Už nepasitikėjimą Th.May balsavo 117 įstatymų leidėjų, prieš – 200, trečiadienį paskelbė už balsavimą atsakingo 1922-ųjų komiteto pirmininkas Grahamas Brady.
Ketvirtadienį premjerė vyks į ES viršūnių susitikimą, kuriame per artimiausias dvi dienas iš 27 Bendrijos lyderių bandys išgauti naujų nuolaidų.
Laimėjusiai balsavimą dėl nepasitikėjimo, Th.May artimiausius metus nebus galima įvykdyti interpeliacijos, todėl premjerė tikina turinti mandatą užbaigti „Brexit“ procesą.
„Apsidraudžiamoji priemonė“
Politikos apžvalgininkas Andrew Grice'as rašo, kad premjerė ir toliau bandys gauti pritarimą savo „Brexit“ susitarimo projektui. Pasak apžvalgininko, premjerė tikisi laimėti ES garantijų dėl „apsidraudžiamosios priemonės“ (backstop).
Būtent parlamentarų nepritarimas šiai priemonei paskatino Th.May atidėti balsavimą dėl „Brexit“ sutarties.
Šiuo metu susitarimo projekte numatyta, kad 2020-ųjų gruodį, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, „apsidraudžiamoji priemonė“ bus taikoma tik tol, kol ES ir JK susitars dėl kitų sąlygų.
Backstop sukurs bendrą ES-JK muitų teritoriją, kad būtų išvengta fizinės sienos, muitų ir prekių patikrinimų Airijos ir Šiaurės Airijos pasienyje. Airija, priešingai nei Šiaurės Airija, Bendrijai nepriklauso, todėl liks bloko sudėtyje.
Th.May tikina, kad „apsidraudžiamoji priemonė“ bus taikoma tik laikinai, tačiau kai kurie konservatoriai nerimauja, jog ji išaugs į nuolatinį susitarimą, todėl JK bus visam laikui priversta laikytis ES taisyklių.
Ką mano Briuselis?
Anksčiau šią savaitę JK vyriausybės vadovė susitiko su ES lyderiais, įskaitant Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ir Nyderlandų premjerą Marką Rutte. Th.May su jais aptarė nerimą dėl kai kurių „Brexit“ susitarimo sąlygų, vis dėlto, naujų garantijų negavo.
Trečiadienį premjerė turėjo vykti į Airiją susitikti su premjeru Leo Varadkaru, tačiau balsavimas dėl nepasitikėjimo privertė ją pasilikti Londone.
Ketvirtadienio ES viršūnių susitikime turės galimybę akis į akis išsakyti problemas visiems 27 valstybių lyderiams. Tuomet pastarieji svarstys, ką daryti toliau – arba su Th.May, arba už jos akių.
Pasak BBC korespondento Kevino Connolly, jei ES pasiūlys Th.May naujų saugiklių, jie galėtų būti susiję su pastangomis JK parlamente „detoksikuoti“ „apsidraudžiamosios priemonės“ klausimą.
Europos Komisijos (EK) išvadose dėl „Brexit“ teigiama, kad ES „dės visas pastangas derėtis ir efektyviai sudaryti kitą susitarimą, kuris pakeistų „apsidraudžiamąją priemonę“, kad ji būtų taikoma tik trumpu laikotarpiu ir tik tol, kol griežtai reikalinga“.
Kitaip tariant, Bendrija ir toliau bandys derėtis dėl prekybos susitarimo su JK, net jei pereinamojo laikotarpio pabaigoje bus aktyvuota „apsidraudžiamoji priemonė“.
K.Connolly rašo, kad „Brexit“ susitarime kalbama tik apie „geriausias pastangas“ pasiekti susitarimą pereinamuoju laikotarpiu. Esminė Briuselio žinia išlieka ta pati: nebus derimasi dėl naujo „Brexit“ susitarimo, net jei pasikeistų Konservatorių partijos lyderė.
Šią žinutę trečiadienį vakare patvirtino Europos Komisijos (EK) prezidentas Jeanas-Claude'as Junckeris, Airijos premjerui L.Varadkarui pasakęs, kad dabartinis susitarimas yra „subalansuotas kompromisas ir geriausias įmanomas rezultatas“, „dėl jo negalima iš naujo derėtis ar prieštarauti“.
A.Grice'as rašo, kad Bendrija nenori, jog ES pasitrauktų be jokio susitarimo. Vis dėlto, nepanašu, kad Briuselis pasiūlys, jog „apsidraudžiamoji priemonė“ būtų taikoma ne ilgiau nei vienerius metus.
Minkštojo „Brexit“ tikimybė?
Naujos ES garantijos galėtų padėti Th.May kitą mėnesį vyksiančiame balsavime dėl „Brexit“ susitarimo laimėti torių, kritikuojančių dabartinę sutartį, paramą. Kadangi nepanašu, jog iš ES galima tikėtis didelių nuolaidų, tikėtina, kad Th.May patirs skaudų pralaimėjimą.
Tuomet premjerė jaustų kabineto spaudimą griebtis plano B. „The Independent“ rašo, kad tuomet Th.May sustiprintų ministrų, įskaitant Amber Rudd, vaidmenį. A.Rudd pasisako už Norvegijos partnerystės su ES modelį – pasilikti bendroje rinkoje ir muitų sąjungoje.
Jei Th.May galiausiai nugalės savo partijos euroskeptikus, ji galėtų tartis su opozicinės leiboristų partijos parlamentarais. Kitos partijos, įskaitant demokratus junionistus (DUP), taip pat galėtų palaikyti Norvegijos modelį. Šio modelio rėmėjai tikina, kad jis galėtų gauti parlamento daugumos pritarimą.
„Brexit“ be sutarties?
Pasak A.Grice'o, Th.May „išgyvenimas“ balsavime dėl nepasitikėjimo sumažina „Brexit“ be sutarties tikimybę. Nors premjerė tikina, kad JK turi pasitraukti, kaip ir suplanuota, 2019 metų kovo 29 dieną, ji galėtų keliais mėnesiais pratęsti 50-ojo straipsnio įgyvendinimą.
Tokiu būdu būtų įmanoma pasiekti vienokį ar kitokį „Brexit“ susitarimą, o ne palikti ES be jo.
Dar vienas referendumas?
Artimiausius metus JK konservatoriai negalės inicijuoti antro balsavimo dėl nepasitikėjimo Th.May, todėl prognozuojama, kad parlamentas pateks į aklavietę: bus balsuojama prieš visus „Brexit“ scenarijus.
Trečiadienio balsavimo rezultatai rodo, kad toriai yra giliai susiskaldę, o žaizdos greitai neužgis. Vis daugiau Leiboristų partijai priklausančių parlamentarų, anksčiau palaikiusių Norvegijos bendradarbiavimo modelį, dabar pasisako, kad esminiai „Brexit“ sprendimai būtų priimami referendumu.
Nors Th.May griežtai priešinasi referendumui, kabineto ministrams ši idėja darosi vis patrauklesnė.