų darbui labai sumažėjo.