15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Theresa May rengiasi tapti „Brexit“ ministre pirmininke

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Davidas Cameronas trečiadienį atsistatydina, o Theresa May rengiasi užimti jo vietą po šoką visame pasaulyje sukėlusio referendumo, per kurį britai nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos (ES).
Theresa May
Theresa May / „Scanpix“/AP nuotr.

D.Cameronas trečiadienį paskutinį kartą dalyvaus premjero klausimų ir atsakymų sesijoje parlamente, o vėliau Bakingamo rūmuose susitiks su karaliene Elizabeth II ir oficialiai informuos ją apie savo atsistatydinimą.

Tuomet monarchė įpareigos Th.May, naująją parlamento daugumos lyderę, suformuoti naują vyriausybę ir ministrė pirmininkė padarys pareiškimą prie savo naujosios rezidencijos Dauningo gatvėje.

Europos lyderiai prašė vyriausybės greitai susiderėti dėl būsimų santykių su ES, bet T.May užsiminė, kad nepasiduos spaudimui strimgalviais pulti inicijuoti oficialią „Brexit“ procedūrą.

59 metų T.May, kuri tampa antra Britanijos ministre pirmininke moterimi po Margaret Thatcher, taip pat turi bandyti užglaistyti nesutarimus Konservatorių partijos viduje ir spręsti galimo ekonominio nuosmukio problemą.

Tarp kitų jai tenkančių didžiulių iššūkių yra sutrukdymas proeuropietiškai Škotijai siekti nepriklausomybės su tikslu pasilikti ES ir naujų pasaulinių prekybinių bei diplomatinių aljansų formavimas rengiantis ateičiai po „Brexit“.

T.May drauge su D.Cameronu agitavo už Britanijos pasilikimą 28 valstybių Bendrijoje ir jai taip pat teks įtikinti „Brexit“ šalininkus, kad ji, kaip žadėjo, įgyvendins birželio 23-iosios referendumo sprendimą išstoti.

Po šešerių metų darbo ministro pirmininko poste D.Cameronas apie savo planus atsistatydinti paskelbė kitą dieną po referendumo – tuojau po to, kai paaiškėjo, kad jo pastangos įtikinti britus balsuoti už tolesnę narystę Bendrijoje buvo nesėkmingos.

Jis bus prisimenamas pirmiausia dėl to, kad išvis pasiūlė šį referendumą, o paskui dramatiškai jį pralaimėjo.

Trečiadienį interviu dienraščiui „The Daily Telegraph“ jis stengėsi atremti tokią kritiką: „Pasitraukdamas viliuosi, kad žmonės matys stipresnę šalį, klestinčią ekonomiką ir daugiau galimybių gyvenime žengti į priekį.“

„Buvo privilegija tarnauti šaliai, kurią myliu“, – pridūrė jis.

Vidaus reikalų sekretorė Th.May valdančiosios centro dešiniosios Konservatorių partijos lydere buvo paskelbta pirmadienį, kai jos vienintelė likusi varžovė – jaunesnioji energetikos ministrė Andrea Leadsom – pasitraukė iš kovos.

„Scanpix“/AP nuotr./Theresa May
„Scanpix“/AP nuotr./Theresa May

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais