Nors Vašingtonas retai priekaištauja savo NATO sąjungininkei, JAV ambasadorius Turkijoje jau pareiškė nerimą dėl atliekamo tyrimo, kai Vakaruose susirūpinimas dėl saviraiškos laisvės jau ir taip buvo didelis po dviejų žymių opozicijos žurnalistų sulaikymo lapkričio 26 dieną.
Dabartiniai areštai vyko per reidus prieš 21 akademiką; šie mokslo vyrai kaltinami „teroristinės propagandos“ skleidimu, kai jie pasirašė peticiją, smerkiančią karinę operaciją prieš kurdų sukilėlius.
Pirmiausia buvo suimti 15 akademikų ir dėstytojų iš Kodžaelio universiteto, netoli Stambulo, pranešė naujienų agentūra „Dogan“. Vėliau penktadienį savo biuruose buvo sulaikyti trys Uludaho universiteto Bursos provincijoje akademikai.
Turkijos teisėsauga ketvirtadienį pradėjo platų tyrimą dėl 1200 akademikų 90-yje šalies universitetų pasirašytos peticijos, kuria esą skleidžiama „teroristinė propaganda“ bei „kurstoma neapykanta ir nesantaika“.
Peticija pavadinimu „Mes nedalyvausime šiame nusikaltime“ supykdė prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, nes joje Ankara raginama nutraukti „tyčines žudynes ir kurdų bei kitų to regiono gyventojų trėmimą“.
Turkija kariauja totalinį karą su separatistine Kurdistano darbininkų partija (PKK), rengiamos karinės operacijos su komendanto valandomis, siekiant išvaryti sukilėlius iš kelių pietrytinių urbanizuotų vietovių.
Kurdų aktyvistai tvirtina, kad dėl pernelyg didelės jėgos panaudojimo žūva dešimtys civilių; tad karinėms operacijoms daugelis turkų nepritaria.