„Financial Times“: ar kovoje prie Bachmuto Rusijos pajėgos pasieks retą sėkmę?

Ukrainos ir Rusijos ginkluotosios pajėgos, spaudžiant dešimt laipsnių pagal Celsijų dažnai pranokstančiam šalčiui, sunkiuose ir nuožmiuose mūšiuose kovoja dėl Soledaro kontrolės. Ukrainai itin svarbu išsaugoti miesto kontrolę, kad rusai neturėtų galimybės apsupti Bachmuto, perkirsti Ukrainos kariuomenės naudojamų kelių ir negalėtų judėti toliau. Tuo metu Rusijai pergalė Soledare būtų pirmoji nuo praėjusios vasaros. Tačiau Vakarų ekspertai spėja, kad „Wagner“ samdinių grupės pergalė būtų kur kas svarbesnė ekonomiškai, nes Jevgenijus Prigožinas jau laukia, kada galės užimti čia pat esančias druskos ir gipso kasyklas.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kareivis prie Soledaro
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kareivis prie Soledaro / „Reuters“/„Scanpix“

Jei Rusijos karinėms pajėgoms pavyktų užimti Soledaro miestą, tai būtų pirmoji Maskvos karinė pergalė nuo praėjusios vasaros.

Rusijos „Wagner“ milicijos pajėgos suintensyvino puolimą prieš Soledarą Rytų Ukrainoje ir gali būti, kad perėmė didžiosios miesto dalies kontrolę per puolimą, kuris gali atnešti Maskvai pirmąją karinę pergalę nuo praėjusios vasaros, pranešė leidinys „Financial Times“.

Didžiosios Britanijos gynybos ministerija antradienį pareiškė, kad Rusijos pajėgos „galimai kontroliuoja“ Soledarą. Jį užėmus Rusijos karinėms pajėgoms, Ukrainai būtų kur kas sunkiau išlaikyti netoliese esantį Bachmutą - miestą, įgijusį simbolinę reikšmę abiem pusėms ir tapusį įnirtingų fronto kovų centru.

Spėjama, kad Rusijos atakos prieš Soledarą buvo „pastangos apsupti Bachmutą iš šiaurės ir sutrikdyti Ukrainos ryšių linijas“, teigė JK gynybos ministerija. Tačiau „mažai tikėtina, kad Rusija galėtų artimiausiu metu apsupti miestą [Bachmutą], nes Ukrainos pajėgos išlaiko stabilias gynybines linijas ir kontroliuoja tiekimo kelius“, - priduriama ministerijos pranešime.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke

Aplink Bachmutą Ukrainos pajėgos buvo įsitvirtinusios beveik šešis mėnesius. Tačiau Kyjivas akivaizdžiai pakeitė taktiką, nes iki šiol vengė staigių mūšių, kuriuose dažnai sunkioji Rusijos artilerija pranokdavo skaičiais, ir pirmenybę teikė greitam manevravimui bei tiksliems raketų smūgiams.

„Kai Ukrainos pajėgos kovoja rusišku stiliumi, kaip „mažieji sovietai“, tai neatskleidžia jų stipriųjų pusių“, – „Financial Times“ sakė aukšto rango karinis pareigūnas Vakaruose.

Bachmutas tapo Kyjivo pasipriešinimo simboliu. Tai taip pat gali būti vienu iš būdų padaryti didelių nuostolių Rusijos kariams, kol bus sulaukta daugiau karinės pagalbos iš Vakarų.

Kareivių pasakojimai iš fronto aplink Bachmutą savo apokaliptinėmis scenomis primena Pirmojo pasaulinio karo tranšėjų karą.

Praėjusią savaitę JAV, Prancūzija ir Vokietija susitarė perduoti Ukrainai dešimtis šarvuotų pėstininkų kovos mašinų, kad padėtų jai pralaužti Rusijos fronto linijas.

„Dėl mūsų karių ištvermės Soledare laimėjome papildomo laiko ir papildomų reikalingų pajėgų Ukrainai“, – pirmadienį per savo vakarinį kreipimąsi vaizdo ryšiu teigė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Darome viską, kad nuo susitarimo dėl papildomos paramos iki galimybės šią paramą panaudoti mūšio lauke praeitų kuo mažiau laiko“, – pridūrė jis.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke

Tuo tarpu Maskvai Bachmuto užėmimas būtų pirmoji Rusijos karinė pergalė po to, kai praėjusią vasarą Ukrainos kontrpuolimų serija nustūmė Rusijos pajėgas šalies šiaurės rytuose ir pietuose.

Dėl konfrontacijos Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo verbavimo kampaniją, per kurią į kariuomenę buvo pašaukta iki 300 tūkst. naujų karių.

Ukrainos kariuomenės teigimu, į Soledarą buvo išsiųstas pastiprinimas ir daroma viskas, kad pavyktų atremti priešą. Kareivių pasakojimai iš fronto aplink Bachmutą savo apokaliptinėmis scenomis primena Pirmojo pasaulinio karo tranšėjų karą. Į fronto liniją prie Bachmuto J.Prigožinas kareivius siunčia banga po bangos: dauguma jų garsėja kaip nusikaltėliai, užverbuoti Rusijos kalėjimuose.

„Priešas tiesiogine prasme žengia per savo karių lavonus, masiškai naudoja artileriją, salvinės ugnies sistemas ir minosvaidžius, kartais apšaudydamas net savo kareivius“, – pirmadienio vakarą susirašinėjimo programėlėje „Telegram“ rašė Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke

„Financial Times“ karo analitikai mano, jog be simbolinės reikšmės Bachmuto paėmimas gali turėti ir ribotą karinę bei ekonominę naudą Maskvai.

Pareigūnai Vakaruose tiki, kad Rusijos samdinių grupės „Wagner“ savininkas J.Prigožinas, įtakingas V.Putino sąjungininkas, gali būti nusitaikęs į garsiąsias Bachmuto druskos ir gipso kasyklas. Kovų metu, kurioms vadovauja „Wagner“ pajėgos, taip pat surišami Ukrainos kariai, kurie galėtų būti perkelti į kitas lokacijas toliau kovoti prieš reguliariąją Rusijos kariuomenę.

Pasak Lenkijoje įsikūrusios nepriklausomos karinių konsultacijų bendrovės „Rochan Consulting“ atstovo Konrado Muzykos, Ukraina aplink Bachmutą gali būti sutelkusi iki 10 brigadų, o tai prilygsta daugiau kaip 30 tūkst. karių.

„Žvelgiant iš Rusijos perspektyvos... situacija naudinga tuo, kad „Wagner“ pajėgos suriša Ukrainos karius ir tuo pačiu leidžia Rusijos kariuomenės daliniams veikti kitur“, – sakė jis.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke
Ukrainos kariuomenės nuotr./Ukrainos kariai mūšio lauke

Soledaro puolimas atskleidė vidinius Rusijos pajėgų nesutarimus. J.Prigožinas viešai pareiškė, kad Soledaro teritorijoje įsitvirtino jo samdiniai, o ne reguliarioji Rusijos kariuomenė.

Antradienį Rusijos žurnalas „RBC“ citavo Gynybos ministerijos šaltinį, kurio teigimu kariuomenė rado naują darbą aukšto rango generolui Aleksandrui Lapinui, buvusiam Centrinės karinės apygardos vadovui.

Apžvalgininkai Rusijoje sakė, kad šios pareigos, nors formaliai ir yra paaukštinimas, labiau primena pensiją, dėl kurios A.Lapinas nebegalės priimti sprendimų mūšio lauke. Jie pažymėjo, kad šis žingsnis žengtas po to, kai „Wagner“ savininkas J.Prigožinas ir Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas pareikalavo generolo atsistatydinimo, kaltindami jį dėl kai kurių kariuomenės nesėkmių praėjusių metų pabaigoje. Toks Kremliaus sprendimas tik rodo didėjančią J.Prigožino ir R.Kadyrovo įtaką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs