„Žinome, kad ieškoma alternatyvių maršrutų [grūdų gabenimui], tačiau nematome alternatyvos pradinei iniciatyvai, nes jie susiję su rizika“, – reto vizito Kyjive metu žurnalistams sakė ministras Hakanas Fidanas (Chakanas Fidanas).
Praėjusį mėnesį Rusija nutraukė svarbų karo laikų susitarimą, pagal kurį Ukraina galėjo eksportuoti daugiau kaip 30 mln. tonų grūdų iš trijų Juodosios jūros uostų.
Dėl to smarkiai išaugo grūdų kainos, o tai stipriai paveikė neturtingesnes šalis.
Jungtinių Tautų remiamam susitarimui tarpininkavo NATO narė Turkija, kuri šiame kare laikosi neutralios pozicijos.
Po to Rusija įspėjo, kad gali pulti visus laivus, plaukiančius į Ukrainos Juodosios jūros uostus arba iš jų.
Šį mėnesį Ukraina nusiuntė krovininį laivą į Stambulą, kad išbandytų alternatyvų maršrutą, kuriam, kaip pranešama, pritaria Jungtinės Valstijos.
Bandomojo reiso metu laivas nebuvo įplaukęs į tarptautinius vandenis – prieš pasiekdamas Turkiją jis plaukė NATO narių Rumunijos ir Bulgarijos kontroliuojamuose vandenyse.
Dienraštis „The Wall Street Journal“ rašė, kad alternatyvus maršrutas aplenks tris Rusijos blokuojamus uostus ir, vietoj to, plauks per Dunojaus upės uostą, kuris įteka į Juodąją jūrą prie Ukrainos sienos su Rumunija.
Tačiau penktadienį su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu susitikęs H. Fidanas teigė, kad Ankara siekia atgaivinti pirminį susitarimą.
„Šios iniciatyvos atgaivinimas yra Turkijos prioritetas“, – sakė jis.
V. Zelenskis pasidžiaugė svarbiu susitikimu su H. Fidanu.
„Taip pat kalbėjomės apie situaciją, susidariusią dėl bjaurių Rusijos išpuolių prieš grūdų eksportą Juodosios jūros regione“, – sakė jis socialiniame tinkle „Telegram“.
V. Zelenskis apkaltino Rusiją apskaičiuotomis atakomis, kuriomis siekiama išprovokuoti krizes įvairiuose pasaulio regionuose.
Jis sakė, kad su Turkijos pagalba nori „žingsnis po žingsnio atkurti saugumą“.
Rusijos grūdų eksportą stabdo tarptautinės sankcijos, įvestos po invazijos į Ukrainą.
Pastarosiomis savaitėmis Maskva smogė Ukrainos infrastruktūrai Juodosios jūros Odesos ir Dunojaus upės uostuose.
Kyjivas užpuolė kelis Rusijos laivus Juodojoje jūroje, įskaitant naftos tanklaivį. Jis taip pat grasino laivams, plaukiojantiems į Rusijos pajėgų užimtus uostus.
Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis sakė, kad diskusijose su H. Fidanu taip pat buvo aptarti „mūsų prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo stiprinimo klausimai, būsimas Ukrainos atstatymas ir kiti mūsų šalims perspektyvūs bendri projektai“.
„Tikimės kuo greičiau užbaigti visas laisvosios prekybos susitarimo įsigaliojimo procedūras“, – sakė jis platformoje „Telegram“.
NATO narė Turkija per visą karą sugebėjo palaikyti draugiškus ryšius tiek su Rusija, tiek su Ukraina.
Ankara vengia laikytis Vakarų Rusijai taikomų sankcijų, tačiau tiekia ginklus Ukrainai.