2022 06 13 /23:15

V.Zelenskis: mūšis dėl Donbaso istorijoje įsimins kaip vienas žiauriausių mūšių Europoje

Rusijai toliau vykdant puolimą, Ukraina kreipėsi į Vakarus prašydama greičiau pristatyti sunkiosios ginkluotės, kad būtų galima atremti puolimą šalies rytuose. Sjevjerodonecke toliau vyksta įnirtingos gatvių kovos, mieste esančioje rusų apšaudytoje chemijos gamykloje „Azot“, kurioje gali slėptis 800 žmonių, kilo didžiulis gaisras. Pranešama, kad Rusija, naudodamasi savo jėgos ir artilerijos pranašumu, pamažu užima teritoriją Sjevjerodonecke ir jo apylinkėse.

Suprasti akimirksniu

  • Europos Komisija iki kitos savaitės pabaigos nuspręs dėl ES kandidatės statuso Ukrainai
  • Rusų apšaudymas sukėlė didžiulį gaisrą „Azot“ chemijos gamykloje Sjevjerodonecko mieste, kur, kaip pranešama, slepiasi iki 800 civilių. Ukraina teigia, kad vis dar kontroliuoja gamyklą
  • Rusijos kariškiai sugriovė antrąjį tiltą, jungiantį kaimyninius Sjevjerodonecko ir Lysyčansko miestus, ir apšaudo trečiąjį
  • Pranešama, kad Rusija, naudodamasi savo jėgos ir artilerijos pranašumu, palaipsniui užima teritoriją Sjevjerodonecke ir jo apylinkėse
  • Rusijos pajėgoms smogus Ukrainos vakarinei Ternopilio sričiai nukentėjo 22 žmonės

Svarbiausias sekmadienio naujienas skaitykite ČIA.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

06:41

Naujausias žinias iš Ukrainos sekite čia.

Charkivo srityje okupantai stumiasi į priekį

00:38

Charkivo srityje okupantai šiek tiek pasistūmėjo į priekį, nes priešas į regioną perkėlė karinius rezervus. Rusai užėmė gyvenvietę, esančią už 15 kilometrų nuo Senojo Saltovo. Fronto linija pasislinko, ir dabar rusai Charkivą apšaudo iš statinių artilerijos.

Tai atskleidė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovičius, rašo UNIAN.

Zelenskis: Donbaso mūšio aukos „siaubingos“

23:54

Intensyvus mūšis dėl Sievierodonecko Ukrainai kelia „siaubą“, pirmadienio vakarą pareiškė Volodymyras Zelenskis, kai Rusijos pajėgos priartėjo prie strategiškai svarbaus rytinio miesto užėmimo.

Ukrainos prezidentas tai sakė per savo naktinį kreipimąsi į tautą, praneša agentūra AFP.

„Šios kovos žmogiškoji kaina mums yra labai didelė. Tai tiesiog siaubinga.

Mūšis dėl Donbaso, be abejonės, karinėje istorijoje įsimins kaip vienas žiauriausių mūšių Europoje“, – cituojamas V.Zelenskis.

Kol Rytų Ukrainoje verda kovos, Europa laužo galvą – kas toliau?

23:14

Rusijai beveik visiškai apsupus Sjevjerodonecką – miestą, kuris labai svarbus jos tikslui užgrobti Ukrainos rytus – ir jau nusitaikius į šalia esantį Lysyčanską, sekmadienį Ukrainos sąjungininkus Vakaruose dar labiau prislėgė suvokimas, kad pastarųjų dienų mūšio lauko realijos nulems kitą karo etapą.

„Rusai deda visas pastangas, kad atkirstų Sjevjerodonecką, – sekmadienį susirašinėjimo programėlėje „Telegram“ sakė regiono gubernatorius Serhijus Haidajus. – Kitos dvi ar trys dienos bus labai reikšmingos.“

Kitoje upės pusėje Lysyčanske prieš rusus bandantys atsilaikyti ukrainiečiai turi pranašumą dėl geros vietovės, tačiau jie sparčiai eikvoja ginkluotę ir amuniciją.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

Nuo Rusijos invazijos prarasta 25 proc. Ukrainos dirbamos žemės

21:30

Nuo Rusijos invazijos Ukraina neteko ketvirtadalio dirbamos žemės, ypač pietuose ir rytuose, pareiškė žemės ūkio ministro pavaduotojas Tarasas Vysockis, praneša agentūra AFP.

Tačiau pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje T. Vysockis tvirtino, kad šalies gyventojų aprūpinimui maistu tiesioginė grėsmė nekyla:

„Ukrainos ūkininkai spėjo palyginti gerai pasiruošti sėjai prieš prasidedant karui. Vasario mėnesį Ukraina jau buvo importavusi apie 70 proc. reikalingų trąšų, 60 proc. kovos su ligomis priemonių ir apie trečdalį reikalingų degalų“, – sako ministras.

Genocido tyrėjai: Rusijos vadovybę jau dabar galima teisti už genocido prieš ukrainiečius kurstymą

21:04

JAV įsikūręs „New lines“ strategijos ir politikos institutas ir Kanados Raoulio Wallenbergo žmogaus teisių centras ištyrė karinių veiksmų Ukrainoje eigą, siekdami išsiaiškinti, ar Rusijos valstybės ir kariuomenės veiksmai turi genocido požymių.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

Visi tiltai iš Sjevjerodonecko sugriauti, bet Ukrainos kariai esą nėra blokuoti

20:46 Atnaujinta 21:33

Pasak Luhansko srities gubernatoriaus Serhijaus Haidajaus, visi trys tiltai į apgultą rytinį Sjevjerodonecko miestą yra sugriauti, rašo „The Guardian“.

Naujausiame vaizdo įraše S.Haidajus teigė, kad Rusija „visiškai neužėmė“ miesto, o „dalį miesto“ kontroliuoja Ukraina.

Jei visi trys tiltai, per Šiaurinio Doneco upę jungiantys Sjevjerodonecką su greta esančiu Lysyčansku, sugriauti, kyla grėsmė, kad Sjevjerodonecką ginantys Ukrainos kariai nebegali atsitraukti, jie taip pat atkirsti nuo aprūpinimo amunicija bei rezervais. 

Tačiau S.Haidajus, nors ir teigė, kad nebeliko galimybės evakuoti civilius bei pristatyti jiems humanitarinius krovinius, tvirtino, kad Ukrainos gynėjai nėra blokuoti, ryšys su jais yra, jie gali sužeistuosius siųsti į medicinos įstaigas.

Pirmadienį Rusijos pajėgų atstovai tikino, kad Ukrainos kariai šiame mieste yra blokuoti ir jiems liko tik du keliai – pasiduoti arba mirti.

Galimybių nepriklausomai patvirtinti šiuos pranešimus nėra.

G.Nausėda su Lenkijos prezidentu aptarė galimybę Ukrainai gauti ES kandidatės statusą

19:57

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda aptarė galimybę Ukrainai gauti ES kandidatės statusą.

Kaip pirmadienį pranešė Prezidentūra, šalių lyderiai taip pat telefonu kalbėjosi apie Rusijos karo Ukrainoje eigą, paramos Kyjivui ir regiono saugumo klausimus, taip pat pasirengimą Madride vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Gitanas Nausėda

„Ukraina mūšio lauke kovoja už savo laisvę ir Europos vertybes. Mažiausia, ką galime padaryti – tai visokeriopai remti ukrainiečių tautą tol, kol reikės – iki pergalės. Neturi būti jokių kalbų ir siūlymų nuolaidžiauti agresoriui“, – teigė G.Nausėda.

Pasak šalies vadovo, galimybė Ukrainai suteikti kandidatės į ES statusą bus aptarta birželio mėnesį vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje (EVT).

