„Akivaizdu, kad vyriausybės požiūris turi pasikeisti“, – kreipimąsi pradėjo Th.May. Ji pridūrė pastarosiomis dienomis kalbėjusis su kitų partijų lyderiais ir apgailestavo, kad prie derybų neprisijungė opozicijos lyderis leiboristas Jeremy Corbynas.
Kalbėdama apie reikalavimus, kad „Brexit“ be sutarties variantas būtų atmestas, premjerė teigė, esą vienintelis būdas tinkamai su šia problema susitvarkyti – „patvirtinti susitarimą“.
„Vienintelė kita alternatyva būtų 50-ojo straipsnio atšaukimas“, – pridūrė ji. Tai reikštų, kad JK lieka Bendrijoje.
Th.May atmetė ir raginimus atidėti JK išstojimą iš ES. Kiek vėliau „Brexit“ sekretoriui Dominicui Raabui paraginus premjerę atmesti 50-ojo straipsnio pratęsimo galimybę, ji pasakė, kad „Jungtinė Karalystė iš Europos Sąjungos išstos kovo 29 dieną“, tačiau tvirtai neatmetė tokio scenarijaus.
Premjerė taip pat išreišė viltį, kad parlamentarai atsisakys idėjos sušaukti antrą referendumą, kadangi tai „sugriautų pasitikėjimą politika“ ir „pakenktų visuomenės vienybei“.
Th.May pridūrė norinti, kad kiti parlamentarai atskleistų, ko tikisi vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (angl. backstop) klausimu. Pasak premjerės, tuomet ji šį klausimą iš naujo aptars su ES.
Kas yra apsidraudžiamoji priemonė?
- Backstop sukurs bendrą ES-JK muitų teritoriją, kad būtų išvengta fizinės sienos, muitų ir prekių patikrinimų Airijos ir Šiaurės Airijos pasienyje. Airija, priešingai nei Šiaurės Airija, JK nepriklauso, todėl liks bloko sudėtyje.
- Susitarime numatoma, kad 2020-ųjų gruodį, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, „apsidraudžiamoji priemonė“ bus taikoma laikinai: tik tol, kol ES ir JK susitars dėl kitų sąlygų.
- Kai kurie parlamentarai nerimauja, kad apsidraudžiamoji priemonė išaugs į nuolatinį susitarimą, todėl JK bus visam laikui priversta laikytis ES taisyklių.
Th.May paneigė gandus, kad planuojama keisti 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimą, nutraukusį dešimtmečius trukusį smurtą Šiaurės Airijoje.
Vyriausybės vadovė tikino norinti girdėti parlamentarų nuomonę dėl ateities Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos santykių. Ji taip pat pažadėjo komitetams suteikti svarbesnį vaidmenį antroje derybų fazėje.
Premjerė pareiškė, kad dėl susitarimo projekto pataisų bus balsuojama sausio 29 dieną, tačiau tai nebus galutinis balsavimas, nulemiantis, parlamentas patvirtina Th.May „Brexit“ sutartį ar ne.
Į parlamentarus besikreipusi premjerė paskelbė, kad vyriausybė nuo 65 svarų (73,7 euro) mokesčio atleis ES piliečius, siekiančius įgyti nuolatinio JK gyventojo statusą (angl. „settled status“). Jaunesniems nei 16 metų amžiaus asmenims šis registracijos mokestis siekia 32,5 svaro (36,8 euro).
Europos Parlamentas ragino Londoną tai padaryti dar 2017-ųjų gruodį.
Ruošiasi blogiausiam
Praeitą savaitę parlamentas Th.May ir Briuselio susiderėtą „Brexit“ projektą atmetė 432 balsais prieš 202. Prieš susitarimą balsavo ir 118 premjerės bendrapartiečių torių.
Praeitą savaitę parlamentas balsavo dėl dar vieno svarbaus klausimo – nepasitikėjimo Th.May vyriausybe. Premjerė šį balsavimą nedideliu skirtumu laimėjo.
Susitarimas su ES buvo parengtas pernai lapkritį, nuo derybų pradžios praėjus pusantrų metų. Th.May gruodį atidėjo Bendruomenių Rūmuose planuotą balsavimą dėl susitarimo su ES, nes buvo akivaizdu, kad jos laukia pralaimėjimas.
Neatmetama galimybė, kad kovo 29 dieną Jungtinė Karalystė iš Bendrijos pasitrauks be jokio susitarimo. Toks scenarijus Britanijai atsilieptų itin skaudžiai – ji galėtų pernakt netekti lengvatinės prieigos prie didžiausios savo eksporto rinkos. Tai neabejotinai paveiktų visus sektorius, padidintų išlaidas ir sutrikdytų JK jūrų bei oro uostų darbą.
To nenori ir ES, tačiau blokas nėra pasiryžęs daryti didelių nuolaidų: baiminamasi, kad iš esmės pakeitus dabartinio susitarimo sąlygas, naujus reikalavimus pradės teikti likusios 27 ES narės.
TAIP PAT SKAITYKITE: Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio
Vis daugiau Bendrijos narių ruošiasi blogiausiam – ES ir JK skyryboms be jokio susitarimo.