„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Tyrimas: Kinijos, o ne Rusijos veiksmai pavojingesni Europos Sąjungai

Du Vokietijoje veikiantys tyrimų centrai, „Mercator“ institutas Kinijos studijoms ir Pasaulinis viešosios politikos institutas, skelbia, kad Europos Sąjunga yra nepasiruošusi apsiginti nuo Pekino kišimosi į Senojo žemyno politiką, rašo „Politico“. Esą Kinijos veiksmai Europai kelia net didesnę grėsmę nei Rusijos.
Kinija Vakaruose vykdo ir „pandų diplomatiją“
Kinija Vakaruose vykdo ir „pandų diplomatiją“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Nors Pekino veiksmai sulaukia daug mažiau dėmesio nei Vladimiro Putino Rusijos kišimasis, Europa rizikuoja taip ignoruodama augančią Kinijos įtaką regione.

Pekino pastangos paveikti politiką Europoje ilgalaikėje perspektyvoje turės daug rimtesnių pasekmių nei Kremliaus veiksmai“, – rašoma paskelbtame dokumente.

Jame taip pat įspėjama, kad Pekino auganti įtaka Europai pavojinga, nes „Kinijos politinis modelis paremtas autoritariniu režimu, kuris siekia sustiprinti policinę valstybę namuose, o politinio ir ekonominio vystymosi modelį eksportuoti ar bent išpopuliarinti svetur“.

Tyrimo autoriai pabrėžia, kad Kinija strategiškai investuoja į nedideles ES nares periferijoje – pavyzdžiui, Graikiją ar Vengriją. Tai esą lemia dalies Bendrijos šalių nenorą jungtis prie vienos bloko politikos Pekino atžvilgiu.

„Tos investicijos taip pat paskatino šalis Pietų Europoje ir Rytų Europoje viešai liaupsinti Kinijos veikimo principus. <...> Keli buvę Vokietijos ir Prancūzijos politikai šiuo metu gauna atlyginimus iš Kinijos kišenės bei garsina Pekino poziciją, naudodamiesi ryšiais dabartinėje valdžioje“, – rašoma dokumente.

Kinijos remiamuose investiciniuose ir kitokiuose fonduose darbuojasi du buvę Jungtinės Karalystės premjerai – konservatorius Davidas Cameronas ir leiboristas Gordonas Brownas – taip irgi daroma įtaka aukščiausiems politiniams sluoksniams Londone.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gordonas Brownas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gordonas Brownas

„Brownas taip pat savojoje alma mater – Edinburgo universitete – aktyviai organizuoja konferencijas, kuriose reklamuojamas didžiulis Pekino ekonominis projektas „Diržas ir kelias“ (Belt and Road)“, – rašoma tyrime.

O „Brexit“, autorių teigimu, Kinijai yra puiki galimybė įsitvirtinti šiaip jau liberalioje Jungtinėje Karalystėje, kuri yra labai svarbi Vakarams.

„Kinija yra ne prie Europos vartų. Kinija dabar jau įžengusi pro šiuos vartus“, – konstatuojama dokumente, kurį galima rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs