Trys realiausi scenarijai, kas įvyktų Rusijoje, jeigu V.Putinas mirtų

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nuo 1999 m. užima svarbias vadovaujančias pareigas Rusijoje. Kai kurios jo vykdomos politikos kryptys jau istoriškai buvo vertinamos su baime, tačiau V.Putino karas Ukrainoje kelia daug klausimų. Nors labai tikėtina, kad prieštaringai vertinamas prezidentas liks savo poste iki gyvenimo pabaigos, Latvijos portalas „Apollo“ kreipėsi į politikos mokslų daktarą Martinsą Hirschą, kad šis pasvarstytų, kas galėtų nutikti, jei diktatorius mirtų.
V.Putinas dalyvavo ultranacionalisto V.Žirinovskio laidotuvių ceremonijoje
V.Putinas dalyvavo ultranacionalisto V.Žirinovskio laidotuvių ceremonijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Trys scenarijai po V.Putino mirties

Pirma, M.Hirschas atkreipė „Apollo“ dėmesį į tai, kad bet kuri autoritarinė valstybė ruošiasi šiam momentui: „Kai miršta diktatorius, politinis režimas tampa nestabiliausias ir silpniausias. Kol lyderis gyvas, net jei jis serga, tai suteikia šiek tiek stabilumo. Tačiau kai jis miršta, tai yra neramus metas, kai šalyje vyksta esminiai pokyčiai“.

Ekspertas atkreipia dėmesį į istorinius įvykius, kurie yra labai naudingi nagrinėjant šį klausimą. Mirus šalių vadovams, tose šalyse įvykdavo didelių permainų, todėl yra pagrindo manyti, kad ir Rusijos atveju galėtų įvykti tam tikrų pokyčių.

Vis dėlto nereikėtų tikėtis, kad Rusija staiga taps demokratiška. Žinoma, taip gali nutikti, tačiau nėra daug tikrumo.

„Vis dėlto nereikėtų tikėtis, kad Rusija staiga taps demokratiška. Žinoma, taip gali nutikti, tačiau nėra daug tikrumo“, – pridūrė M.Hirschas.

Viena iš galimybių, kas galėtų nutikti po V.Putino mirties, yra ta, kad prezidento postą perimtų kuris nors kitas valdančiojo elito narys. „Rusijos atveju yra ir kariškių, ir buvusių ar esamų saugumo tarnybų narių, kurie dabar taip pat yra valdžioje. Ši tendencija gali išlikti“, – sako politikos mokslų daktaras.

Antra, atsižvelgiant į mažiau tikėtinus scenarijus, šalyje gali įvykti didesni pokyčiai, kurie sukeltų nestabilumą. „Jei elite nebus vienybės arba vieno ar kelių ryškių lyderių, galinčių užimti šias pareigas, gali įvykti elito skilimas, kuris gali turėti didesnį poveikį visuomenei.

Taip pat gali atsitikti, kad dalis elito palaikys vieną lyderį, o dalis – kitą. Tai gali sukelti dar didesnį chaosą ir nesutarimus“, – aiškina M.Hirschas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs