Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 03 22 /17:56

Theresa May Briuselyje: „Rusijos grėsmė nepripažįsta sienų“

Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai ES viršūnių susitikimo kuluaruose ketvirtadienį susitiks atskirai aptarti buvusio rusų šnipo apnuodijimą Anglijoje, pranešė Prancūzijos prezidentūra. Tuo tarpu britų premjerė Theresa May pažėrė naujų priekaištų Rusijai.
Theresa May Briuselyje
Theresa May Briuselyje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Britų premjerė Th.May, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketina aptarti 28 ES šalių lyderių žadamą skelbti pareiškimą dėl išpuolio, kuriuo Londonas kaltina Maskvą.

Th.May ketvirtadienį po pietų atvyko į Briuselį ir buvo paklausta, ar sutinka su savo šalies užsienio reikalų sekretoriumi Borisu Johnsonu, kuris Rusijoje rengiamą pasaulio futbolo čempionatą palygino su 1936 metų olimpinėmis žaidynėmis Adolfo Hitlerio valdomoje Vokietijoje.

Klausimą Th.May praleido pro ausis ir vietoj to pasmerkė Rusiją dėl atakos Solsberyje: „Akivaizdu, kad Rusija negerbia valstybių sienų. Incidentas Solsberyje išties buvo Rusijos agresijos prieš Europą ir savo artimas kaimynes modelio dalis.“

Th.May siekia vieningo ES lyderių pasmerkimo Maskvai dėl buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo.

„Scanpix“/AP nuotr./Salisburio ligoninė, kurioje laikomas Sergejus Skripalis
„Scanpix“/AP nuotr./Salisburio ligoninė, kurioje laikomas Sergejus Skripalis

Ekspertai nustatė, kad buvęs dvigubas agentas ir jo duktė kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste buvo paveikti Sovietų Sąjungoje sukurta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Londonas kaltina Maskvą dėl tos atakos ir pavadino Rusiją augančia grėsme Vakarų demokratijoms. Rusija kategoriškai neigia visus jai metamus kaltinimus.

Jungtinė Karalystė praėjusią savaitę iš šalies išsiuntė 23 rusų diplomatus ir įšaldė aukšto lygio kontaktus su Rusija.

Kremlius, reaguodamas į Londono veiksmus, taip pat paskelbė išsiunčiantis 23 britų diplomatus ir stabdantis Britų tarybos veiklą Rusijoje.

Bendrijos narių užsienio reikalų ministrai jau išreiškė „tvirtą solidarumą“ su britais, tačiau Th.May nori, kad Briuselyje susirinkę ES lyderiai paskelbtų griežtą ir konkretų pareiškimą prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

Europos politikų ir lyderių nuomonės šiuo klausimu yra gana skirtingos.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė visiškai remianti Britaniją ir teigė svarstanti, ar išsiųsti iš šalies Rusijos diplomatų dėl atakos Solsberyje.

Vokiečių politikas Manfredas Weberis, didžiausios Europos Parlamento frakcijos lyderis, sakė, kad V.Putinas „nori destabilizuoti Europos idėją, Europos bendradarbiavimą, todėl negalime būti naivūs, turime būti stiprūs“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinjas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinjas

Graikijos ministras pirmininkas Aleksis Tsipras savo ruožtu kalbėjo atsargiau. Jis sakė, kad „turime išreikšti solidarumą su JK, Britanijos žmonėms, tačiau tuo pat metu turime ištirti incidentą“.

Liuksemburgo premjeras Xavier Bettelis, buvęs baudžiamųjų bylų advokatas, sakė pirmiausia norįs išgirsti, ką pasakys Th.May.

„Laikausi principo pirmiausia pasiklausyti, o tada priimti sprendimą“, – pareiškė jis.

ES Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šią savaitę pareiškė, kad Europa privalo „stiprinti savo parengtį būsimoms atakoms“.

Tuo tarpu Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris, išsiuntęs Rusijos prezidento rinkimus vėl laimėjusiam V.Putinui sveikinimo telegramą, supykdė britų pareigūnus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jeanas-Claude'as Junckeris
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jeanas-Claude'as Junckeris

Rinkimų stebėtojai tvirtina, kad balsavimas Rusijoje vyko nesilaikant taisyklių, o valstybinė žiniasklaida skyrė pernelyg daug dėmesio V.Putinui.

Dėl Solsberio atakos Londono ir Maskvos santykiai nusmuko į žemiausią lygį nuo Šaltojo karo laikų.

JK užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas trečiadienį situaciją, kad Rusijos prezidentui teko garbė surengti Pasaulio futbolo čempionatą, pavadino pasišlykštėtina. Rusija savo ruožtu atkirto, kad B.Johnsonas „apnuodytas neapykantos ir pagiežos nuodais.“

B.Johnsonas sutiko su vienu Leiboristų partijos parlamentaru, palyginusiu šią vasarą Rusijos rengiamą Pasaulinį futbolo čempionatą su 1936 metų olimpinėmis žaidynėmis, tuomečio nacistinės Vokietijos lyderio Adolfo Hitlerio panaudotomis politiniams tikslams.

„Tai yra visiškai šlykštus pareiškimas, nes jis nedera bet kurios šalies užsienio reikalų ministrui. Be abejo, jis yra įžeidžiantis ir nepriimtinas“, – žurnalistams sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?