Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ugandoje vykstant rinkimams buvo išjungtas internetas

Ugandoje ketvirtadienį griežtomis saugumo sąlygomis vykstant rinkimams, kuriuose po vienos kruviniausių pastarųjų metų kampanijų veteranas lyderis Yoweri Museveni varžėsi su buvusia popmuzikos žvaigžde Bobi Wine'u, buvo išjungtas internetas.
Kompiuterio klaviatūra
Kompiuterio klaviatūra / 123RF.com nuotr.

Balsavimas prezidento ir parlamento rinkimuose Kampaloje vyko mobilizavus gausias kariuomenės ir policijos pajėgas. Jokių pranešimų apie smurto protrūkius nebuvo gauta, įsigaliojus interneto ryšio blokavimui.

Beveik keturis dešimtmečius šalį valdantis Y.Museveni siekia šeštos kadencijos prezidento poste. Jam iššūkį metė 38 metų parlamentaru tapęs B.Wine'as, kuriam pavyko į savo pusę palenkti jaunimą, visą savo gyvenimą žinojusį vienintelį valstybės vadovą.

Po areštų, kraujo praliejimo ir priekabiavimo prie opozicijos atstovų bei žurnalistų aptemdytos kampanijos rinkimų išvakarėse buvo išjungtas internetas ir nuskambėjo naujų nuogąstavimų, kad balsavimas nebus sąžiningas ir laisvas.

Užsidarius balsavimo apylinkėms, rinkimų pareigūnai Kampalos Kololo rajone atidarė balsadėžes ir išbėrė ant juodo brezento biuletenius; kiekvienas iš jų buvo skaičiuojamas balsu.

Atiduodamas balsą Kampalos apylinkėse kartu su savo žmona, B.Wine'as šokančiai ir dainuojančiai miniai šalininkų pareiškė, kad keli jo partijos rinkimų kampanijos pareigūnai paryčiais buvo sulaikyti.

Tuo metu policijos atstovas Fredas Enanga naujienų agentūrai AFP sakė: „Iki šiol visas rinkimų procesas iš esmės buvo taikus visoje šalyje. Negauta jokių pranešimų apie rimtus smurto atvejus.“

Kareiviai žygiavo Kamvokijoje – perpildytame Kampalos lūšnyne, kur B.Wine'as užaugo ir yra labai populiarus, o riaušių policijos kolonos patruliavo sostinėje.

Y.Museveni atidavė balsą savo gimtajame Kiruhuros rajone, esančiame Ugandos vakaruose, maždaug už 250 km nuo sostinės.

„Jis neabejoja, kad laimės, bet sutiks su rinkimų rezultatais, jeigu jie bus laisvi ir sąžiningi“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė prezidentūros atstovas Donas Wanyama.

Atidėtas balsavimas

B.Wine'as yra stipriausias iš 10 opozicijos pretendentų. Tačiau Y.Museveni niekada nėra pralaimėjęs rinkimų, ir dauguma stebėtojų prognozuoja, kad jis ir jo valdantysis Nacionalinis pasipriešinimo judėjimas pasieks pergalę.

Nepaisant to, opozicijos tvirtovėje Kamvokijoje nuotaikos buvo labai optimistiškos.

„Esu čia, kad galėčiau pakeisti šios valstybės lyderius, nes daugelį metų jie mane tikino, kad užtikrins man gerą ateitį. Jie to nepadarė“, – sakė 30 metų vairuotojas Josephas Nsuduga.

Balsuoti prezidento ir parlamento rinkimuose gali apie 18 mln. rinkėjų. Rezultatai turėtų būti paskelbti iki šeštadienio.

„Teberaginu visus ugandiečius ateiti ir balsuoti“, – sakė B.Wine'as.

Balsavimas buvo atidėtas keliose Kampalos vietose, todėl ten buvo nusidriekusios eilės, o B.Wine'as skundėsi dėl problemų, susijusių su biometriniais aparatais, naudojamais rinkėjų tapatybei patvirtinti.

Favoritas opozicionierius pažadėjo, kad bus rengiami taikūs protestai, jei ugandiečiai manys, kad rinkimai buvo suklastoti.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, ragindamas surengti patikimą balsavimą, pareiškime nurodė, kad „perdėtas teisėsaugos ir saugumo agentūrų jėgos panaudojimas rimtai užtemdė rinkimų procesą“.

JAV, ES, Jungtinės Tautos ir pasaulinės teisių ir demokratijos grupės išreiškė susirūpinimą dėl rinkimų Ugandoje sąžiningumo ir skaidrumo.

Tik viena užsienio organizacija – Afrikos Sąjunga (AS) – atsiuntė savo stebėtojų kartu su AS moterų grupe.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos