Izraelis ir „Hamas“ svarsto trijų dalių susitarimą, pagal kurį įkaitai Gazoje būtų paleisti pradedant šešių savaičių paliaubomis, kaip teigiama susitarimo projekte, kurį šią savaitę Paryžiuje parengė tarptautinės žvalgybos vadovai. Vėlesniais etapais taip pat būtų nutrauktos kovos ir paleista daugiau įkaitų, skelbia laikraštis „The Wall Street Journal“.
JAV derybininkai, vadovaujami Centrinės žvalgybos agentūros direktoriaus Williamo Burnso, teigia, kad Izraeliui būtų sunku po ilgos pertraukos atnaujinti karą dabartiniu intensyvumu, sakė pareigūnai. JAV taip pat pranešė kolegoms derybininkams, kad Izraelis svarsto idėją pereiti prie etapo, kai bus paleisti visi įkaitai ir kai bus apribotos pagrindinės operacijos, įskaitant oro smūgius Gazos Ruože, pridūrė pareigūnai.
Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu biuras neatsakė į prašymą pakomentuoti, ar svarsto tokią galimybę.
„Mūsų tikslas – ilgesnė pertrauka, – sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby. – Kiek ilgai, tai diskusijų dalis, bet ilgiau nei lapkričio mėnesį, kai buvo maždaug savaitė.“
J.Kirby teigė, kad „niekas kol kas nešoka „pergalės šokio“, tačiau administracija tikisi, kad visos pusės sutiks sustabdyti kovas, kad iš Gazos Ruožo būtų išvežti įkaitai, o į jį įvežta daugiau humanitarinės pagalbos.
Norint pasiekti tokį susitarimą, reikėtų įveikti vidinius nesutarimus ir įsisenėjusius nesutarimus tarp kariaujančių pusių. Arabų šalių pareigūnai teigė, kad dėl šių kliūčių greitas susitarimas yra mažai tikėtinas, tačiau užsiminė, kad jas įveikus susitarimas galėtų būti sudarytas per savaitę ar 10 dienų.
Paryžiuje vykusiame uždarame susitikime dalyvavo Izraelio žvalgybos agentūros „Mossad“ direktorius Davidas Barnea, kuris iš esmės pasisakė už susitarimo metmenis, sakė su derybomis susipažinę asmenys. Nuo paskutinio karinių veiksmų nutraukimo abiejų šalių derybos buvo atsidūrusios aklavietėje.
Abiejų šalių noras net svarstyti susitarimo metmenis rodo, kad derybose įvyko nedidelis, bet reikšmingas poslinkis. Tai taip pat rodo, kad Izraelis ir „Hamas“ patiria spaudimą, nes karas Gazos Ruože tęsiasi jau penktą mėnesį, o regionas atsidūrė ant plataus masto konflikto slenksčio.
Izraelis, pasiryžęs išnaikinti „Hamas“, susiduria su stiprėjančiais kai kurių izraeliečių raginimais užbaigti karą, kad būtų sugrąžinta daugiau kaip 100 įkaitų, o J.Bideno administracija vis labiau pavargsta nuo konflikto aukų. Vašingtono sąjungininkai arabų valstybėse reikalauja visam laikui nutraukti karą, pareikalavusį dešimčių tūkstančių gyvybių.
„Hamas“ teigė, kad įkaitus norėtų paleisti tik mainais į karo pabaigą, o Izraelis sakė, kad su tuo nesutiks. Dabartinis pasiūlymas atspindi bandymą sumažinti atotrūkį ir laimėti laiko deryboms dėl ilgalaikių paliaubų, taip veiksmingai sustabdant konfliktą, teigia su derybomis susipažinę pareigūnai. Jie pridūrė, kad „Hamas“ derybininkams nurodė, jog būtų lankstūs dėl paliaubų trukmės, jei tik turės garantijas dėl ilgalaikių paliaubų.
Numatomi trys etapai
Remiantis susitarimo projektu, kurį laikraščiui „The Wall Street Journal“ perskaitė derybose dalyvavę pareigūnai, pirmajame etape Izraelis šešias savaites, kol „Hamas“ rinks įkaitus, kuriuos ketinama paleisti, nutrauks visas karines operacijas Gazos Ruože, įskaitant stebėjimą dronais. Civiliai įkaitai, įskaitant pagyvenusius žmones, ligonius ir vaikus, būtų išlaisvinti. Gazos Ruože civiliai gyventojai galėtų laisvai judėti po visą ruožą, o pagalba taip pat galėtų pasiekti visas jo dalis.
Jei šis etapas būtų sėkmingas, prasidėtų antrasis, kurio metu „Hamas“ išlaisvintų Izraelio kareives, sakoma projekte. Į Gazos Ruožą patektų daugiau humanitarinės pagalbos, o pagal susitarimą būtų užtikrintas ligoninių, vandens tiekimo paslaugų ir kepyklų veikimas.
Trečiajame galimų paliaubų etape „Hamas“ paleistų karius vyrus ir atiduotų žuvusių įkaitų kūnus, teigiama projekte. Kovotojų grupuotė, JAV įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą, dėl šalyje galiojančių šaukimo į kariuomenę taisyklių kariais laiko visus tam tikro amžiaus izraeliečius. Be to, „Hamas“ pareikalavo grąžinti palestiniečių, nužudytų per spalio 7 d. „Hamas“ išpuolį prieš Izraelį, kūnus, sakė derybininkai.
Manoma, kad šis paskutinis susitarimo etapas bus pavojingiausias, nes „Hamas“ lyderiai Gazoje gali pasilikti nedidelę grupę įkaitų kaip derybų garantus ir gyvuosius skydus, o Izraelio vadovai gali atsisakyti paleisti aukšto rango palestiniečių kalinius.