TBT prokuroras žada stiprinti pastangas tiriant įtariamus karo nusikaltimus Gazos Ruože

Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) vyriausiasis prokuroras, baigdamas vizitą Izraelyje ir palestiniečių teritorijose, sekmadienį pažadėjo sustiprinti pastangas tirti įtariamus karo nusikaltimus.
REUTERS-Scanpix nuotr.
REUTERS-Scanpix nuotr.

Karimas Khanas (Karimas Chanas) pabrėžė, kad jo vizitas nebuvo tiriamojo pobūdžio, tačiau sakė, kad jam pavyko pasikalbėti su aukomis abiejose konflikto pusėse.

Islamistų grupuotės „Hamas“ kontroliuojamų institucijų teigimu, per daugiau nei aštuonias savaites mūšių ir smarkų bombardavimą apgultame Gazos Ruože žuvo daugiau nei 15,2 tūkst. žmonių.

„Mano biuras ir toliau dės daugiau pastangų, kad paspartintų su šia situacija susijusius tyrimus“, – sakė K. Khanas.

„Patikimi įtarimai dėl nusikaltimų per dabartinį konfliktą turėtų būti laiku ir nepriklausomai išnagrinėti ir ištirti“, – teigė jis.

2002 metais veiklą pradėjęs TBT yra vienintelis pasaulyje nepriklausomas teismas, įsteigtas tirti sunkiausius nusikaltimus, įskaitant genocidą, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

2021 metais jis pradėjo tyrimą Izraelio, taip pat „Hamas“ ir kitų ginkluotų palestiniečių grupuočių atžvilgiu dėl galimų karo nusikaltimų palestiniečių teritorijose.

K. Khanas anksčiau yra sakęs, kad šis tyrimas dabar „apima karo veiksmų ir smurto eskalavimą po 2023 metų spalio 7-ąją įvykdytų išpuolių“.

Tačiau TBT komandos negalėjo atvykti į Gazos Ruožą ar atlikti tyrimų Izraelyje, kuris nėra TBT narys.

Karas prasidėjo, kai spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai įsiveržė per militarizuotą Gazos Ruožo sieną į Izraelį ir nužudė apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių, ir paėmė apie 240 įkaitų.

K. Khanas sakė, kad „Hamas“ užpultose vietose matė „iš anksto apgalvotą žiaurumą“.

Šie išpuoliai „yra vieni iš sunkiausių tarptautinių nusikaltimų, sukrečiančių žmonijos sąžinę, nusikaltimai, kuriems tirti ir buvo įsteigtas TBT“.

Jis taip pat pabrėžė, kad „Izraelio atsakas į šiuos išpuolius turi atitikti aiškius teisinius parametrus, kuriais reglamentuojamas ginkluotas konfliktas“.

Pripažindamas, kad konfliktas tokiose tankiai apgyvendintose teritorijose kaip Gazos Ruožas yra „iš esmės sudėtingas“, K. Khanas sakė, kad vis tiek turi būti taikoma tarptautinė humanitarinė teisė.

Teisės ekspertai naujienų agentūrai AFP sakė, kad tiek „Hamas“, tiek Izraeliui dėl šio konflikto gali būti pateikti kaltinimai karo nusikaltimais.

Lapkričio viduryje penkios šalys paragino TBT atlikti Izraelio ir „Hamas“ karo tyrimą, o K. Khanas pareiškė, kad jo komanda surinko daug įrodymų apie „atitinkamus incidentus“.

K. Khanas taip pat paragino į Gazos Ruožą įleisti humanitarinę pagalbą, kurios „Hamas“ negalėtų užgrobti.

„Visi veikėjai turi laikytis tarptautinės humanitarinės teisės. Jei to nedarote, nesiskųskite, kai mano biuras privalės imtis veiksmų“, – perspėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai