Ursula von der Leyen paskelbė, kad Andrius Kubilius bus atsakingas už gynybą ir kosmosą.
Naujajame kabinete bus 11 moterų, 40 proc. visų eurokomisarų.
Suprasti akimirksniu
Visi kandidatai dar turės būti patvirtinti Europos Parlamento.
5 svarbiausi dalykai apie naująją Ursulos von der Leyen Komisiją
16:26
Įspėjimas Vladimirui Putinui. Įtakingi postai moterims. Išgirstos maldos dėl ne visai taupių pietinių Europos šalių, kurios turės didesnę įtaką bloko ekonominei politikai nei iki šiol.
Tai tik keletas pagrindinių Ursulos von der Leyen naujosios Europos Komisijos komandos akcentų, į kuriuos atkreipė dėmesį Briuselio leidinys „Politico“.
Vokietijos politikė sugebėjo pateikti beveik lyčių pusiausvyros principu sudarytą aukščiausių pareigūnų komandą, nors ES šalys iš pradžių į 26 postus buvo pateikusios tik kelias moteris. Tačiau galiausiai 40 proc. eurokomisarų portfelių atiteko moterims.
1. Tai bloga žinia Vladimirui Putinui
Jei Maskvai reikėjo priminimo, kad Briuselis vis dar gina Kyjivą, šiandien ji jį gavo.
Ursula von der Leyen aktyviai pasisakė už paramą Ukrainai jos kare su Rusija, ir tai atsispindi jos dėlionėje antrai kadencijai. Du kandidatai iš Baltijos šalių gavo pagrindinius portfelius, susijusius su santykiais su Rusija. Be to, kad estė Kaja Kallas bus ES užsienio politikos vadovė, lietuvis Andrius Kubilius bus atsakingas už naujai sukurtą gynybos portfelį, pastebi „Politico“.
A.Kubilius bus pavaldus Suomijos komisarei Hennai Virkkunen, vykdomajai viceprezidentei, atsakingai už technologijas, suverenitetą, saugumą ir demokratiją. Helsinkis yra vienas griežčiausių Rusijos kritikų Europoje.
Ateinantys penkeri metai bus svarbiausi rengiantis bloko plėtrai, kad į jį būtų priimta Ukraina, Moldova ir Vakarų Balkanų šalys. Todėl plėtros portfelis padalytas į dvi dalis, kad vienas Komisijos narys galėtų daugiausia dėmesio skirti plėtrai, o kitas – Europos interesams Viduržemio jūros regione, t. y. ekonomikos plėtrai ir migracijos kontrolei. Slovėnijos komisarė Marta Kos bus atsakinga už plėtrą.
2. U.von der Leyen išlaiko pinigų (ir viso kito) kontrolę
Viena iš blogiausiai saugomų Briuselio paslapčių – tai, kad pagrindinis biudžeto portfelis atitenka lenkui Piotrui Serafinui. Blokas ruošiasi esminei kovai dėl kito septynerių metų išlaidų plano, kurioje kiekviena šalis nori, kad būtų atspindėti jos pačios prioritetai.
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas turėjo gerą derybinę galią žaidime dėl portfelio, nes atstovauja didžiausiai šaliai, vadovaujamai Europos liaudies partijos politinės šeimos, ir būtent jis padėjo vU.on der Leyen iškovoti antrąją kadenciją. P.Serafinas bus tiesiogiai pavaldus U.von der Leyen, o ne vienam iš vykdomųjų pirmininko pavaduotojų, todėl ji galės tiesiogiai kontroliuoti biudžetą – tuo atveju, jei kiltų abejonių, kas iš tikrųjų vadovauja šiai Europos Komisijai, šmaikštauja „Politico“.
Plačiau skaitykite ČIA.
ES gynybos šefu skiriamas A.Kubilius – apie naujus milijardus gynybai, įtampą su JAV ir kosmines ambicijas
14:11
Gynybos eurokomisaru paskirtas ekspremjeras Andrius Kubilius gavo vieną įdomiausių portfelių Europos Komisijoje, tačiau jo tikrasis svoris paaiškės vėliau. Jis priklausys nuo to, ar Europa sutars bendrai skolintis gynybai, o nacionalinę gynybos pramonę puoselėjančios šalys atiduos dalį įgaliojimų Briuselyje. A.Kubilius išskirtiniame interviu 15min antradienį pristatė savo prioritetus.
„Europos Sąjunga turi per artimiausius penketą metų padaryti didelį šuolį tame, kaip apsirūpinti resursais, kurie reikalingi gynybai“, – , sakė A.Kubilius, praėjus kelioms minutėms po to, kai Europos Komisija Ursula von der Leyen atskleidė būsimą Komisijos sudėtį.
– Kokia jūsų vizija? Kaip turėtų būti pasikeitusi Europos gynybos sąjunga, kad pasibaigus kadencijai sakytumėte, jog misija pasiteisino?
– Mano vizija labai paprasta. Europos Sąjunga turi per artimiausius penketą metų padaryti didelį šuolį tame, kaip apsirūpinti resursais, kurie reikalingi gynybai. NATO ir šalys narės turi gynybos planus, karinį vadovavimą. Europos Sąjunga į tai, mano manymu, tikrai nesikiš. Bet Europos Sąjunga, kurdama tai, kas vadinama Europos gynybos sąjunga, turi unikalių galimybių prisidėti ir finansais, ir teisiniais reglamentavimais, kad resursų telkimas vyktų žymiai sparčiau.
O resursai labai aiškūs. Tai visų pirma karinės priemonės, ginklai. Taip pat parengti gynybai kariai, kas yra daugiau pačių šalių narių atsakomybė. Trečias resursas – logistiniai pajėgumai, kas dar vadinama kariniu mobilumu. Ir ketvirtas resursas, kurį kartais užmirštame, yra karinės pramonės gebėjimas veikti agresyvių iššūkių akivaizdoje.
Plačiau skaitykite ČIA.
Gynybos eurokomisaro portfelis: ar pavyks A.Kubiliui įvykdyti „neįmanomą misiją“?
13:26
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen skirdama Andrių Kubilių gynybos komisaru, pasiuntė žinią, jog Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje Europa yra pasirengusi persiginklavimui. Tačiau ekspertai ir politikai kelia klausimų dėl šios pozicijos svorio: ar pavyks įtikinti ES šalis atiduoti dalį gynybos įgaliojimų Briuseliui, rasti būtinų lėšų ir išlaviruoti tarp galių pasiskirstymo pačioje Europos Komisijoje.
Nors ES stiprina dėmesį gynybai, 27 valstybių ekonominis blokas neturi bendros kariuomenės, tad gynybos eurokomisaras nebus gynybos ministro atitikmuo. Jam suteiktas mandatas – gerokai kuklesnis: telkti ir prižiūrėti pastangas stiprinant Europos gynybos sektorių.
Tai įvardijo ir pati U. von der Leyen, antradienį pristačiusi naująjį savo kabinetą.
Ji pareiškė, jog A. Kubiliaus pagrindinis vaidmuo bus „vystyti Europos gynybos sąjungą, stiprinti investicijas į pramonės pajėgumus“.
V.Sinkevičius: pagrindinis iššūkis – finansai
Kadenciją baigiantis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, 15min tvirtino, kad naujasis A.Kubiliaus porftelis suteiks daug galimybių, kurios priklausys nuo paties eurokomisaro ambicijų.
Vis dėlto jis sutinka, jog šios pozicijos svorį tiesiogiai lems tai, ar pavyks užsitikrinti lėšų tikslų įgyvendinimui.
