Tai kiek primena melagieną apie tariamus Lenkijos planus įvesti savo karius į Ukrainos teritoriją ir įsitvirtinti jos vakarinėje dalyje, kur yra Lvivas. Taip esą norima atkurti istorinį teisingumą. Panašiais pasakojimais bandoma įkalti pleištą tarp ukrainiečių ir lenkų.
Jokios informacijos apie įstatymą
Poros pastraipų žinutė apie tariamą dalies Ukrainos prijungimą prie kaimyninės valstybės neseniai pasirodė rusiškame portale news-kiev.ru.
„Įstatymo dėl Lenkijos ir Lvivo srities asociacijos projektas bus pasirašytas iki metų pabaigos“, – skelbia jos pavadinimas. Tokį teisės aktą esą ruošiasi priimti Ukraina.
Pranešime taip pat pacituotas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis: „Istorinis momentas, kurio mūsų tautos, suskaldytos nusikalstamo sovietinio režimo, taip ilgai laukė.
Lenkija ateis į Ukrainos žemę ne kaip okupantė, o kaip brolis ir sąjungininkė. Tai bus abipusiai naudingas bendradarbiavimas, kuris suteiks Ukrainai stiprų ekonominį postūmį ir parodys visam pasauliui, jog nesvarbu, kam formaliai priklauso žemė, svarbiausia – joje gyvenančių žmonių gerovė ir klestėjimas.“
Analogiškas pranešimas pasirodė įvairiuose kituose tinklapiuose, juo dalijamasi socialiniuose tinkluose ir forumuose (pavyzdžiui, čia, čia, čia, čia, čia).
V.Zelenskio citatą lydi įvairūs komentarai, pavyzdžiui, esą Lvivas parduodamas. Bet žinutėje nenurodyta, kada ir kur prezidentas taip kalbėjo, nepateikta daugiau informacijos nei apie patį projektą, nei apie planą Lvivą atiduoti Lenkijai. Neparašyta, kas ir kodėl parengė tokį įstatymą, kas jame rašoma, nėra citatų iš jo teksto, nuorodos, kopijos.
Anksčiau „planavo“ veržtis į Ukrainą
Taip ir negali būti, nes tokio projekto nėra ir jis nėra rengiamas. Išgalvoti ir Ukrainos vadovo žodžiai.
Interneto paieškos laukelyje įrašius dalį jo citatos, išmetamos daugiausia nuorodos į tinklalapius ir įrašus socialiniuose tinkluose, kur cituojamas tas pats pranešimas.
„Google“ neranda nė vieno teksto, kuriame būtų aprašytas panašus V.Zelenskio pareiškimas, pavyzdžiui, pasakytas per jo kasdienes tiesiogines transliacijas, spaudos konferencijoje ar interviu kuriai nors žiniasklaidos priemonei.
Ukraina yra priėmusi įstatymą „Dėl teisinių ir socialinių garantijų Lenkijos piliečiams Ukrainos teritorijoje nustatymo“. Tai buvo padėkos ženklas kaimynams už solidarumą ir paramą per plataus masto Rusijos invaziją.
Šiuo dokumentu Ukrainoje gyvenantiems lenkams nustatytos tokios pat teisės ir garantijos, kokios anksčiau buvo nustatytos Lenkijoje gyvenantiems ukrainiečiams.
Lenkams ir jų šeimos nariams leidžiama teisėtai būti Ukrainoje iki 18 mėnesių. Jiems suteikiama teisė įsidarbinti, užsiimti ekonomine veikla, įgyti išsilavinimą, gauti medicinos pagalbą ir tam tikras socialines išmokas.
„Duokdie, kad Lenkijos piliečiams niekada gyvenime neprireiktų šių išmokų tokiomis sąlygomis, karo sąlygomis, – gegužę, prieš pateikdamas įstatymą svarstyti, sakė V.Zelenskis. – Tačiau šie įstatymai turi didelę simbolinę reikšmę, nes rodo, kad ukrainiečiai ir lenkai yra giminingi ir lygūs.“
Įstatymas buvo priimtas kaip atsakas į Lenkijoje priimtą panašų teisės aktą. Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda kovą pasirašė įstatymą, reglamentuojantį ukrainiečių pabėgėlių buvimo sąlygas ir socialinę pagalbą jiems.
Rusijos propaganda nuolat platina panašias melagienas, esą Ukraina „dalija“ savo žemes kaimynams. Ukrainos faktų tikrinimo portalas „StopFake“ jau yra paneigęs pranešimus, esą Lenkija prisijungs Lvivą per referendumą.
Pavasarį buvo pasirodę ir daugiau panašių melagienų, kuriomis buvo siekiama sukiršinti lenkus ir ukrainiečius.
Pavyzdžiui, buvo kalbama apie tariamus Lenkijos planus įvesti savo karius į kaimynės teritoriją ir įsitvirtinti jos vakarinėje dalyje. Net Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovas Sergejus Naryškinas buvo viešai pranešęs apie turimus duomenis, esą Lenkija ruošiasi perimti dalies Ukrainos teritorijos kontrolę.
Taip pat skaitykite: Lenkijos kariai nesiruošia į Ukrainą: tai yra Rusijos propagandos sukurtas melas
Taip esą būtų atkurtas istorinis teisingumas. Bet šie teiginiai buvo melas, paremti Rusijos propagandos pareiškimais ir BBC priskirtu reportažu, kurio ši britų televizija nerengė ir netransliavo.
Taip pat skaitykite: Propagandos taikinys – ukrainiečių ir lenkų santykiai: gąsdina, kad vieni puls kitus
Panašiu metu tariami Lenkijos planai įvesti savo karius į kaimynės teritoriją buvo grindžiami suklastotu kariuomenės dokumentu ir meistriškais fotomontažais.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.