Teisėjai apkarpė žemesnės instancijos teismo sprendimą dėl kompensacijos, kurią Nyderlandų valstybė turi sumokėti 350 musulmonų vyrų, nužudytų tuomet, kai lengvai ginkluotus Jungtinių Tautų taikdarius olandus nustelbė Bosnijos serbų pajėgos, šeimoms.
„Nyderlandų valstybė turi labai ribotą atsakomybę „Srebenicos motinų“ byloje, – nurodė Aukščiausiasis Teismas. – Atsakomybė sudaro 10 proc. žalos, kurią patyrė gyvi likę maždaug 350 aukų giminaičiai.“
Žemesnės instancijos teismas 2017 metais nusprendė, jog olandų veiksmai reiškė, kad iš musulmonų buvo „atimta 30 proc. galimybė išvengti smurto ir egzekucijos“, todėl Nyderlandų valstybė turi sumokėti 30 proc. šeimoms priklausančių kompensacijų.
Aukų giminaičiams atstovauja organizacija „Srebrenicos aukų motinos“, kuri iškėlė bylą dėl kompensacijų. Kova teismuose trunka ne vienus metus.
Tarptautinis tribunolas dėl buvusios Jugoslavijos nustatė, kad 1995 metų liepą Bosnijos serbų armija Srebrenicos anklave išžudė 7–8 tūkst. Bosnijos musulmonų vyrų ir berniukų.
Šios žudynės, kurių aukų vis dar randama masinėse kapavietės, įvyko Bosnijos serbų pajėgoms išstūmus JT taikdarius iš Srebrenicos anklavo. Jos laikomos vienu tamsiausių Bosnijos pilietinio karo epizodų ir kruviniausiomis skerdynėmis Europoje po Antrojo pasaulinio karo. Du tarptautiniai teismai yra pripažinę jas genocidu.
Srebrenica metė ant Nyderlandų didelį šešėlį, kuris 2002 metais privertė atsistatydinti vyriausybę, kai pasirodė ataskaita apie politikų vaidmenį dėl taikdarių nesėkmės.
Olandijos Aukščiausiasis Teismas sutiko, kad „valstybė neteisingai veikė dėl 5 tūkst. pabėgėlių evakuacijos“, įskaitant 350 musulmonų vyrų, apie kuriuos Bosnijos serbai nežinojo.
Teismo sprendime sakoma, kad olandų taikdariai „nepasiūlė šiems 350 pabėgėlių galimybės likti ten, kur jie buvo, nors tai būtų buvę įmanoma“.