„Portfelis priklausys ir nuo to, kiek to palaikymo bus iš Komisijos pirmininkės, kiek galų gale bus palaikymo iš šalių narių, tuomet matysime, kokios yra realios ambicijos. Tai yra nauja, komisijoje tokio porftelio nebuvo, bet kartu tai yra ir galimybė. Per mėnesį ar du čia niekas neįvyks, nes Europoje taip neįvyksta. Bet aišku, kad tai bus galimybė inicijuoti platesnes diskusijas. Nes bet koks fondas, koks jis bebūtų kuriamas – turės iš kažkur atsirasti lėšos: ar tai gynybos obligacijos, ar tai RRF perskirstymas, ar dar galbūt kažkokie galimi šaltiniai. Bet jie turi būti pirmiausiai“, – akcentavo V.Sinkevičius.
P.Auštrevičius: A.Kubilius gali nustebinti
Europarlamentaras, liberalas Petras Auštrevičius pripažįsta, kad A.Kubilius susidurs su minėtais iššūkiais, nes turės kurti kabinetą „nuo nulio“ ir ieškoti jam keliamų ES gynybos tikslų įgyvendinimui. Juoba, jog reikšmingi portfeliai, nuo kurių priklauso bendrijos finansai, atiteko didžiosioms valstybėms.
„Reikia pripažinti, kad šią sritį reikia sukurti. Matant, kokius portfelius gavo, ar, tiksliau, pasiėmė didžiosios valstybės, tai yra finansai, konkurencingumas, produktyvumas ir netgi sanglauda. Kitaip tariant, pinigai lieka senųjų valstybių pusėje, o naujesnių valstybių, mūsų regiono atstovams tenka įgyvendinti labai ambicingas politikas“, – sakė P.Auštrevičius.
Europarlamentaro teigimu, A.Kubiliui teks dėti daug pastangų ieškant kompromisų bei sutarimų, kadangi be finansų gynybos sritis apsiribotų tik gynybos pramonės koordinavimu.
Plačiau skaitykite ČIA.
Visas siūlomų eurokomisarų sąrašas
12:58
Ursula von der Leyen (Vokietija): Europos Komisijos pirmininkė
Teresa Ribera (Ispanija): Švaraus, teisingo ir konkurencingo perėjimo prie rinkos ekonomikos vykdomoji vicepirmininkė
Henna Virkkunen (Suomija): Vykdomoji pirmininko pavaduotoja, atsakinga už technologijų suverenumą, saugumą ir demokratiją
Stéphane‘as Séjourné (Prancūzija): Vykdomasis viceprezidentas, atsakingas už gerovę ir pramonės strategiją
Roxana Mînzatu (Rumunija): Už žmones, įgūdžius ir pasirengimą atsakinga vykdomoji pirmininko pavaduotoja
Raffaele Fitto (Italija): už sanglaudą ir reformas atsakingas vykdomasis viceprezidentas
Kaja Kallas (Estija): Vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai
Magnus Brunner (Austrija): Vidaus reikalai ir migracija
Hadja Lahbib (Belgija): Pasirengimas, krizių valdymas. Lygybė
Ekaterina Zaharieva (Bulgarija): Startuoliai, moksliniai tyrimai ir inovacijos
Dubravka Šuica (Kroatija): Viduržemio jūros klausimai
Costas Kadis (Kipras): Žuvininkystė ir vandenynai
Jozefas Síkela (Čekija): Tarptautinė partnerystė
Danas Jørgensenas (Danija): Energetika ir būstas
Apostolos Tzitzikostas (Graikija): Tvarus transportas ir turizmas
Olivéris Várhelyi (Vengrija): Sveikata ir gyvūnų gerovė
Michaelis McGrathas (Airija): demokratija, teisingumas ir teisinė valstybė
Valdis Dombrovskis (Latvija): Ekonomika ir našumas, įgyvendinimas ir supaprastinimas
Andrius Kubilius (Lietuva): Gynyba ir kosmosas
Christophe‘as Hansenas (Liuksemburgas): Žemės ūkis ir maistas
Glennas Micallefas (Malta): teisingumas tarp kartų, jaunimas, kultūra ir sportas
Wopke Hoekstra (Nyderlandai): Klimatas, nulinės emisijos ir švarus augimas
Piotras Serafinas (Lenkija): Biudžetas, kova su sukčiavimu, viešojo administravimo institucijos
Maria Luís Albuquerque (Portugalija): Finansinės paslaugos
Marošas Šefčovičius (Slovakija): Prekyba ir ekonominis saugumas, tarpinstituciniai santykiai ir skaidrumas
Marta Kos (Slovėnija): Plėtra
Jessika Roswall (Švedija): Aplinka, atsparumas vandens ištekliams ir konkurencinga žiedinė ekonomika
Ispanijos atstovei T.Riberai tenka galingas portfelis
12:49
Ispanijos atstovė Teresa Ribera užims įtakingą postą konkurencijos srityje, tapdama vykdomąja viceprezidente, atsakinga už „švarų, teisingą ir konkurencingą perėjimą“.
