„Padarysiu galą visoms toms nesąmonėms, įgyvendinsime „Brexit“ laiku, sausio 31 dieną, be jokių „jei“ ir „bet“, – penktadienį kalbėjo B.Johnsonas.
„The New York Times“ rašo, kad nuo 2016-ųjų „Brexit“ referendumo įklimpusiai į nuolatinę krizę, Jungtinei Karalystei šie rinkimai rezultatai suteikė aiškumo.
„Tai – svarbi pergalė. Borisas Johnsonas dabar valdžioje bus penkerius metus. „Brexit“ įvyks. Leiboristai bando atsakyti į egzistencinį klausimą apie savo ateitį – vėl“, – laikraščiui sakė Londono ekonomikos mokyklos politikos profesorius Tony Traversas.
Konservatorių partijai laimėjus 365 vietas iš 650 ir užsitikrinus daugumą, leiboristai patyrė didžiausią pralaimėjimą nuo 1935-ųjų. Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas paskelbė kitų metų pradžioje pasitrauksiantis iš pirmininko posto.
Kai pasirodė naujienos apie Konservatorių partijos pergalę, svaras sustiprėjo dolerio ir euro atžvilgiu. Tai atspindi palengvėjimą, kad Jungtinės Karalystės politika stabilizuosis, o šalis iš Europos Sąjungos pasitrauks tvarkingiau.
Seisminį pokytį parlamento galios balanse nulėmę rezultatai rodo, kad B.Johnsono rizika sušaukti išankstinius rinkimus ir „Brexit“ klausimą vėl pateikti visuomenei atsipirko. Taip jis, gavęs mandatą savo politikai, galės užtikrinti greitą pasitraukimą iš Europos Sąjungos.
Pasak „The New York Times“, išlieka jautrių klausimų, dėl kurių visuomenė bus giliai susiskaldžiusi.
Škotijos nacionalinė partija (SNP) užsitikrino 48 iš 59 Škotijai priklausančių parlamento vietų – 13 daugiau nei turėjo anksčiau. Partija, griežtai besipriešinusi B.Johnsono siekiui kuo greičiau pasitraukti iš ES, atnaujinimo raginimus surengti dar vieną referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės.
SNP lyderė Nicola Sturgeon penktadienį pareiškė, kad geras šios politinės jėgos pasirodymas rinkimuose suteikė jai tvirtesnį pagrindą surengti naują referendumą.
„Stulbinama SNP pergalė rinkimuose vakar vakare atnaujina, sutvirtina ir sustiprina įgaliojimus, kuriuos turėjome nuo ankstesnių rinkimų, leisti Škotijos žmonėms patiems pasirinkti savo ateitį“, – kalbėjo N.Sturgeon.
Tačiau naujam referendumui reikėtų JK premjero pritarimo, o B.Johnsonas savo kampaniją Škotijoje vykdė teigdamas, kad nesutiktų duoti leidimo dar vienam balsavimui.
Nežinomybė dėl prekybos sutarties
Europos politikos profesorius, tyrimų centro „The UK in the Changing Europe“ direktorius Anandas Menonas „The Guardian“ rašo, kad neabejojama, jog B.Johnsonas įgyvendins savo pažadą dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš bloko iki sausio pabaigos.
Tačiau, rašo A.Menonas, tai nereiškia, kad „Brexit“ bus įgyvendintas praktine prasme.
„Panašu, kad (prekybos) susitarimas nebus įmanomas iki (2020) metų pabaigos, o tai yra vienintelis mūsų šansas išvengti santykių su ES, paremtų vien Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis. Tačiau konservatoriai savo manifeste pažadėjo nepratęsti pereinamojo laikotarpio“, – rašo jis.
Pasak profesoriaus, keisčiausia yra tai, kad niekas nežino, kokio tiksliai „Brexit“ nori B.Johnsonas – esą girdimi du skirtingi naratyvai.
A.Menonas rašo, kad vieni konservatoriai tikina, jog premjeras sugebės susiderėti dėl minkštojo „Brexit“, kurio jis esą visada slapta norėjo. Taip būtų sušvelnintas ekonominis išstojimo poveikis šaliai, „skyrybos“ įvyktų minimaliai skausmingai.
Pasak A.Menono, tie patys konservatoriai mato B.Johnsoną kaip bilietą laisviems santykiams su ES. Premjeras pažadėjo nepratęsti pereinamojo laikotarpio, o tai yra skurdaus prekybos susitarimo ar išstojimo PPO sąlygomis garantas.
A.Menono teigimu, premjero sprendimas nulems ekonominį šalies likimą vidutinėje perspektyvoje. Dėl skurdaus prekybos susitarimo JK ekonomika galėtų prarasti nuo 1,1 iki 2,6 proc. BVP. Jei Londonas pasitrauks PPO sąlygomis, ekonomika galėtų susitraukti 3,2–4,5 proc. BVP.
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį įspėjo JK, kad lieka nedaug laiko sudaryti prekybos susitarimą.
„Mūsų laukianti darbotvarkė yra labai įtempta“, – sakė U.von der Leyen po derybų su Europos Sąjungos lyderiais dėl to, kokių veiksmų turėtų būti imamasi po „Brexit“.
„Vasario 1-ąją turime kibti į darbą“, – pabrėžė ji.
Tikisi manevro laisvės
„The New York Times“ atkreipia dėmesį, kad išaugęs Konservatorių partijos populiarumas tarp dirbančiosios klasės rinkėjų vidurio Anglijoje ir šiaurėje gali paveikti B.Johnsono laisvę veikti derantis dėl prekybos sutarties su Europos Sąjunga.
Šie rinkėjai pasisako už Britanijos gamybos ekonomikos atgaivinimą ir apsaugą nuo importo. Tokia vizija nesutampa su B.Johnsono ir jo sąjungininkų laisvos prekybos ir dereguliavimo idėjomis.
BBC redaktorė Katya Adler rašo nesutikusi nė vieno Europos Sąjungos pareigūno, manančio, kad prekybos susitarimą bus galima pasiekti iki 2020-ųjų gruodžio.
Vis dėlto, rašo K.Adler, Europoje tikimasi, kad stiprią daugumą parlamente turintis B.Johnsonas turės manevro laisvę.
„Jis nebesijaus skolingas jokiai konkrečiai savo partijos frakcijai, įskaitant kietosios linijos „Brexit“ šalininkus. Todėl Briuselyje tikimasi, kad Johnsonas pasinaudos politine laisve dėl minkštesnio „Brexit – artimesnių santykių su ES – dėl kurių bus atsargiai susiderėta laikui bėgant, o ne paskubomis per kelis ateinančius mėnesius“, – BBC rašo K.Adler.