Prieiga prie šių tinklų ir kitų populiarių portalų buvo atkirsta dar prieš tai, kai penktadienio rytą nugriaudėjo sprogimas prie policijos pastato kurdiškame Dijarbakyro mieste Turkijos pietryčiuose. Išpuolis nusinešė mažiausiai 8 žmonių gyvybę.
Analitikai neabejoja, kad tinklai blokuojami dėl prokurdiškų parlamentarų arešto. Sprendimas suimti deputatus sukėlė ir Turkijos opozicijos, ir Vakarų pasipiktinimą – antai Vokietija penktadienį jau iškvietė Turkijos ambasadorių.
Pati HDP paskelbė, kad policijos reidai, per kuriuos buvo suimtas ir partijos pirmininkas Selahattinas Demirtasas, žymi „demokratijos pabaigą“ šalyje.
„Šių priemonių tikslas – uždaryti trečią didžiausią partiją parlamente. Tai tamsi diena ne tik mūsų partijai, bet ir visai Turkijai bei regionui, nes tai reiškia demokratijos Turkijoje pabaigą“, – teigiama pareiškime, kuriame HDP taip pat žada nepasiduoti šiai „diktatoriškai politikai“.
S.Demirtasas kaltinamas skleidęs uždraustos Kurdistano darbininkų partijos propagandą. HDP, kuri parlamente turi 59 vietas, pirmininkas laikomas vieninteliu Turkijoje, kuris pagal charizmą gali varžytis su populiariuoju prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu.
Prisijungti prie „WhatsApp“, „Instagram“, „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“ tinklų neįmanoma nuo penktadienio paryčių – maždaug pusės dviejų ryto. Prieigą uždarė vietos interneto paslaugų teikėjai.
Tokių veiksmų Turkijoje imamasi nebe pirmą kartą. Dažniausiai vyriausybė sprendimą dėl tinklalapių blokavimo priima siekdama apriboti jautrių įvykių atgarsius viešojoje erdvėje.
Dažniausiai vyriausybė sprendimą dėl tinklalapių blokavimo priima siekdama apriboti jautrių įvykių atgarsius viešojoje erdvėje.
Premjeras Binali Yildirimas tiesiogiai nepatvirtino, kad buvo vykdomi blokavimai, tačiau pripažino, kad „kartais dėl saugumo priežasčių galime naudoti tokias priemones“.
„Tai laikinos priemonės. Kai pavojus praeina, viskas grįžta į vėžės“, – sakė jis žurnalistams Stambule, o jo pasisakymą transliavo televizija.
Stambulo universitete žurnalistiką studijuojantis Augustinas Šulija 15min atsiųstame elektroniniame laiške nurodė, kad socialiniai tinklai šalyje blokuojami nuo 2 val. vietos (1 val. Lietuvos) laiku.
Interneto ribojimo atvejus Turkijoje stebintis tinklapis nurodė, kad šį kartą buvo „uždusinti“ interneto paslaugų teikėjai, tokie kaip šalyje veikiantys „TTNet“ ir „Turkcell“.
„Interneto ribojimai vis dažniau naudojami Turkijoje, siekiant sustabdyti žiniasklaidos pranešimus apie politinius incidentus. Tokia cenzūros forma pasitelkiama per trumpą laiką užkirsti kelią neramumams visuomenėje“, – sakoma tinklapyje.
Jame taip pat sakoma, kad ir anksčiau būta apribojimų naudojant „Twitter“ ir „Facebook“, tačiau populiarios susirašinėjimo programėlės, tokios kaip „WhatsApp“, buvo paveiktos pirmąkart.
Vartotojai iš pietryčių Turkijos praėjusią savaitę taip pat pranešė apie sunkumus naudojantis internetu.
Nemažai įgudusių Turkijos interneto vartotojų apeina interneto cenzūrą, naudodami virtualiuosius privačius tinklus (VPN).