„Vykdant 11-ąją gelbėjimo misiją, iš okupuotų Chersono, Luhansko ir Zaporižios sričių teritorijų sugrįžo dar 13 vaikų“, – sakoma „Save Ukraine“ pranešime socialiniame tinkle „Facebook“ ir priduriama, kad iki šiol ji įvykdė „11 gelbėjimo misijų, kurios leido į Ukrainą sugrąžinti iš viso 176 vaikus“.
Vienas iš grąžintų vaikų buvo mergaitė Olesia, kurios motina „ištisus metus slėpė ją nuo okupacinės valdžios ir kitų kaimo gyventojų, kad niekas nesužinotų, jog mergaitė gyvena su motina, ir nepriverstų jos mokytis rusiškoje mokykloje“, teigė „Gelbėkit Ukrainą“.
Kitų trijų brolių ir seserų – Polinos, Taraso ir Matvijaus – šeima iširo po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metais. Jų išsiskyrę tėvai laikėsi skirtingų pozicijų dėl karo.
Pasak organizacijos „Gelbėkit Ukrainą“, motina „skaudžiai nerimavo dėl Ukrainos, o tėtis tapo prorusiškas“. Tėvas uždraudė buvusiai žmonai ir vaikams išvykti iš Rusijos okupuotos teritorijos, teigė organizacija.
„Ten okupacijos metu vaikai buvo verčiami eiti į rusišką mokyklą, o motinai buvo grasinama atimti tėvystės teises“, – sakė „Gelbėkit Ukrainą“.
Ukrainos prezidento kanceliarija neseniai apskaičiavo, kad mažiausiai 20 000 ukrainiečių vaikų buvo prievarta išvežti iš savo namų. Kyjivas teigė, kad tūkstančiai atvejų jau tiriami.
Rusija neigia, kad daro ką nors neteisėto, ir teigia, kad išveža ukrainiečių vaikus į saugią vietą.