2019 09 24 /15:48

Triuškinantis teismo verdiktas: B.Johnsonas neteisėtai įšaldė parlamento darbą

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas paskelbė, kad šalies premjeras Borisas Johnsonas nusižengė įstatymams ir suklaidino karalienę Elizabeth II, kai jai rekomendavo penkioms savaitėms įšaldyti parlamento darbą pačioje „Brexit“ krizės įkarštyje.

Vienuolika teisėjų tokį sprendimą priėmė po neeilinio trijų dienų posėdžio, per kurį paaiškėjo, kaip skirtingai interpretuojama į jokį dokumentą nesurašyta Jungtinės Karalystės konstitucija.

Teismas paskelbė, kad B.Johnsono žingsnis, paralyžiavęs parlamento darbą sparčiai artėjant „Brexit“ termino dienai, buvo neteisėtas.

Verdiktas buvo priimtas vienbalsiai, be to, jis teisiškai reiškia, kad parlamentas nė nebuvo įšaldytas – kitaip tariant, B.Johnsono sprendimas atšaukiamas atgaline tvarka.

„Teismas privalo padaryti išvadą, kad sprendimas patarti Jos Didenybei paskelbti parlamento darbo pertrauką buvo neteisėtas“, – nutartyje nurodė Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Brenda Hale.

Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad parlamentarai gali vėl „kuo greičiau“ susirinkti.

„Parlamentui ir, ypač, Bendruomenių Rūmų pirmininkui bei Lordų Rūmų pirmininkui spręsti, ką daryti toliau. Jei nėra kokios nors parlamento taisyklės, kurios mes nežinome, jie gali iš karto imtis žingsnių, kad abeji Rūmai galėtų susirinkti“, – sakoma nutartyje.

VIDEO: Triuškinantis teismo verdiktas: B.Johnsonas neteisėtai įšaldė parlamento darbą

B.Johnsonas įrodinėjo, kad parlamento darbo sustabdymas iki spalio 14-osios buvo įprastas žingsnis, turintis sudaryti sąlygas neseniai dirbti pradėjusiai jo vyriausybei paruošti naują įstatymų leidybos darbotvarkę.

Premjero oponentai sako, kad jis sustabdė parlamento darbą siekdamas nutildyti parlamentarus prieš šalies išvedimą iš Europos Sąjungos jau spalio 31 dieną, nepriklausomai nuo to, ar pavyks pasiekti susitarimą su Briuseliu dėl tolesnių ryšių su Bendrija.

B.Johnsonas netrukus pareiškė, kad nesutinka su Aukščiausiojo Teismo nutartimi, kuria jo sprendimas sustabdyti parlamento darbą pripažintas neteisėtu, bet pažadėjo ją gerbti.

„Turiu pasakyti, kad labai nesutinku su tuo, ką nusprendė teisėjai. Nemanau, kad tai teisinga, bet eisime toliau, ir, žinoma, parlamentas sugrįš“, – žurnalistams sakė Niujorke šiuo metu viešintis Jungtinės Karalystės premjeras.

Savo ruožtu Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow, kuris jau yra paskelbęs, kad netrukus paliks šias pareigas, pasveikino tokį Aukščiausiojo Teismo sprendimą, ir paragino parlamentarus „nedelsiant susirinkti darbui“.

J.Bercow taip pat pareiškė, kad parlamentas ruošiasi pratęsti darbą trečiadienį.

„Nurodžiau Bendruomenių Rūmų pareigūnams imtis reikalingų žingsnių užtikrinti, kad Bendruomenių Rūmai susirinktų rytoj 11 val. 30 min. (vietos, 13 val. 30 min. Lietuvos laiku)“, – pareiškė J.Bercow žurnalistams prie parlamento.

Kaip pastebi apžvalgininkai, istorinis teismo sprendimas yra labai nepalankus premjerui B.Johnsonui. Opozicinių partijų lyderiai jau reikalauja vyriausybės vadovo atsistatydinimo.

„Borisas Johnsonas turėtų apsvarstyti savo pozicijas“, – pareiškė leiboristų lyderis Jeremy Corbynas, kuriam antrino škotų ir valų partijų vadovai.

Visgi B.Johnsono biuras nurodė, kad premjeras neketina atsistatydinti. Jis trečiadienio naktį – anksčiau nei planuota – grįš iš Niujorko, kur dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje.

Tai reiškia, kad jis bus Londone trečiadienį, kai parlamentas planuoja grįžti prie darbo.

Grasinimai išstoti be sutarties

Liepos 24 dieną premjero pareigas pradėjęs eiti B.Johnsonas patarė karalienei Elizabeth II, kaip valstybės vadovei, paskelbti parlamento darbo pertrauką, kuri prasidėjo rugsėjo 10-ąją.

Ministras pirmininkas tvirtino, kad tai smarkiai pavėluotas žingsnis, visai nesusijęs su „Brexit“, bet oponentai kaltino jį bandant išvengti priešiškai nusiteikusio parlamento tikrinimo.

Dauguma Bendruomenių Rūmų narių nepritaria B.Johnsono grasinimui kitą mėnesį išstoti iš ES net ir tuo atveju, jei jam nepavyks susitarti su Briuseliu dėl išstojimo sąlygų.

Dviem atskiromis bylomis daugiau kaip 75 parlamentarai ir buvusio šalies konservatorių ministro pirmininko Johno Majoro remiama komanda užginčijo parlamento darbo sustabdymą kaip neteisėtą žingsnį.

Anglijos Aukštasis teismas nusprendė, kad šį klausimą turi spręsti ne teismai, bet Škotijos aukščiausios instancijos civilinių bylų teismas parlamento darbo suspendavimą pripažino neteisėtu. Aukščiausiojo Teismo buvo paprašyta priimti galutinį sprendimą.

Dauguma Bendruomenių Rūmų narių nepritaria B.Johnsono grasinimui kitą mėnesį išstoti iš ES net ir tuo atveju, jei jam nepavyks susitarti su Briuseliu dėl išstojimo sąlygų.

Prieš sprendimo paskelbimą B.Johnsonas, kuris šiuo metu dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke, pakartojo, kad parlamentarai dar turės „pakankamai progų aptarti „Brexit“.

Pareigūnai pažymėjo, kad per savaitę nuo sugrįžimo po vasaros atostogų iki parlamento darbo pertraukos paskelbimo parlamentarai priėmė įstatymą, kuriuo siekiama neleisti JK kitą mėnesį išstoti iš ES be sutarties.

Vyriausybė įrodinėjo, kad ministro pirmininko galia sustabdyti parlamento darbą yra susijusi su „politika, o ne teise“.

Vyriausybės aukščiausio rango teisės patarėjas Škotijoje Richardas Keenas tvirtino, kad teismai neturėtų žengti į „neaiškiai pažymėtą minų lauką“.

„Tai draudžiama teritorija. Tai vykdomosios valdžios ir parlamento reikalas“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų