2013 01 29 /14:09

Timbuktu gyventojai sveikina Prancūzijos vadovaujamas pajėgas ir plėšia arabams priklausančias parduotuves

Prancūzijos ir Malio pajėgos antradienį patruliavo Timbuktu gatvėse, užėmusios šį garsų istorinį Malio dykumų miestą per žaibišką puolimą prieš islamistus kovotojus, kontroliuojančius didžiulį šiaurinį regioną.
Timbuktu
Timbuktu / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Gyventojai džiūgavo pasitikdami atvykstančius karius, o miesto meras pasmerkė islamistų padarytus nusikaltimus kultūrai, sakydamas, kad kovotojai, prieš pasitraukdami nuo Prancūzijos vadovaujamo puolimo, padegė pastatą, kuriame buvo saugomi neįkainojami senoviniai rankraščiai.

Timbuktu buvo susigrąžintas praėjus 18 dienų po to, kai Prancūzijos ir Malio pajėgos pradėjo puolimą prieš radikalius islamistus, prieš dešimt mėnesių perėmusius kontrolę šalies šiaurėje po perversmo Bamake.

Islamistai kovotojai, kurių judėjimas į vyriausybės kontroliuojamą pietinį regioną paskatino surengti užsienio intervenciją, atsitraukė dėl sąjungininkų puolimo

Islamistai kovotojai, kurių judėjimas į vyriausybės kontroliuojamą pietinį regioną paskatino surengti užsienio intervenciją, atsitraukė dėl sąjungininkų puolimo ir šiuo metu kontroliuoja tik vieną savo tvirtovę – Kidalio miestą, esantį dykumos kalvose toli šiaurėje, už 1 500 kilometrų į šiaurės rytus nuo sostinės Bamako.

Paklaustas, ar Prancūzijos pajėgos mėgins išvaryti islamistus iš kalnų Malio šiaurėje, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as atsakė: „Dabar (vadovavimą) gali perimti afrikiečiai.“

„Žinome, kad tai sudėtingiausia dalis, nes teroristai ten pasislėpę ir vis dar gali įvykdyti itin pavojingų operacijų – kaimyninėse šalyse ir Malyje“, – prezidentas sakė Paryžiuje.

Senovinio Timbuktu miesto, įsikūrusio Sacharos dykumos pakraštyje, gyventojai pratrūko džiaugsmu, kai Prancūzijos ir Malio kariai įvažiavo pirmadienį. Jie skandavo savo šalies vardą ir mojavo Prancūzijos bei Malio vėliavomis.

„Nebuvo iššautas nė vienas šūvis; nebuvo pralieta kraujo. Netgi nebuvo pasyvaus pasipriešinimo, spąstų“, – Prancūzijos pulkininkas Fredericas Gout, vadovaujantis sraigtasparnių operacijoms tame mieste, sakė naujienų agentūrai AFP.

Gyventojai pasakojo, jog daugelis islamistų išvažiavo prieš kelias dienas, kai Prancūzijos aviacija subombardavo jų bazes. Mieste dingo elektra; nebeveikė telefono ryšys.

Tačiau Prancūzijos ir Malio pajėgoms artėjant prie Timbuktu, buvo pranešta, kad pastatas, kuriame saugoma dešimtys tūkstančių šimtmečių senumo musulmonų graikų rankraščių, buvo padegtas.

Timbuktu meras Halley Ousmane'as, kalbėdamas sostinėje Bamake, patvirtino pranešimus apie gaisrą Ahmedo Babos dokumentų ir tyrimų centre.

Šiame 1973 metais įkurtame centre buvo saugoma 60-100 tūkst. rankraščių, nurodė Malio kultūros ministerija.

„Nebuvo iššautas nė vienas šūvis; nebuvo pralieta kraujo. Netgi nebuvo pasyvaus pasipriešinimo, spąstų“, – sakė Prancūzijos pulkininkas Fredericas Gout

Timbuktu šimtmečius buvo kosmopolitinis miestas ir islamo mokymo centras.

Islamo ekstremistai šį miestą užėmė pernai balandį, užgrobę kontrolę šiauriniame Malio dykumų regione, kai šalį apėmė chaosas po kovą įvykdyto karinio perversmo.

Jie privertė Timbuktu moteris dėvėti skraistes, o žmonės, pripažinti pažeidusiais griežtus šariato įstatymus, buvo plakami arba užmėtomi akmenimis. Kovotojai taip pat griovė senovinius musulmonų mauzoliejus, laikydami juos stabmeldiškais.

Tačiau pirmadienį miesto gyventojai šventė naujai atgautą laisvę.

Apie 50 metų Lahlia Garba sakė jaučianti palengvėjimą, kad buvo išvaryti islamistai.

„Turėjau dėvėti burką, pirštines ir viską dangstytis“, – pasakojo ji.

Kitas Timbuktu gyventojas Hama Cisse šūktelėjo: „Mes vėl nepriklausomi! Mus laikė įkaitais 10 mėnesių, tačiau atrodė, kad tai truko dešimt metų.“

Prancūzija šiuo metu savo buvusioje kolonijoje Malyje yra dislokavusi 2 900 karių.

Jų misiją turėtų perimti beveik 8 tūkst. afrikiečių karių, kuriuos planuoja atsiųsti Čadas ir Vakarų Afrikos valstybių ekonominė bendrija, tačiau jų dislokavimas vyksta lėtai – šiuo metu Malyje ir Nigerijoje sutelkta 2 700 karių.

Afrikos šalių vadovaujamoms pajėgoms išlaikyti reikės 460 mln. JAV dolerių (1,2 mlrd. litų), Afrikos Sąjunga pranešė pirmadienį, paskutinę savo viršūnių susitikimo dieną, žadėdama skirti šiai misijai 50 mln. dolerių.

Didžiosios Britanijos premjero Davido Camerono atstovas sakė, kad Londonas ketina prisidėti daugiau, nors į Malį jau yra pasiuntęs du transporto lėktuvus ir vieną žvalgybos lėktuvą.

Papildyta 14.09 val. Malio Tombuktu mieste šimtai žmonių plėšia parduotuves ir taikosi į „arabus“

Šimtai maliečių antradienį Timbuktu mieste plėšia parduotuves, kurios, pasak jų, priklauso „arabams“ ir „teroristams“, susijusiems su 10 mėnesių miestą kontroliavusiais radikaliais islamistais.

Įpykusi minia plėšė parduotuves, priklausančias „arabams, mauritaniečiams ir alžyriečiams“, kurie esą rėmė su „al Qaeda“ susijusius islamistus.

Pastarieji iš šio legendinio senovinio miesto pasitraukė prieš tai, kai jį pirmadienį atgavo prancūzų vadovaujamos pajėgos.

Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas matė, kad marodieriai kai kuriose parduotuvėse rado ginklų ir karinės ryšio įrangos.

Tačiau dauguma gyventojų šiame neturtingame mieste, įsikūrusiame Sacharos dykumos pakraštyje, kur stinga maisto ir vandens, čiupo, kas tik  pasipainiodavo po ranka: televizorius, palydovinės televizijos įrangą, maistą ir balsus.

Kai kurie grūmėsi tarpusavyje dėl rastų daiktų, o kiti išlauždavo krautuvių duris ir per kelias minutes jas ištuštindavo.

Abaradžu priemiestyje vienas vyras, gyvenantis buvusiame banke, kuriame islamistai buvo įkūrę „dorybės skatinimo ir blogybių prevencijos komiteto“ būstinę, buvo ištemptas įtūžusios minios, kuri vėliau išgrobstė pastatą, išsinešdama netgi biuro kėdes.

Barzdotas vidutinio amžiaus vyras buvo suimtas Malio karių, kurie atvyko į miestą, kai puolimui vadovavę Prancūzijos kariai pasitraukė į priemiesčius.

„Jis yra islamistas“, – pareiškė vienas karys, o kiti nukreipė ginklus į minią, stengdamiesi apsaugoti vyrą nuo linčo teismo. Žmonės šaukė: „Jis nevietinis; jis teroristas!“

Malio kariai plėšikavimą sustabdė priešpiet.

„Neleisime žmonėms plėšikauti. Tačiau tiesa, kad kai kuriose parduotuvėse buvo rasta ginklų“, – sakė vienas karininkas, pageidavęs neviešinti savo vardo.

Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) pirmadienį ragino Malio pareigūnus užtikrinti šviesiaodžių žmonių apsaugą nuo vietos gyventojų keršto išpuolių, didėjant etninei įtampai tarp tuaregų ir arabų bei juodaodžių maliečių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai