„Su dideliu susirūpinimu atkreipiau dėmesį į smurto eskalaciją Vakarų Krante, įskaitant Rytų Jeruzalę, ir Gazos Ruože bei aplink jį, ir į galimą nusikaltimų pagal Romos statutą įvykdymą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Fatou Bensouda.
Romos statutu 2002-aisiais buvo įsteigtas TBT.
Palestiniečių kovotojai ir Izraelio kariuomenė anksti trečiadienį apsikeitė aukų pareikalavusia ugnimi po kelias dienas trukusių susirėmimų, per kuriuos daugiau kaip 40 žmonių žuvo, o dar šimtai buvo sužeisti.
F.Bensouda kovo 3 dieną paskelbė pradėjusi išsamų tyrimą dėl padėties Izraelio okupuotose teritorijose, išprovokuodama žydų valstybės, kuri, skirtingai nei Palestinos Autonomija, nėra Hagoje įsikūrusio teismo narė, įtūžį.
Atliekant šį tyrimą daugiausia dėmesio bus skiriama 2014 metų Gazos Ruožo karui, bet taip pat bus nagrinėjamos palestiniečių demonstrantų žūtys nuo 2018 metų.
Anot F.Bensoudos, po preliminaraus penkerių metų trukmės tyrimo atsirado „pagrįsto pagrindo“ manyti, jog nusikaltimų yra padariusios abi pusės – Izraelio gynybos pajėgos ir žydų valstybės valdžia, taip pat „Hamas“ ir kitos palestiniečių ginkluotos grupuotės.
F.Bensouda trečiadienį pareiškė, kad TBT tyrimai „apims visas šalis ir visus faktus bei įrodymus, turinčius svarbos vertinant, ar pagal Statutą numatyta asmeninė baudžiamoji atsakomybė“.
„Mano Biuras ir toliau stebės įvykius vietoje ir atsižvelgs į visus klausimus, priklausančius jo jurisdikcijai“, – pažymėjo prokurorė.
Vienintelis pasaulyje nuolatinis karo nusikaltimų tribunolas TBT buvo įkurtas, siekiant patraukti atsakomybėn sunkiausių nusikaltimų žmonijai kaltininkus, kuomet vietos teismai nenori ar negali įsikišti.