Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Trečiadienį – D.Trumpo ir J.C.Junckerio susitikimas dėl prekybos

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį Vašingtone susitiks su Europos Komisijos (EK) vadovu Jeanu-Claude'u Junckeriu deryboms dėl prekybos, siekiant dar kartą pabandyti išvengti rimtos prekybos konfrontacijos.
Jeanas Claude‘as Junckeris ir Donaldas Trumpas
Jeanas Claude‘as Junckeris ir Donaldas Trumpas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

D.Trumpas antradienį tvirtino, kad būtent jo griežta pozicija bei grasinimai apmuitinti automobilių importą privertė Europos Sąjungos (ES) lyderį su juo sėsti prie derybų stalo.

Tačiau namuose D.Trumpas susilaukia vis daugiau kritikos, nes vartotojai, ūkininkai ir verslai pradeda jausti įtaką atsakomųjų ES ir kitų prekybos partnerių tarifų, kuriuos jie pritaikė reaguodami į JAV sprendimą apmokestinti plieno ir aliuminio importą.

D.Trumpas: „Tai, ką mums daro Europos Sąjunga, yra neįtikėtina. Jie atrodo kaip malonūs žmonės, bet išties jie yra šiurkštūs.“

„Tai, ką mums daro Europos Sąjunga, yra neįtikėtina. Jie atrodo kaip malonūs žmonės, bet išties jie yra šiurkštūs“, – sakė JAV prezidentas.

Tačiau kai jiems buvo pagrasinta tarifais automobiliams bei jų dalims, ES pareigūnai iškart suskubo atvykti į Vašingtoną, tvirtino jis.

„Tarifai yra nuostabiausi! Arba šalis, kuri su Jungtinėmis Valstijomis nesąžiningai elgėsi Prekyboje, derėsis dėl sąžiningos sutarties, arba jai bus pritaikyti tarifai“, – antradienį tviteryje rašė D.Trumpas.

J.C.Junckeriui bandant atkalbėti D.Trumpą nuo tarifų automobiliams, kurie itin skaudžiai kirstų Vokietijos gamintojams, ES prižadėjo griežtą atsaką, jei JAV savo grasinimus pavers realiais darbais.

Briuselis jau atsikirto Vašingtono muitų tarifams plienui ir aliuminiui, apmokestindamas visą eilę amerikietiškų prekių – džinsus, viskį, motociklus, taip pat apelsinų sultis, ryžius ir kukurūzus.

Deeskalacija

„Mes toliau atsakysime į visas provokacijas“, – Vašingtoną perspėjo J.C.Junckeris.

Baltųjų rūmų patarėjas ekonomikos klausimais Larry Kudlow praėjusią savaitė teigė, kad J.C.Junckeris į Vašingtoną gali atvykti su „labai svarbiu prekybos pasiūlymu“, bet Komisija tokius pasisakymus neigė.

Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as savaitgalį sakė, kad „mes atsisakome derėtis tol, kol į mūsų galvą yra įremtas ginklas“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Claude'as Junckeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Claude'as Junckeris

O ES prekybos komisarė Cecilia Malmstrom, kuri vyks į Vašingtoną kartu su J.C.Junckeriu, išreiškė viltį, kad bus pasiekta įtampos „deeskalacija“. Tačiau tuo pat metu ji teigė, kad ES sudarinėja papildomą amerikietiškų produktų sąrašą, kurie bus apmokestinti muitų tarifais tuo atveju, jei trečiadienio derybos žlugs.

Kanada, Meksika ir Kinija – kiti D.Trumpo prekybos politikos taikiniai – taip pat atsikirto tarifais apmokestindami amerikietiškas prekes bei Vašingtoną apskundė Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

Nors JAV tvirtina, kad prekybos partnerių atsakas yra „neteisėtas“, D.Trumpo administracija antradienį pirmą kartą pripažino, kad muitų tarifai daro žalą amerikiečių ūkininkams. JAV žemės ūkio sekretorius Sonny Perdue antradienį paskelbė, jog vyriausybė 12 mlrd. JAV dolerių parems nuo atsakomųjų tarifų nukentėjusius šalies ūkininkus.

D.Trumpas antradienį tviteryje paskelbė ir daugiau prekybos partnerius Europoje pašiepiančių žinučių.

„Europos Sąjunga rytoj atvyksta į Vašingtoną derėtis dėl Prekybos sutarties. Aš turiu jiems mintį. Tiek JAV, tiek ES turėtų panaikinti visus Tarifus, Barjerus ir Subsidijas!“, – rašė JAV prezidentas.

„Tai pagaliau galėtume vadinti Laisva Rinka bei Sąžininga Prekyba. Tikimės, kad jie tai padarys, mes esame pasiruošę – bet jie to nedarys!“, – kritiškus pasisakymus laidė D. Trumpas.

Tačiau vis daugiau politikų, net D.Trumpo respublikonų partijoje, pasisako prieš konfrontacinę prezidento poziciją prekybos klausimu.

D.Trumpo kritikas, respublikonų senatorius Benas Sasse'as sako, kad prezidento prekybos politika primena pavojingus ekonominio nestabilumo laikus.

„Administracijos tarifai ir gelbėjimo programos nepadarys Amerikos vėl didžia, ji Ameriką sugrąžins į 1929-uosius“, – pranešime teigė B. Sasse'as, turėdamas omenyje Didžiąją 1929 metų ekonominę krizę.

O senatorius Randas Paulas tviteryje rašė, kad „tarifai yra mokesčiai, kurie baudžia vartotojus ir gamintojus Amerikoje. Jei tarifai baudžia ūkininkus, atsakymas yra ne parama ūkininkams – atsakymas yra tarifų panaikinimas“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Paulas Ryanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Paulas Ryanas

Tuo tarpu respublikonų pirmininkas Atstovų rūmuose Paulas Ryanas tvirtina prieštaraująs tarifams, bet tuo pat metu pabrėžia, kad prekybos konfrontacija gali atnešti ir teigiamų rezultatų.

„Ši trintis, tol, kol ji lems prekybos barjerų sumažinimą... gali būti puiki, tikiuosi, kad viskas galiausiai tuo ir pasibaigs“, – viliasi P.Ryanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos