Kol Briuselis laukia, kada Didžiosios Britanijos premjerė prašys atnaujinti derybas, esą tokį mandatą ji gavusi praėjusią savaitę iš savo parlamento, pati Th.May lankosi Šiaurės Airijoje, kur bando nuraminti vietos gyventojus, verslą ir politikus. Būtent ši Didžiajai Britanijai priklausanti teritorija kelia daugiausia klausimų derybose su Briuseliu, ir grėsmę, kad Londonas paliks Bendriją be jokio susitarimo.
„Esu čia, kad užtikrinčiau, jog negrįšime prie kietosios sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Tačiau sutinku dėl būtinybės užtikrinti, kad nebūtų grįžtama prie kietosios sienos, jei nepavyks susitarti, todėl turime teisiškai nuspręsti, kad žmonės ir verslas abiejose sienos pusėse žinotų, kaip tie įsipareigojimai turėtų būti vykdomi. Štai kodėl sutikau dėl apsidraudžiamųjų priemonių išstojimo sutartyje“, – sakė Th.May.
Tokijuje viešinti Vokietijos kanclerė teigė, kad laiko išspręsti nesutarimus dar yra. Angela Merkel pripažino, kad daug diskusijų kelianti apsidraudžiamoji priemonė dėl Šiaurės Airijos, numatanti bent jau laikinai palikti Šiaurės Airiją bendrojoje muitų rinkoje ir taikyti Bendrijos taisykles, kelia daugiausia ginčų, tačiau, pasak jos, kito susitarimo kol kas būti negali. Tačiau galima teisiškai pasirašyti neįpareigojantį politinį susitarimą, kaip ateityje būtų vystomi bendrijos ir Londono santykiai.
„Be abejo, yra galimybių išsaugoti bendrosios rinkos vientisumą net tada, kai Šiaurės Airija nebus jos dalimi, nes yra Britanijos dalis. Kartu užtikrinti, jei įmanoma, sienų kontrolės nebuvimą. Norėdami išspręsti šį klausimą, turime būti kūrybingi ir klausytis vieni kitų. Tokios diskusijos gali ir turi būti vykdomos. Tai reiškia, kad mes vis turime laiko pasiekti bendrą sutarimą, jei visi rodys gerą valią. Bet mes turime žinoti Didžiosios Britanijos – ir tai yra kritinis taškas – norus“, – kalbėjo A.Merkel.
Į Briuselį Didžiosios Britanijos premjerė vyksta ketvirtadienį, kur planuojamas susitikimas su Europos Komisijos pirmininku Jeanu Claude'u Junckeriu, iš karto kitą dieną, kai lankysis Airijos premjeras.
J.C.Junckerio atstovas antradienį kalbėjo, kad Briuselio pareigūnai mielai susitiks su premjere ir išklausys pasiūlymus ir paaiškinimus, tačiau Komisijos pozicija išlieka nepakitusi.