„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
04 03 /10:24

„The Washington Post“: JAV įspėjo, kad „Crocus City Hall“ – realus galimas taikinys

Likus daugiau nei dviem savaitėms iki kovo 22 d. įvykdyto kruvino teroristų išpuolio Maskvos priemiestyje, Jungtinių Valstijų vyriausybė pranešė Rusijos pareigūnams, kad populiari koncertų salė „Crocus City Hall“ yra realus galimas taikinys, skelbia leidinys „The Washington Post“, remdamasis su situacija susipažinusiais pareigūnais.
„Crocus City Hall“ griuvėsiai
„Crocus City Hall“ griuvėsiai / Socialinių tinklų nuotrauka

Pasak straipsnio, konkretūs perspėjimai iš Vašingtono pusės tik pabrėžia Jungtinių Valstijų įsitikinimą, kad išpuolį surengė „Islamo valstybės“ Chorasano padalinys, ir prieštarauja Maskvos teiginiams, kad perspėjimai esą buvo pernelyg bendro pobūdžio, jog būtų padėję užkirsti kelią brutaliai atakai.

Tokiu atveju kyla klausimas, kodėl Rusijos valdžios institucijos nesiėmė griežtesnių priemonių šiai populiariai vietai apsaugoti, kur nuo užpuolikų rankos žuvo daugiau kaip 140 žmonių. Niekam nekyla abejonių, kad tai – daugiausiai aukų pareikalavęs išpuolis Rusijoje per pastaruosius 20 metų.

VIDEO: Žmonės negali ištrūkti iš „Crocus City Hall“ koncertų rūmų

„Išpuolis dar labiau sumenkino stiprybės ir saugumo įvaizdį, kurį siekia sukurti Rusijos vadovas, ir atskleidė esmines šalies saugumo aparato, kurį daugiau nei dvejus metus alino karas Ukrainoje, silpnybes. Pasak analitikų ir Rusijos politikos apžvalgininkų, šalies viduje Vladimiro Putino agentams labiau rūpi užgniaužti politinę nesantaiką ir opoziciją prezidentui, o ne išnaikinti teroristinius sąmokslus“, – rašo „The Washington Post“.

Kovo 7 d. JAV ambasada Maskvoje viešai paskelbė, kad „stebi pranešimus, jog ekstremistai artimiausiu metu planuoja atakuoti didelius susibūrimus Maskvoje, įskaitant koncertus“, ir patarė savo piliečiams „per artimiausias 48 valandas vengti didelių susibūrimų“.

Pasak su šiuo viešu įspėjimu susipažinusių asmenų, Jungtinės Valstijos pasidalijo savo informacija su Rusija dieną prieš tai. Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovas Sergejus Naryškinas sakė, kad „JAV žvalgybos agentūros“ perdavė informaciją Rusijos valstybės saugumo tarnybai (FSB).

Jungtinių Valstijų perspėjimus V.Putinas išvadino „šantažu“ ir „bandymu įbauginti ir destabilizuoti Rusijos visuomenę“.

Antradienį S.Naryškinas, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra „Interfax“, jau svaidėsi kaltinimais Vašingtonui sakydamas, kad informacija, kuria pasidalijo Jungtinės Valstijos, buvo „pernelyg bendro pobūdžio ir neleido iki galo nustatyti tų, kurie įvykdė šį baisų nusikaltimą“. Jis taip pat aiškino, kad Maskva „ėmėsi atitinkamų priemonių, kad užkirstų kelią“ išpuoliui.

Imago / Scanpix nuotr./Išpuolis Maskvos koncertų salėje „Crocus City Hall“
Imago / Scanpix nuotr./Išpuolis Maskvos koncertų salėje „Crocus City Hall“

Tačiau vaizdo įraše iš žudynių vietos matyti, kad ginkluoti užpuolikai nesulaukė jokio didesnio pasipriešinimo. Išpuolio dieną Rusijos žiniasklaida pranešė, kad specializuoti policijos padaliniai atvyko tik praėjus daugiau kaip valandai nuo šaudynių pradžios, o paskui laukė daugiau kaip 30 minučių, kol įžengė į pastatą, bet užpuolikai jau buvo pabėgę.

„Nepaisant to, kad „Crocus City Hall“ pastate nebuvo užtikrintas veiksmingas saugumas, esama požymių, kad Rusijos vyriausybė bent jau iš pradžių rimtai atsižvelgė į Vašingtono įspėjimą. Pasak vieno JAV pareigūno, jame buvo informacijos apie „Islamo valstybės“ planus užpulti sinagogą. Kitą dieną po to, kai Maskva gavo šią informaciją, FSB paskelbė, kad užkirto kelią „Islamo valstybės“ išpuoliui prieš sinagogą Maskvoje“, – rašoma straipsnyje.

Penkiolikmetis Islamas Chalilovas, kurį cituoja „The Washington Post“, tvirtino, kad išpuolio naktį dirbo koncertų salės rūbinėje. Jis sakė, kad „Crocus City Hall“ darbuotojams buvo pranešta apie teroristinio išpuolio galimybę, netrukus po kovo 7 d. paviešinto įspėjimo.

„Buvome įspėti, kad gali įvykti teroristiniai išpuoliai, ir mums buvo nurodyta, ką daryti ir kur vesti žmones“, – atskleidė I.Chalilovas interviu žinomam Rusijos sporto žurnalistui Dmitrijui Jegorovui, kuris buvo paskelbtas socialiniame tinkle „YouTube“.

Imago / Scanpix nuotr./Išpuolis Maskvos koncertų salėje „Crocus City Hall“
Imago / Scanpix nuotr./Išpuolis Maskvos koncertų salėje „Crocus City Hall“

Pasak I.Chalilovo, renginio vietoje buvo sugriežtinti patikrinimai, taip pat ir su dresuotais šunimis.

Kodėl po pirminio įspėjimo nebuvo sustiprintas ir palaikomas saugumas, lieka neaišku. Gali būti, kad Rusijos saugumo tarnybos po to, kai per kelias dienas po kovo 7 d. nebuvo bandyta surengti išpuolių, nusprendė, kad JAV informacija buvo neteisinga, ir atsipalaidavo, spėliojo kai kurie JAV pareigūnai.

Leidinys priminė, kad anksčiau Rusija dėkingai priimdavo panašią Jungtinių Valstijų pagalbą. Du kartus prezidento Donaldo Trumpo valdymo laikotarpiu V.Putinas padėkojo amerikiečiams už dalijimąsi informacija, kuri padėjo sužlugdyti teroristinius išpuolius Sankt Peterburge – 2017 ir 2019 m.

Tačiau ekspertai pažymėjo, kad, nors Vašingtonas paprastai dalijasi informacija apie galimus teroristinius išpuolius su užsienio valstybėmis pagal vadinamąją „pareigą perspėti“ politiką, neįprasta priešininkui teikti informaciją apie konkrečius taikinius.

„Taip elgdamosi Jungtinės Valstijos rizikuoja atskleisti, kaip gavo žvalgybinę informaciją, o tai gali kelti pavojų slaptai sekimo veiklai arba žmonių šaltiniams“, – pažymima straipsnyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs