„The New York Times“ įvardijo keturis karo pabaigos scenarijus

Praėjus beveik trejiems metams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, atrodo, kad karas artėja prie baigiamojo etapo, o taikos susitarimo perspektyvos tampa vis realesnės. Kaip rašo Niujorko Sičio koledžo Powello mokyklos tarptautinių santykių profesorius emeritas bei Kolumbijos universiteto mokslininkas Rajanas Menonas straipsnyje laikraščiui „The New York Times“, yra bent keturi realūs karo baigties scenarijai.
Karas Ukrainoje
Karas Ukrainoje / V.Zelenskio „Telegram“ nuotr.

Donaldo Trumpo sugrįžimas į JAV prezidento postą gali turėti didelės įtakos karo eigai. D.Trumpas skelbia ketinantis greitai užbaigti konfliktą, grasindamas nutraukti karinę pagalbą Ukrainai ir skatindamas derybas su Rusija. Tačiau jis dar nepateikė aiškios strategijos, kaip pasiekti susitarimą.

Tuo pat metu Amerikos prioritetai gali pasikeisti ir ji gali persiorientuoti į Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną, siekdama sulaikyti Kiniją. Tai verčia Europos šalis suvokti, kad Ukrainos saugumas pirmiausia tampa jų užduotimi.

Galimi pokario Ukrainos saugumo scenarijai

1. Ukrainos narystė NATO

Tai tebėra pagrindinis Kyjivo tikslas, tačiau Aljanso narėms bus sunku pasiekti konsensusą. Šiuo metu septynios NATO šalys, įskaitant Jungtines Valstijas, prieštarauja Ukrainos narystei arba siūlo ją atidėti.

2. Saugumo garantų koalicija

Alternatyva galėtų būti valstybių, norinčių garantuoti Ukrainos saugumą, koalicija. Tačiau Kyjivas reikalaus, kad tokiuose susitarimuose dalyvautų JAV, o tai mažai tikėtina pagal D.Trumpo politiką.

3. Ginkluotas neutralumas

Šis variantas apima Rusijos įsipareigojimą nepulti Ukrainos, o Ukrainos savo ruožtu atsisakymą prisijungti prie NATO ir dislokuoti užsienio karius. Nors tai gali būti realiausias kompromisas, dėl jo Ukraina taptų labiau pažeidžiama. Ukraina turėtų reikalauti išlaikyti stiprią kariuomenę ir teisę įsigyti reikalingų ginklų.

4. Europos lyderystė

Kai kurios Europos šalys svarsto galimybę dislokuoti savo karius pokario Ukrainoje. Prancūzija ir Lenkija jau aptarė šį klausimą, tačiau iki konkrečių sprendimų dar nepriėjo.

„Po daugiau kaip 1 000 dienų trukusio karo, nusinešusio tūkstančius gyvybių ir sunaikinusio didelę Ukrainos dalį, pabaiga gali būti arti. Tačiau ilgalaikei taikai svarbu tai, kas vyks karui pasibaigus, o ne įšaldymas, kurio Rusijai užteks tik persigrupuoti ir pakeisti pozicijas“, – apibendrino profesorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų