„Yra prima facie argumentų, kad šiuos rinkimų pažeidimus padarė („Brexit“ šalininkų organizacija) „Vote Leave“, per referendumo dėl ES kampaniją“, – sakoma 50 puslapių dokumente, kurį pateikė Londono teisės firma „Bindmans“.
Teisininkai: „Yra tvirtas pagrindas daryti išvadą, kad „Vote Leave“ dalyvavo priimant sprendimą, pagal kurį buvo sumokėta AIQ.“
Minimas atvejis yra susijęs su 625 tūkst. svarų (716,3 tūkst. eurų) „Vote Leave“ auka mažesnei „Brexit“ šalininkų organizacijai „BeLeave“. Pasak teisininkų, šia auka buvo bandoma užmaskuoti išmoką kanadiečių duomenų analizės firmai AIQ.
„Yra tvirtas pagrindas daryti išvadą, kad „Vote Leave“ dalyvavo priimant sprendimą, pagal kurį buvo sumokėta AIQ“, – sakoma teisininkų išvadose. Jas „Bindmans“ prašymu parengė trys nepriklausomi advokatai.
Shahmiras Sanni, anksčiau dirbęs „BeLeave“, britų žiniasklaidai papasakojo apie glaudžius šios kampanijos ryšius su „Vote Leave“ ir sakė, jog „iš esmės jie naudojosi „BeLeave“, kad galėtų pereikvoti – ir ne kokia nors maža suma“.
„Jie sako, kad tai nebuvo koordinuojama, bet iš tikrųjų buvo. Todėl mintis, kad ... ši kampanija buvo teisėta, yra neteisinga“, – televizijos laidai „Channel 4 News“ sakė Sh.Sanni.
„Vote Leave“ galiausiai deklaravo, kad jos kampanija atsiėjo kiek daugiau nei 6,7 mln. svarų (7,68 mln. eurų); iš jų beveik 2,7 mln. svarų (3,1 mln. eurų) buvo išleista AIQ paslaugoms apmokėti. Legalus išlaidų limitas yra 7 mln. svarų (8 mln. eurų).
Teisininkai argumentuoja, jog trijų žmonių, kurie buvo artimi dviem minimoms kampanijoms, liudijimai parodo „itin artimus“ šių kampanijų ryšius, įskaitant abiejų organizacijų darbuotojų dalijimąsi vienu biuru.
Šį atvejį reikia „skubiai ištirti“ ir nuspręsti, ar informacija turi būti perduota prokurorams, sako advokatai.
Kaltinimai dėl išlaidų limito viršijimo iškilo pradėjus atidžiau nagrinėti duomenų analizės firmų vaidmenį politinėse kampanijose, pasigirdus įtarimams, kad britų konsultavimo grupė „Cambridge Analytica“ įgijo dešimčių milijonų socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų duomenis.
Christopheris Wylie, dirbęs „Cambridge Analytica“ ir paviešinęs šią duomenų nutekinimo istoriją, pasirodė „Bindmans“ spaudos konferencijoje ir sakė, kad turėtų būti surengtas pakartotinis „Brexit“ referendumas.
„Kalbama apie šio pamatinio proceso sąžiningumą ... Svarbu, kad vykdytume įstatymą, kai viršijamas išlaidų limitas“, – sakė Gh.Wylie, kuris vadino save euroskeptiku.
Teisininkų parengtose išvadose sakoma, kad „Vote Leave“ aukšto rango figūros, įskaitant Stepheną Parkinsoną, dabar užimantį ministrės pirmininkės Theresos May politinio sekretoriaus postą, „turėjo žinoti apie „BeLeave“ kampanijos veiklą“.
Organizaciją „Vote Leave“, kuri neigė šiuos kaltinimus, remia britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, vienas „Brexit“ stovyklos lyderių. Sekmadienį jis minimus pareiškimus pavadino „visiškai absurdiškais“.