Ispanijos socialistė, kuri siekė užimti „Žaliojo susitarimo“ portfelį, įgijo įtakingą vaidmenį.
Teresa Ribera buvo Žaliojo kurso veidas
Ispanijos energetikos ir klimato ministrė Teresa Ribera yra ilgametė aplinkosaugininkė, žinoma dėl savo derybinių įgūdžių ir patirties klimato srityje.
Žiniasklaidai neabejinga 55-erių politikė yra artima Ispanijos socialistų ministrui pirmininkui Pedro Sanchezui ir jai buvo prognozuojamas už ekonomikos, aplinkosaugos arba konkurencijos klausimus atsakingo eurokomisaro portfelis.
Ji aktyviai pasisako už ES Žaliąjį kursą – plataus užmojo planą, kuriuo siekiama, kad iki 2050 metų bloko anglies dioksido išmetimas taptų nulinis, – o Ispanijoje ji skatino vandenilio naudojimą ir uždraudė vilkų medžioklę.
Tačiau dėl griežtos T.Riberos pozicijos ji dažnai nesutaria su ūkininkais, o jos nepritarimas branduolinei energetikai kelia nepasitenkinimą ES valstybėms, įskaitant Prancūziją.
Slovėnijos atstovei atiteko A.Kubiliaus geidautas plėtros portfelis
12:43
Slovėnijos atstovei skiriamas plėtros portfelis – taip ji apdovanojama už tai, kad vietoj vyro kandidato buvo pasiūlyta moteris. Anksčiau į šį portfelį norėjo pretenduoti ir Lietuvos atstovas Andrius Kubilius.
U.von der Leyen sakė esanti „įsitikinusi“, kad nominavimo procesas Slovėnijoje baigsis gerai. Slovėnija vis dar oficialiai nepasiūlė savo kandidato. Siūloma kandidatė į šį postą yra Marta Kos.
Netikėtas Jozefo Sikelos paskyrimas džiugina Čekijos vyriausybę
12:38
Priešingai nei tikėtasi, Jozefas Sikela negavo prekybos ir energetikos portfelio. Vietoj to jis taps už tarptautinę partnerystę atsakingu Komisijos nariu.
Čekijos vyriausybė labai siekė, kad ekonomikos portfelis atitektų kadenciją baigiančiam šalies prekybos ministrui, kuris yra kilęs iš finansų pasaulio ir per ES energetikos krizę veikė kaip pagrindinis galios tarpininkas.
Pats J.Sikela ne kartą pareiškė, kad norėtų gauti energetikos ir prekybos portfelį, tačiau kol kas visos šalys atrodo patenkintos.
„Norėjome stipraus ekonominio portfelio ir jį gavome, todėl tai gera žinia Čekijai“, – X sakė ministras pirmininkas Petras Fiala, pabrėždamas, kad J.Sikela prižiūrės „didžiausią biudžetą, su kuriuo kada nors dirbo Čekijos komisaras“.
Atsakydama į Čekijos žurnalisto klausimą apie J.Sikelos pareigas pramonėje, prekyboje ar energetikoje, U.von der Leyen teigė, kad ši užduotis iš tikrųjų „apims viską, ką jūs ką tik paminėjote, ir dar daugiau. Ji apima „Global Gateway“ – 300 mlrd. eurų investicijų į infrastruktūrą programą.“
Toliau ji išsamiai papasakojo apie tai, kaip Europa atsako į Kinijos „Juostos ir kelio“ iniciatyvą ir skiria lėšų prekybos palengvinimui, skaitmeniniam ryšiui ir vakcinų gamybai Afrikoje, Azijoje ir ES kaimynystėje.
U.von der Leyen komisarų paskelbimo būdas papiktino Parlamentą
12:28
Ursula von der Leyen suerzino Europos Parlamento atstovus, nes per uždarą susitikimą su vyresniaisiais Europos Parlamento nariais atsisakė nurodyti naujųjų Komisijos narių pavardes, o po kelių minučių spaudos konferencijoje viską atskleidė žurnalistams.
Vienas ES Parlamento pareigūnas apkaltino ją „nepagarba, perdėtu pasitikėjimu savimi, nepagarba [Europos Parlamentui]“, o antrasis sakė: „Tiesą sakant, esu šokiruotas. Visiškas pasityčiojimas.“
Prancūzijos europarlamentarė Manon Aubry, viena iš kairiųjų frakcijos vadovių, socialiniame tinkle X parašė, kad toks paskelbimo būdas yra „jos nepagarbos mūsų Parlamentui iliustracija“.
„Atvirai kalbant, tai skandalinga“, – vėliau M.Aubry sakė „Politico“ ir pridūrė, kad už uždarų durų vykusio susitikimo metu ji paprašė U.von der Leyen įrašyti pavardes prie sklebiamų postų, tačiau atsakymo nesulaukė.
Ilgai laukta portugalės M.L.Albuquerque pergalė
12:24
2014 m. Portugalijos finansų ministrė Maria Luís Albuquerque buvo pagrindinė Lisabonos kandidatė į Komisijos narius, tačiau tuometiniam Komisijos pirmininkui Jeanui Claude'ui Junckeriui informavus Lisaboną, kad ji negaus svarbaus su finansais susijusio posto, ji buvo pakeista į Carlosą Moedasą, kuris vėliau užėmė mokslinių tyrimų, mokslo ir inovacijų portfelį.
Po dešimties metų M.L.Albuquerque pagaliau buvo paskirta į trokštamas pareigas – finansinių paslaugų komisarės. Ekonomistė mėgstama Briuselyje, kur daugelis ją prisimena kaip atsakingą partnerę, kuri stengėsi ištaisyti sunkią Portugalijos ekonominę padėtį po skolų krizės. Tačiau tėvynėje daugelis vis dar sieja ją su dramatišku valstybės išlaidų mažinimu ir griežtu taupymu, kuris buvo būdingas tam laikotarpiui.
U.von der Leyen vengė atsakyti į klausimą dėl Th.Bretono nušalinimo
12:20
Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen išsisuko nuo klausimo, ar ji įtikino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną atsisakyti ugningo šalies kandidato į Komisijos narius Thierry Bretono mainais į geresnį portfelį.
Ji teigė, kad sprendimą priėmė E Macronas, „konsultuodamasis su naujuoju ministru pirmininku Micheliu Barnier“.
U.von der Leyen toliau gyrė Stéphane'ą Séjourné, kuris pirmadienį gavo šį portfelį po dramatiško posūkio, kai Thierry Bretonas atsistatydino. „Puikiai pažįstu Stéphane'ą Séjourné, jis puikiai dirbo Europos Parlamente, ir esu įsitikinusi, kad jis bus puikus Komisijos narys“, - sakė ji.