Europos Komisija dar šią savaitę turėtų pasisakyti dėl kandidatės statuso suteikimo, tačiau Vakarų lyderiai perspėja, jog Ukrainos stojimas į ES gali užtrukti dešimtmečius.

Aptariant pasirengimą NATO viršūnių susitikimui, G.Nausėda pabrėžė, kad tai yra proga priimti sprendimus, kurie gerokai sustiprintų regiono saugumą. Pasak jo, NATO laikysena turi atliepti pasikeitusią saugumo architektūrą euroatlantinėje erdvėje – būtina pereiti prie modernios priešakinės gynybos.

Baltijos šalys, Lenkija siekia, kad šalyse dislokuoti Aljanso batalionai būtų paversti brigadomis.

Lietuvos ir Lenkijos vadovai taip pat aptarė jau kitą savaitę Rygoje vyksiantį Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimą.

Rusijos pajėgos smogė šiauriniam Ukrainos miestui, evakuotos kelios gyvenvietės

19:17

Rusijos pajėgos pirmadienį raketomis smogė vienam miestui Ukrainos šiauriniame Černihivo regione, pranešė vietos pareigūnai ir nurodė, kad po atakos dėl gaisrų pavojaus buvo evakuotos kelios aplinkinės gyvenvietės.

„Priešas raketomis smogė Prylukams“, – platformoje „Telegram“ pranešė Černihivo srities gubernatorius Viačeslavas Čausas. 

„Informacija apie padarytą žalą tikslinama“, – pridūrė jis.

V.Čausas nenurodė, kokiai infrastruktūrai buvo smogta, taip pat nepatikslino, ar yra nukentėjusiųjų. 

Už maždaug 150 km į rytus nuo Kyjivo esančiuose Prylukuose yra karinis aerodromas.

Po atakos dėl gaisrų pavojaus buvo evakuotos keturios aplinkinės gyvenvietės. 

Rusijos kariuomenė pasitraukė iš šiaurinio Černihivo regiono balandžio mėnesį, praėjus dviem mėnesiams po įsiveržimo į Ukrainą.

Nuo to laiko regione būta tik pavienių smūgių, Rusijai sutelkus karines pastangas į rytinį Donbaso regioną. Tačiau gegužės 17 dieną per rusų pajėgų smūgį vienam Černihivo srities kaimui, kur įsikūrusi ukrainiečių karinė bazė, žuvo 87 žmonės.

Kape netoli Bučos surasti dar septyni lavonai

18:48

Viename kape netoli Bučos buvo surasti dar septyni lavonai, keli iš jų – surištomis rankomis ir kojomis, pirmadienį pranešė regiono policija.

Netoli Kyjivo esanti Buča yra tapusi Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje simboliu.

„Rusai kankino ir paskui bailiai nužudė – šūviu į galvą – septynis civilius“, – per feisbuką pranešė Kyjivo srities policijos vadovas Andrijus Nebytovas.

Jis nurodė, kad „kelioms aukoms buvo surištos rankos ir keliai“.

„Šis kapas šiandien buvo atrastas rajone, kur buvo dislokuoti rusų kariai, netoli Myrockės kaimo“, maždaug 10 km į šiaurės vakarus nuo Bučos, nurodė A.Nebytovas.

Pasak jo, policija stengiasi nustatyti aukų tapatybę.

Bučos pavadinimas laikraščių antraštėse visame pasaulyje mirgėjo balandžio pradžioje, kai po mėnesio okupacijos atsitraukus rusų pajėgoms šio miestelio gatvėse buvo rasta dešimtys lavonų civiliais drabužiais, dalis – surištomis rankomis.

Nuo to laiko Bučos rajone ir aplink jį surandama vis daugiau lavonų.

Maskva neigia kaltinimus karo nusikaltimais ir tvirtina, kad tai Kyjivo su Vakarų parama surežisuotos „klastotės“.

Balandžio pabaigoje viename kape Myrockėje buvo surasti trijų nušautų vyrų lavonai surištomis rankomis. Lavonai buvo su kankinimo žymėmis, nurodė policija.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis